Bystřice pod Hostýnem – starý hřbitov jako památník napoleonských válek
Historie bystřických hřbitovů je dlouhá a zajímavá. A jak už to u historických obcí bývá, mnohdy se tyto hřbitovy nedobrovolně stávaly také „zdatnými turisty“. Do jisté míry to platí také pro starý hřbitov, který se svého času rozkládal na okraji městečka, kde jej po čase doplnila hřbitovní kaple sv. Vavřince. Ta zde stojí i dnes, jen někdejší hřbitov se stal zelenou plochou s jediným dochovaným náhrobkem a několika připomínkami napoleonských válek i těch, kteří v nich padli. V tomto případě ale spíše těch, kteří si při léčení zranění pořídili břišní tyfus a následně zemřeli.
Původně se hřbitov nacházel ve středu městečka, u kostela sv. Jiljí. Na místo tzv. starého hřbitova se přestěhoval v roce 1595, aby zde pak vydržel až do roku 1885. Potom „putoval“ – z hygienických důvodů, samozřejmě – opět o kus dál. Ještě předtím se jeho součástí stala již zmíněná hřbitovní kaple sv. Vavřince. Ta byla postavena v roce 1760, a to podle plánů židlochovického stavitele Antonína M. Slováčka.
Závěr kaple dnes zdobí pětice kamenných desek s reliéfy křížů a většinou i s nápisem. Tyto desky sice silně připomínají křížové kameny, ale údajně se jedná o části náhrobníků ze starého hřbitova. Skutečný náhrobek zde ale zůstal jen jeden, a ten se nachází nedaleko kaple. Jedná se o náhrobek Emílie Wilhelminy Kramer z Uherského Hradiště. Ta zde zemřela v roce 1875 při léčbě tuberkulózy. Bylo jí tehdy 23 let.
Ve 20. století se hřbitov začal stávat pietním napoleonským místem. Nejprve zde byl vztyčen kamenný smírčí kříž, na jehož břevnu jsou umístěny letopočty 1805 a 1980 (podle oficiálních informačních pramenů je to ale 1900). O tomto kříži se traduje, že označuje místo společného hrobu, do kterého bylo uloženo 148 vojáků od Slavkova a 60 civilistů, kteří zde zemřeli na břišní tyfus.
V roce 2006 pak byl na hřbitově z iniciativy bystřické Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty postaven pomník obětem válečných událostí z roku 1805. Na kamenné mohyle jsou umístěny dvě tabulky připomínající oběti bitvy u Slavkova i rakouské a ruské vojáky, kteří zemřeli ve zdejším špitále.
Starý hřbitov se nachází v těsné blízkosti Havlíčkovy ulice a nechybí zde ani vysoký centrální kříž s korpusem Krista, který „hledí“ směrem k někdejší hřbitovní kapli.