Černíč
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Malá obec Černíč ležící 7 kilometrů jižně od Telče stojí za povšimnutí díky dvěma věcem - bývalé tvrzi, která sloužila dlouhá století jako mlýn, a přírodní rezervaci kolem Travního (nebo též Černíčského) rybníka.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1350. V této době se zde poměrně rychle střídali majitelé, až byla obec prodána v roce 1366 pod telčské panství. Již v této době zde nejspíše existovala malá vodní tvrz, která byla v 16. století přestavena na mlýn. Z tvrze se zachovala pouze věž, pod kterou dnes protéká mlýnský náhon. Protože byl mlýn několikrát přestavován (např. po roce 1767, kdy vyhořel), nese věž znaky řady stavebních úprav, přesto se zachovaly její hlavní části až do současnosti. Mlýn spravovala řada majitelů, přitom od počátku 17. do konce 19 století byl v držení jedné rodiny.
Přírodní rezervace Černíč vznikla kolem Travního rybníka ležícího na soutoku Moravské Dyje a říčky Myslůvky. Rezervace má rozlohu necelých 24 hektarů a pokrývá rybník a jeho nejbližší okolí, složené především z mokřadů a bažinek, vzniklých postupným zanášením rybníka. Jedná se o významnou ornitologickou lokalitu, rovněž o lokalitu důležitou díky výskytu obojživelníků. Roste zde řada vzácných vodních rostlin (rákosiny) a žije zde vodní ptactvo, nikoli ale už v počtech, v jakých zde žilo dříve.