Loading...
Menší obec Čechy pod Kosířem nedaleko Olomouce nabízí turistům mnoho zajímavého. Jak je zřejmé z názvu leží obec pod vrchem Kosíř (442m n. m.), který patří do Bouzovské vrchoviny. V rovinaté Hané vrch umožňuje dobrý výhled, který zlepšuje zajímavá rozhledna vysoká 25m. Dnes je okolí vrchu vyhlášeno Přírodním parkem Velký Kosíř. Z obce Čechy je na vrchol po žluté značce pouze 2 km. Celé okolí je vhodné pro pěší turistiku nebo na kole. Dalším turisticky zajímavým objektem v obci je hasičské muzeum, které je zřízeno v bývalé továrně R. A. Smékal na hasičské stroje. Jistě je zajímavé i největší muzeum kočárů na Moravě. Farní kostel sv. Jana Křtitele, sochy Petra a Pavla před kostelem, nebo kaplička sv. Floriána na návsi vhodně doplňují okolí zámku. Zajímavá je také otevřená trojboká kaplička u parkoviště.
Na místě dnešní obce byla původně tvrz, která byla v minulosti několikrát přestavena. Renezanční tvrz byla v 17 století přestavena na zámek. V letech 1708-1716 byl zámek přestaven na čtyřkřídlý barokní zámek. Objekty zámku jsou již z větší části opravené, na lešení východní části hlavní budovy se v klidu procházelo několik pávů. Opravuje se oranžerie. Panství se zámkem koupil roku 1768 hrabě Manuel Silva-Tarouca. Tento rod vlastnil zámek do roku 1949, kdy byl znárodněn. Rod Sylva -Tarouca je znám svou láskou k zahradám. Asi nejznámějším příslušníkem rodu je Arnošt Emanuel Sylva-Tarouca, který založil Průhonický park. Záliba v parcích se projevila i budováním anglického parku na zámku v Čechách. Postupně zde byl vytvořen 21,5ha velký park anglického typu, který je údajně otevřen i v zimě. V parku jsou zajímavé zejména skupiny již vzrostlých stromů, které jsou s citem vysázeny tak, aby umožňovaly zajímavé průhledy. Některé obrovské, staré stromy v parku se hned tak někde nevidí. Mezi stromy se objevují také různé menší stavby, jako vyhlídková pseudogotická romantická Červená věž, nebo klasicistní altán, který po úpravě používal Josef Mánes jako ateliér při jeho častých návštěvách na zámku. Výraznou stavbou je i oranžerie, která byla při naší návštěvě ještě v rekonstrukci. Před vstupním průčelím zámku dva ornamentální záhony obsahují i secesní prvky. Park i jednotlivé stavby procházejí od roku 1980 postupně revitalizací, většina je již upravena.
Od roku 1953 do roku 2005 byl v zámku dětský domov a speciální škola. Přesto interiér dětmi nebyl zničen. V jedné místnosti je například nádherně vykládaná podlaha. Na můj dotaz, jestli je podlaha nová, mi průvodkyně řekla, že ta místnost byla dětmi využívána jako tělocvična a přitom podlaha nebyla ničím zakrytá. To snad byl můj nejsilnější zážitek ze zámku, protože se všude traduje, jak učiliště a domovy dětí zámky ničily. Jako zajímavost mě upoutala knihovna, kde byly všechny vitríny chráněny pletivem, prý ochrana kvůli návštěvníkům. Z fotografií je zřejmé, že je zámek nádherně upraven, i vybaven dobovým nábytkem. Místnosti zdobí i některé obrazy vytvořených Mánesem na tomto zámku. Na jedné chodbě zámku je muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových.