Loading...
Náměstí velmi nepravidelného tvaru se nachází v západní části historického jádra města a je umístěno mezi ulicí Hroznovou a Českou. Od hlavního městského rynku – nám.Přemysla Otakara II. je vzdáleno 100 metrů a dostupné po ulici Piaristické a poté České. Hroznová ulice Piaristické náměstí částečně lemuje na severní straně a Česká ležící na východě je za blokem domů přístupná úzkou uličkou. Na západní straně rynku stojí budova Solnice, polygonální bašta a kostel Obětování Panny Marie.
V místech nynějšího náměstí byl krátce po založení města zbudován jeden z městských hřbitovů. Roku 1740 jej zkrášlil sloup Nejsvětější Trojice od barokního sochaře J.Dietricha.
V druhé polovině 18.století začal být žalov rušen a sloup se přestěhoval k nové vstupní brance z České ulice. Naproti němu stojí sousoší Kalvárie, které roku 1731 vysochal tentýž umělec – J.Dietrich.
Plocha bývalého hřbitova se proměnila na tržiště a nové náměstí obdrželo jméno po piaristickém řádu, který se roku 1785 přesunul do dominikánského konvektu, ukrytého za zdí na jižní straně rynku.
V roce 1995 rynek získal novou dlažbu a jako památka na bývalý hřbitov byl do dlažby vyskládán obrazec kříže a několik zachovalých náhrobních kamenů, doplněných o motiv růžence.
Ze západu rynek stíní masa kostela Obětování Panny Marie. Ten je nejstarší městskou památkou, neboť vznikl již po roce 1265. Chrám je trojlodní, věž k němu byla přistavěna až ve druhé půlce 15.století. I když byl za dobu své existence několikrát postižen ničivým požárem, přesto si dodnes svou původní raně gotickou podobu zachoval.
Za kostelem je do městské hradební zdi vetknuta polygonální bašta z 15.století, v níž je dnes umístěna galerie.
V jejím sousedství se vypíná mohutná několikapatrová budova Solnice. Ta zde stojí od roku 1531. Původně sloužila jako sklad obilí, později se stala zbrojnici, pak solnicí a od roku 2019 její interiér zabírá Restaurace Solnice s nabídkou české i mezinárodní kuchyně v podobě denního i stálého menu. Součástí restaurace je i objekt Malé solnice, který byl opraven roku 2001 a vevnitř pak zřízeno Jihočeské motocyklové muzeum.
Naproti Solnice je v přízemí domu umístěno Solnické okenko, nabízející rychlé občerstvení ve formě smaženého sýra v housce či špekáčků a teplých i studených nápojů. Vedle se nachází veřejné městské WC.
Na rynku jsou také dvě kavárny – Okis CAFÉ a Fér Café. V té druhé je možno si kromě kávy a jiných nápojů objednat také Bio občerstvení (polévky, zákusky aj.) z místních bio surovin.
Na jižní straně náměstí je na zdi umístěna Pamětní deska Václavu Novotnému.
Tento pedagog a hudební skladatel se narodil roku 1828 ve Stupčicích v okrese Benešov. Nejprve působil jako kantor na vesnických školách a do „Budějic“ se přistěhoval roku 1873. Tady se stal prvním ředitelem české obecné školy - „Matice školské“ a na Jirsíkově gymnáziu vyučoval zpěv. Po příchodu do města se aktivně zapojil do zdejšího veřejného i kulturního života. Stal se autorem mnoha článků o pedagogice, psal ale i „výchovné“ povídky a vytvořil několik učebnic a čítanek. Kromě toho je autorem několika zpěvníků pro mládež a spousty písní i s tou nejznámější - Krásný vzhled je na ten boží svět.
Václav Novotný v Budějovicích zemřel roku 1895 a jeho pamětní deska byla na Piaristickém náměstí slavnostně instalována za první republiky roku 1932.