Chelčice – socha sv. Jana Nepomuckého
Za jednu z nejcennějších památek jihočeské obce Chelčice můžeme jistě označit velmi kvalitní barokní sochu sv. Jana Nepomuckého. Ta je umístěna na mohutném zděném soklu a pochází z období kolem roku 1740. Socha je umístěna západně od zdejšího kostela sv. Martina, v nice ohradní zdi školní zahrady.
Chelčická socha sv. Jana Nepomuckého je zhotovena z jemnozrnného pískovce. Jedná se o sochu vysokou asi 2 m, kde je světcovo tělo svou horní polovinou mírně pootočeno vlevo, hlava je otočená doleva a levá ruka se prsty dotýká hrudi, zatímco pravá ruka je volně spuštěna dolů, kde přidržuje zavřenou knihu. Levá noha sv. Jana je pokrčena v koleni. Světec je oblečen v tradičním kanovnického šatu, přičemž zpod rochety vyčnívá silně zřasená klerika. Hlava je zakryta biretem. Světec má plnovous i drátěnou svatozář. U jeho levé nohy je umístěn andělíček, který přidržuje kamenný kříž s Kristem. Čtvercový zděný sokl je omítnutý vápennou omítkou a završen rozšířenou profilovanou hlavicí.
Chelčická barokní socha sv. Jana Nepomuckého je hodnotným příkladem obliby světcova kultu v I. polovině 18. století, který navíc dokládá umělecko-řemeslnou zručnosti našich předků. Díky tomu je tato socha památkově chráněna již od května roku 1958 a v červenci roku 1996 se navíc stala součástí památkové zóny Libějovicko – Lomecko.
Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého v Chelčicích byla během roku 2007 v Českém Krumlově kompletně zrestaurována nákladem přibližně 300.000 Kč.