Chrastava - Kostel sv. Vavřince
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Chrastava je malé městečko zhruba 10 kilometrů severozápadně od Liberce a má přibližně 6 tisíc obyvatel. Chrastavou protéká Jeřice, která se kousek za městem vlévá do Lužické Nisy.
Výraznou dominantou Chrastavy je kostel sv. Vavřince.
Díky své pozici, stojí na kopci za řekou je vidět do velké dálky. Pseudogotický trojlodní kostel stojí na místě bývalého kostela. Z původního dřevěného kostela, který zde stál pravděpodobně již ve 14. století a byl několikrát přestavovaný, zbyla pouze renesanční věž pocházející z roku 1586. Současný kostel byl postaven v letech 1866-1868 podle plánů libereckého architekta F. Thicka. Budova má protáhlý tvar. Okna kostela jsou ve dvou řadách a jsou opatřena malovanou vitráží Křížové cesty. Vitráže, zrestaurované roku 1974, zobrazují zastavení křížové cesty i jména mecenášů přestavby kostela. Na kostel v Chrastavě přispěl i císař František Josef I. Hranolová věž se zbytky sgrafitové výzdoby má nový litinový prolamovaný pseudogotický jehlanec. Křížové klenby stavby dosedají na šest párů svazkových pilířů s hlavicemi. Presbytář je sklenut dvěma kříži a závěrem. Ve věži se zachoval zvon Zuzana zdobený reliéfy, který váží 1,1 tuny a byl odlit roku 1601. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Zařízení interiéru pochází z období výstavby kostela. Hlavní oltář pochází z roku 1868 od turnovského řezbáře V. Šebora. Z této dílny pochází i dva vedlejší oltáře. Na pravém oltáři je obraz Panny Marie v zeleni od J. Führicha z roku 1868. Na druhém oltáři je obraz sv. Aloise od V. Kandlera, který je rovněž chrastavským rodákem. V presbytáři jsou další dva oltáře s obrazy od A. Wörndla a V. Kandlera. Cínová křtitelnice se značkou I. O. Franch Liberec je z roku 1868. Křtitelnice je litinová z roku 1868. Varhany jsou od Josefa Predigera z Albrechtic. Postavené jsou v romantickém stylu. Loď osvětlují dva lustry z roku 1972.
Okolo kostela je zeď bývalého hřbitova, v níž je umístěn soubor náhrobních kamenů významných rodáků a místních šlechticů. Náhrobek Fr. Kheila z roku 1829 je ozdobený sochou Krista od J. Maxe. Zajímavý je i dvojitý náhrobek manželů Mutzelových pocházející z roku 1652. Vedle kostela stojí barokní fara z roku 1739 a socha Svatého Jana Nepomuckého.
Ještě něco o Svatém Vavřincovi:
Svatý Vavřinec se narodil kolem roku 230 v Huesce (dnešní Španělsko). Náboženské vzdělání získal od arcidiákona Sixta v Římě. Když se Sixtus v roce 257 stal papežem, byl Vavřinec ustanoven diákonem a stal se odpovědným za spravování chrámové pokladny a za péči o chudé. Za vlády císaře Valeriána byli křesťani pronásledováni a jednou z prvních obětí byl i Svatý Sixtus II., 6. srpna 258 byl sťat. Po papežově mučednické smrti byl Vavřinec vyzván k vydání církevních pokladů. On je však na místo toho rozdal chudým, pro kteroužto vzpouru byl 10. srpna 258 zaživa upečen. Podle legendy během této tortury sv. Vavřinec křičí: „Z jedné strany jsem již opečený, pokud mě chcete mít dobře udělaného, je čas mě otočit na druhou stranu.“
Za svatého jej považují katolíci, pravoslavní a některé větve anglikánů a luteránů. Katolická církev slaví jeho svátek 10. srpna.
Atributy dalmatika, v pravé ruce rošt
Je patronem archivářů, knihovníků, kuchařů, a koželuhů, jeden z patronů města Řím