Cikán
Ohledně původu tohoto rybníka, ležícího na toku Biřičky, se prameny rozcházejí, což je důsledkem toho, že současný název tohoto rybníka se začal používat až v 18. století, čehož dokladem mohou být pojmenování polí "U rybníka Cikána" a "Proti Cikánu" a louky "Nad Cikánem", jež se poprvé objevují v roce 1713. Německá obdoba tohoto jména - Zigan, je doložena v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c113). Jeho dřívější pojmenování není známé, ale to dnešní má být odvozeno od toho, že zde tábořili kočující Cikáni. Jiná verze hovoří o tom, že se tato místa nazývala dříve "Na Cikánce", a to od toho, že zde byla pohřbena svým ženichem zavražděná cikánská nevěsta. V některých starších dílech se uvažuje o tom, že by naopak mohlo připomínat Valentina Cikána z Rolštejna, kanovníka na Pražském hradě za Rudolfa II., který býval jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších tehdejších kazatelů. Jediným tradovaným nesmyslem je občas publikovaná zvěst, že byl vybudován Pernštejny, ale v době, kdy byli jeho vlastníky, již dávno existoval.
Počátky této vodní plochy musíme hledat již ve středověku, což dokazuje např. následující citát z knihy "Královéhradecko. I. dílu 1. část. Místopis soudního okresu královéhradeckého" od Ludvíka Domečky a Františka Ladislava Sála: "R. 1469 Hradečtí zamýšleli stavěti rybník Datlík u K. Král Jiří dal jim pro něj z lesa Křivce, náležejícího k býv. klášteru opatovickému, co by z něho potopili. V téže asi době, vystavěli nad ním rybník Cikán. Oběma protéká potok Biřička, který v 15. a ještě na počátku 19. stol. zval se Černým potokem." Zajímavé však je, že v jiné knize od Ludvíka Domečky - "Průvodce po Hradci Králové a okolí. Výlety z Hradce Králové" nalezneme následující: "V údolí pod Kopcem sv. Jana byly na potoku Biřičce, dříve Černým potokem zvané, zrušené rybníky Roudnička a Datlík, jež zřízeny byly obcí hradeckou r. 1464, dále Cikán a Biřička. V r. 1896 byly Roudnička, Datlík a Cikán opět napuštěny. Rybník Biřička pod Nov. Hradcem je zalesněn."
Jako rybník, náležející královéhradecké městské obci, sdílel stejné osudy jako ostatní vodní plochy, a tudíž byl v roce 1547 zkonfiskován panovníkem, aby se později navrátil zpět, co si můžeme přečíst např. v "Dějepisu Hradce Králové nad Labem a biskupství hradeckého" od Jeronýma Jana Nepomuckého Solaře: "Téhož ještě roku (1559) koupila obec za půl osma tisíce kop gr. českých od zástupcův pana Jaroslava z Pernšteina a na Pardubicích: Březhrad, Plačice, Vlčkovice, Praskačku, Sedlec, Chrastnici, Urbanice, Hřibsko, Roudničku, vesnice celé, dvory kmetcí atd., s rybníky zejmena těmito: rybník Březhradský se dnem i s násadou, s borky v témž rybníku i pod Březhradem ležícími, i s tím kusem olšinky pod týmž rybníkem Březhradským, i s tou strouhou a tokem svobodným, kterýž se počíná s splavem nad mlýnem Předměřickým i s rybníkem, kterýžto slove Vražďovský (za Fr. Švendy: Temešvárský), i s těmi toky a výpady z téhož rybníku Březhradského; rybník Nový se dnem, na obci hradecké pod lesem Obec ležící, s tokem tím, který na něj od starodávna byl, který jde z Království z Nadýmače nad Bělčem Velkým; rybník Roudnický, Datlík, Cikán, Bejštský, Vyskyt, i v těch všech rybnících s násadami, lidem i sirotky a se vším jiným příslušenstvím. - Postoupení těchto statků stalo se t. r. 1559 v úterý po sv. Trojici." K obdobné věci došlo po bitvě na Bílé hoře, aby se dostal opětovně do majetku města až o 8 let později. 11. května 1628 byla totiž navrácena pětice rybníků záduší (Plachta, Jáma, Hrušovský a 2 všestarské) a 8 městu (Březhradský, Roudnička, Datlík, Cikán, Břízský/Bejšťský, Výskyt, Vraždovský a Nový).
