Loading...
Jez v Českých Budějovicích není pojmenován podle spisovatele, ale stavitele. Betonová říční překážka vznikla v roce 1930 (někdy se uvádí r. 1932) za účelem regulace Vltavy nedaleko pod soutokem s Malší. Kromě regulace vodního toku má i energetický význam, elektrárna u pravého břehu je osazena dvěma Francisovými (210 a 250 kW) a jednou Kaplanovou turbínou s výkonem 300 kW.
Jez má dvě samostatně regulované pole, které zadržují hladinu až v rozdílu 5 m (výška se dá regulovat v rozsahu až 4 m). Regulovaná pole mají stejnou délku 28 m. Celková délka jezu je 60 m. Jez vznikl ještě v době voroplavby, takže opatřen 5 m širokou a 75 m dlouhou propustí. Podle kilometráže je jez umístěn na 239,6 km (délka řeky se měří od konce, tedy soutoku s Labem). Propust nebývá otevřená, takže vodáci musí jez přenášet.
Vzedmutí hladiny vytváří malou nádrž o rozloze cca 12,6 ha, vzedmutí dosahuje délky 0,8 km na Malši a 2 km na Vltavě.
Hlavním projektantem byl vrchní stavební rada ing. Antonín Jirásek, který se podílel i na ostatních úpravách v okolí Vltavy na území jihočeské metropole. Ten se spolupodílel na vypracování regulace českobudějovické Vltavy a Malše, které se postupně uskutečňovaly v l. 1926–1938.