Choceň - kaple sv. Anny na hřbitově
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Hřbitov na okraji Chocně jsme navštívili během jednodenního zimního výletu, který jsme strávili celý v tomto malém východočeském městě. Auto jsme zaparkovali před hřbitovem na malém parkovišti a brankou jsme vstoupili do areálu.
Pomalu jsme kráčeli po zasněžených cestičkách mezi hroby a užívali si klidu na opuštěném hřbitově. Došli jsme až na spodní okraj hřbitova a přes zeď jsme se dívali na mlýn, zámek a pivovar na břehu řeky Tiché Orlice. Všechny tyto památky jsme ve stejný den navštívili a teď jsme si je mohli prohlédnout téměř z ptačí perspektivy.
Když jsme se dost pokochali zajímavým pohledem, vraceli jsme se zpět. Jinou cestičkou jsme tentokrát šlapali do kopce a po chvilce jsme dorazili ke hřbitovní kapli sv. Anny, která zde byla postavena rodinou Püchlovou v roce 1855.
Dveře do kaple byly zavřené, což nás ale vůbec nepřekvapilo. Zjistili jsme ovšem, že uvnitř je jejich rodinná hrobka a oltářní obraz sv. Anny od malíře Jana Umlaufa z Kyšperku, což byl dřívější název dnešního Letohradu.
Nade dveřmi jsme si prohlédli hezký kruhový reliéf s andělem, držícím knihu a brk. Nad ním jsme pak viděli nástavbu pro zvon, který zde však chyběl. Pak jsme si obešli kapli dokola a všimli jsme si, že její vnitřní prostor prosvětlují dvě okna na každé straně. Nakonec jsme shlédli trojboká presbytář s dvojicí oken a pak jsme se již vraceli k autu.
Z historie jsme se ještě dozvěděli, že v roce 1881 byl hřbitov rozšířen až k nové silnici, vedoucí k Hemžím, takže poté se kaple sv. Anny ocitla v jeho středu. Pak jsme již hřbitov opustili a autem odjeli do středu města na Tyršovo náměstí. O památkách, které jsme zde našli se více dozvíte v mém dalším článku.
http://www.chocen-mesto.cz/pamatky-a-historicke-budovy/d-314455/p1=24508