Na přelomu 18. a 19. století se však jeho existence, zprvu udržovaná pouze fišmistrem a jeho pěším pomocníkem (fišknechtem, v roce 1661 veden jako výtěrný), přestala obci vyplácet, takže se začalo uvažovat o jeho zrušení, i když ještě 22. dubna 1800 bylo do něj vloženo 15 kop a 20 kusů čtyř- až tříleté kapří násady, jež byla dosud uložena na městských sádkách. Nejprve se myslelo, že bude vysušen a na jeho místě budou pole a louky (roku 1804 činilo roční nájemné za něj 27 zlatých), ale později se rozhodlo, že nejlépe bude, aby se tato místa využila k lesnímu hospodaření, protože zdejší půda nebyla zrovna úrodná. Na luka byl proměněn naopak sousední les Velká bahna, který byl vykácen v letech 1825-1834. K definitivnímu vysušení rybníka mělo dojít v roce 1835, aby byl později oset borovým a březovým semenem. Toto hospodaření však nebylo tak výnosné, jak se čekalo, takže roku 1867 byla část bývalého rybníka proměněna na louku (podle Františka Pitaše se tak stalo již před 2 lety). Zbytek však zůstal zalesněn, což můžeme vidět na mapě královéhradeckých lesů z roku 1878, kde je vyznačen stejnojmenný les a na západ od něj situovaný lesík Volšina. Teprve později byl celý les Cikán vykácen a jeho původní plocha určena výhradně k lučnímu hospodaření, které se tu provozovalo skoro do konce 19. století.
S obnovou rybníka se začalo v roce 1897, kdy byla zejména opravena a zhutněna rybniční hráz. Jeho napouštění však vhledem k malému průtoku v Biřičce, jemuž pomáhaly atmosférické srážky, trvalo déle, což prokazuje krátká zmínka v "Obnově", která vyšla 7. května 1897: "Hradecké rybníky budou příštím rokem napuštěny. Kdo je labužníkem, těší se zajisté již na hradecké kapry, marény, candáty, úhoře, pstruhovité a duhovité okouny a na menší rybu, kterou všeliká ta havěť českých rybníků tvoří. Cikán, Datlík a Roudnička, které dříve Hradčanům tak výtečné ryby dávaly, zalesknou se tedy v nové slávě. Na baště nových rybníků, bude v létě zajisté korso mladých Hradečanů, kteří se rychlým krmením ryb houskami, chlebem a různými odpadky přičiní, abychom za dvě horka lovili kapry pěti až šesti kilové." V březnu následujícího roku byl vzniklý 9korcový rybník osazen 3 trdlicemi (jikrnáči) a 2 mléčňáky pětiletými, 15 kopami (5 centy) jednoročních plůdků o velikosti 20-30 cm, jichž bylo kolem 185 kusů na cent. V roce 1900 bylo rozhodnuto o tom, že sem budou vysazeni rovněž candáti. Tehdy bylo dovezeno od Třeboně na 100 kusů půlkilových ryb, z nichž však 6 % leklo, neboť došlo k opoždění dopravy. Vedle ryb, jejichž chov přinášel ročně několik set korun (roku 1909 šlo o čistý výnos ve výši 937,73 K), se na rybníku lovili též jiní vodní živočichové a zejména ptactvo. O jednom rekordním úlovku máme zprávu z listopadu 1899, kdy zde lesní příručí Karel Kalát zastřelil káně rousné, které měřilo v rozpětí křídel 156 cm.
Netrvalo dlouho a došlo na první opravy, z nichž nejvýznamnější byla rekjonstrukce potrubí u rybníka, kterou provedl městský lesní úřad v roce 1911. Další změnou se stalo to, že již před 1. světovou válkou sloužil rybník také k tomu, aby se v něm mohli vykoupat nejen novohradečtí a klukečtí obyvatelé, nýbrž i různí letní hosté. V zimě se pak na něm navíc ještě bruslilo (příkladem budiž zima na přelomu let 1913/1914) a určitou dobu zde lidé vyráželi na plavby na loďkách (pramicích). Roku 1924 byla hráz rybníka osázena topoly. O 4 roky později byl rybník pronajat městem Novému Hradci Králové, a to na období 12 let. Následně zde došlo k vybudování hojně navštěvovaného koupaliště. Od 30. let 20. století vedlo kolem rybníka červené turistické značení, a to na trase z Nového Hradce Králové k hájovně ve Vysoké nad Labem a k Hoděšovicím.
