Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Klášterní kostel Obětování Panny Marie se nachází na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích a patří bezesporu k nejcennějším historicko – uměleckým památkám nejen samotného města, ale i celého regionu. Je součástí MPR a jeho výstavba byla zahájena, na základě rozhodnutí krále Přemysla Otakara II., již v roce 1265. Kostel byl dokončen kolem roku 1300; ve 14. století byl ovšem ještě dobudován. Některé barokní úpravy ho „postihly“ v 17. století.
Původní dominikánský konvent byl zrušen při reformách Josefa II. a nahradila ho piaristická kolej. Koncem 19. století piaristy vystřídali redemptoristé, kteří kostel neogoticky upravili.
Samotný kostel je trojlodní bazilikou s nevystupující příčnou lodí a pětibokým vysokým chórem s původními kružbovými okny. Stavba hlavní lodi i presbytáře byla zřejmě ovlivněna cisterciáckou stavební hutí kláštera Zlatá Koruna.
Mezi to nejcennější, co kostel nabízí jsou unikátní pozůstatky gotických nástěnných maleb, které pochází ze 14. a 15. století. Ty byly kompletně zrestaurovány v průběhu 90. let minulého století a vévodí jim bezesporu freska nad jedním z vedlejších oltářů. Je na ní zpodobněn ochránce poutníků, tedy sv. Kryštof, a svou výškou (téměř 10 m) je největší freskou v České republice.
Unikátní je rovněž dvojitá freska v jednom z výklenků uvnitř chrámu: starší spodní vrstva na čelní stěně výklenku zobrazuje Madonu s dítětem, klečícího donátora a světce. Vrchní novější freska, která tu původní zcela překryla, představuje Pietu, tedy Pannu Marii s mrtvým Ježíšem. Ta i dnes zůstává dobře zachovaná, ale v pozadí, v místech, kde mladší vrstva odpadává, se již ukazuje hlava Madony a světce ze staršího obrazu. Ve špaletách výklenku jsou pak namalovány světice. Doba vzniku všech těchto nástěnných maleb se předpokládá kolem roku 1400.
V interiéru chrámu lze dále vidět nástěnné "obrazy" se sv. Jiřím, Zvěstováním Panny Marie nebo sv. Dorotou. Další fresky z druhé poloviny 15. století jsou, zatím jen částečně odkryté, na mezilodních pilířích. Částečně odkrytá je také nástěnná malba ze 17. století, která se nachází v severní části příčně lodi.
Velká rekonstrukce interiéru tohoto klášterního kostela, včetně nástěnných maleb, proběhla v letech 1993 – 1997.
V každém případě se domnívám, že při návštěvě Českých Budějovic, je shlédnutí interiéru tohoto kostela i přilehlých prostor, minimálně pro každého příznivce gotiky, povinností. V době mé návštěvy se zde platilo vstupné zanedbatelné výše a fotografování bylo povoleno.