Cheb – trojboký sloup s reliéfy při staré poutní cestě
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Tento zajímavý sloup stojí osamoceně při místní komunikace (č. 21226) z Hradiště do obce Vokov, asi 200 metrů za nadjezdem přes dálnici na levé straně. Proč právě tady? Dříve se totiž jednalo o starou poutní cestu z Chebu do Chlumu Svaté Maří.
Trojhranný sloup je osazen na dvou stupních, dnes již značně vrostlých do terénu. Na podstavci sloupu, který spočívá na vrchním stupni, je na straně k silnici vročení a signatura chebského kameníka a sochaře Viléma Felsnera „16WF89“. Tento sloup je řazen mezi morové sloupy a důvodů, proč vznikl, se uvádí několik. Nepravděpodobnější se zdá být ten, že zde zesnulo několik posledních obětí velké morové rány v Chebu a okolí.
Vlastní těleso sloupu je rozčleněné dvěma středovými římsami na tři různě Vysoké části, přičemž ta vrchní je okosena. Sloup je nahoře ukončen trojúhelníkovou plochou, ze které vycházel obelisk.
Boční strany sloupu jsou zdobeny reliéfy. Spodní pole obsahuje erby a monogramy donátorů, které jsou však dnes již bohužel nečitelné. Přesto lze podle jednoho nejlépe dochovaného erbu usuzovat, že jeho nositel nepocházel z některé známé chebské měšťanské rodiny. Podle vyobrazení zednického kladívka a lžíce vidí odborníci spíše příslušnost k cechovní a řemeslnické vrstvě.
Na obdélných polích lze vysledovat reliéfy světců, které doplňuje při spodním okraji po celém obvodu sloupu již skoro nečitelný text. Na straně obrácené ke komunikaci je zobrazena postava klečícího světce. Na severozápadní straně je postava sv. Kryštofa s Ježíškem a na severozápadní straně sv. Jakuba jako poutníka.
Horní reliéfní pole jsou svým námětem monotématická. Ze strany od komunikace je zobrazena Panna Marie Chlumská. Její pozice (čelem ke komunikaci) odpovídá její důležitosti a významu při poutní cestě na Chlum Svaté Maří. Na severovýchodní straně je zobrazena Panna Marie jako Žena sluncem oděná a na severozápadní straně Panna Marie Ochranitelka. Nad těmito poli je reliéfní výzdoba tvořena medailony s nezřetelnou výzdobou. Výjimkou je medailon na straně obrácené k silnici, kde je možné rozpoznat slunce v medailonu a lidský obličej nad ním. Obdobný vzhled má i medailon na severozápadní straně s tím rozdílem, že v medailonu je zobrazeno patrně nějaké domácí zvíře. Trojboký sloup vrcholil obeliskem, který se do současnosti nedochoval. Jeho přesnou podobu neznáme.
Při popisu tohoto zajímavého sloupu jsem čerpal z informací uvedených na stránkách NPÚ:http://www.npu.cz/barokni-socha/sloupy-a-pilire/vypis/detail/242/
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/