Majetkem města zůstal rybník až do počátku 50. let 20. století. Tehdy přešel do vlastnictví státu a spravován byl podnikem Státní rybářství v Chlumci nad Cidlinou. Od té doby sloužil také k rekreačním účelům (v té době zde pozvolna rostla nová chatařská kolonie), což se neblaze projevilo na jeho stavu, zejména velkým znečištěním, takže byl nazýván "odpuzující stokou". Vlnu kritiky bychom mohli nalézt v řadě tehdejších periodik, kdy byl napadán jak MěstNV a pořádková služba, tak Státní rybářství v Chlumci nad Cidlinou. Částečně došlo k nápravě zřízením kanalizace v roce 1973, později i dalšími opatřeními, i když reálně to nebylo mnoho vidět. Zpět se městu navrátil až roku 1991, a to díky restitučnímu zákonu. Na jeho úpravu se však počkalo, protože teprve v roce 2012 byl rybník poprvé po 10 letech vyloven, aby byl opraven požerák (viz https://www.mestske-lesy.cz/aktuality/napsali-o-nas-rybnik-cikan-ceka-odbahneni-a-nova-vypust.html), a o 4 roky později bylo dokončeno jeho odbahnění a rekonstrukce hráze (viz https://www.mestske-lesy.cz/verejne-zakazky2015/kompletni-oprava-rybnika-cikan-odbahneni-oprava-hraze.html). V současné době, kdy má výměru kolem 4,1 ha, celkový objem 40 000 m3 a retenční objem 21 000 m3, na něm hospodaří Městské lesy Hradec Králové a. s.
Počátky této vodní plochy musíme hledat již ve středověku, což dokazuje např. následující citát z knihy "Královéhradecko. I. dílu 1. část. Místopis soudního okresu královéhradeckého" od Ludvíka Domečky a Františka Ladislava Sála: "R. 1469 Hradečtí zamýšleli stavěti rybník Datlík u K. Král Jiří dal jim pro něj z lesa Křivce, náležejícího k býv. klášteru opatovickému, co by z něho potopili. V téže asi době, vystavěli nad ním rybník Cikán. Oběma protéká potok Biřička, který v 15. a ještě na počátku 19. stol. zval se Černým potokem." Zajímavé však je, že v jiné knize od Ludvíka Domečky - "Průvodce po Hradci Králové a okolí. Výlety z Hradce Králové" nalezneme následující: "V údolí pod Kopcem sv. Jana byly na potoku Biřičce, dříve Černým potokem zvané, zrušené rybníky Roudnička a Datlík, jež zřízeny byly obcí hradeckou r. 1464, dále Cikán a Biřička. V r. 1896 byly Roudnička, Datlík a Cikán opět napuštěny. Rybník Biřička pod Nov. Hradcem je zalesněn."
Jako rybník, náležející královéhradecké městské obci, sdílel stejné osudy jako ostatní vodní plochy, a tudíž byl v roce 1547 zkonfiskován panovníkem, aby se později navrátil zpět, co si můžeme přečíst např. v "Dějepisu Hradce Králové nad Labem a biskupství hradeckého" od Jeronýma Jana Nepomuckého Solaře: "Téhož ještě roku (1559) koupila obec za půl osma tisíce kop gr. českých od zástupcův pana Jaroslava z Pernšteina a na Pardubicích: Březhrad, Plačice, Vlčkovice, Praskačku, Sedlec, Chrastnici, Urbanice, Hřibsko, Roudničku, vesnice celé, dvory kmetcí atd., s rybníky zejmena těmito: rybník Březhradský se dnem i s násadou, s borky v témž rybníku i pod Březhradem ležícími, i s tím kusem olšinky pod týmž rybníkem Březhradským, i s tou strouhou a tokem svobodným, kterýž se počíná s splavem nad mlýnem Předměřickým i s rybníkem, kterýžto slove Vražďovský (za Fr. Švendy: Temešvárský), i s těmi toky a výpady z téhož rybníku Březhradského; rybník Nový se dnem, na obci hradecké pod lesem Obec ležící, s tokem tím, který na něj od starodávna byl, který jde z Království z Nadýmače nad Bělčem Velkým; rybník Roudnický, Datlík, Cikán, Bejštský, Vyskyt, i v těch všech rybnících s násadami, lidem i sirotky a se vším jiným příslušenstvím. - Postoupení těchto statků stalo se t. r. 1559 v úterý po sv. Trojici." K obdobné věci došlo po bitvě na Bílé hoře, aby se dostal opětovně do majetku města až o 8 let později. 11. května 1628 byla totiž navrácena pětice rybníků záduší (Plachta, Jáma, Hrušovský a 2 všestarské) a 8 městu (Březhradský, Roudnička, Datlík, Cikán, Břízský/Bejšťský, Výskyt, Vraždovský a Nový).
Na přelomu 18. a 19. století se však jeho existence, zprvu udržovaná pouze fišmistrem a jeho pěším pomocníkem (fišknechtem, v roce 1661 veden jako výtěrný), přestala obci vyplácet, takže se začalo uvažovat o jeho zrušení, i když ještě 22. dubna 1800 bylo do něj vloženo 15 kop a 20 kusů čtyř- až tříleté kapří násady, jež byla dosud uložena na městských sádkách. Nejprve se myslelo, že bude vysušen a na jeho místě budou pole a louky (roku 1804 činilo roční nájemné za něj 27 zlatých), ale později se rozhodlo, že nejlépe bude, aby se tato místa využila k lesnímu hospodaření, protože zdejší půda nebyla zrovna úrodná. Na luka byl proměněn naopak sousední les Velká bahna, který byl vykácen v letech 1825-1834. K definitivnímu vysušení rybníka mělo dojít v roce 1835, aby byl později oset borovým a březovým semenem. Toto hospodaření však nebylo tak výnosné, jak se čekalo, takže roku 1867 byla část bývalého rybníka proměněna na louku (podle Františka Pitaše se tak stalo již před 2 lety). Zbytek však zůstal zalesněn, což můžeme vidět na mapě královéhradeckých lesů z roku 1878, kde je vyznačen stejnojmenný les a na západ od něj situovaný lesík Volšina. Teprve později byl celý les Cikán vykácen a jeho původní plocha určena výhradně k lučnímu hospodaření, které se tu provozovalo skoro do konce 19. století.
S obnovou rybníka se začalo v roce 1897, kdy byla zejména opravena a zhutněna rybniční hráz. Jeho napouštění však vhledem k malému průtoku v Biřičce, jemuž pomáhaly atmosférické srážky, trvalo déle, což prokazuje krátká zmínka v "Obnově", která vyšla 7. května 1897: "Hradecké rybníky budou příštím rokem napuštěny. Kdo je labužníkem, těší se zajisté již na hradecké kapry, marény, candáty, úhoře, pstruhovité a duhovité okouny a na menší rybu, kterou všeliká ta havěť českých rybníků tvoří. Cikán, Datlík a Roudnička, které dříve Hradčanům tak výtečné ryby dávaly, zalesknou se tedy v nové slávě. Na baště nových rybníků, bude v létě zajisté korso mladých Hradečanů, kteří se rychlým krmením ryb houskami, chlebem a různými odpadky přičiní, abychom za dvě horka lovili kapry pěti až šesti kilové." V březnu následujícího roku byl vzniklý 9korcový rybník osazen 3 trdlicemi (jikrnáči) a 2 mléčňáky pětiletými, 15 kopami (5 centy) jednoročních plůdků o velikosti 20-30 cm, jichž bylo kolem 185 kusů na cent. V roce 1900 bylo rozhodnuto o tom, že sem budou vysazeni rovněž candáti. Tehdy bylo dovezeno od Třeboně na 100 kusů půlkilových ryb, z nichž však 6 % leklo, neboť došlo k opoždění dopravy. Vedle ryb, jejichž chov přinášel ročně několik set korun (roku 1909 šlo o čistý výnos ve výši 937,73 K), se na rybníku lovili též jiní vodní živočichové a zejména ptactvo. O jednom rekordním úlovku máme zprávu z listopadu 1899, kdy zde lesní příručí Karel Kalát zastřelil káně rousné, které měřilo v rozpětí křídel 156 cm.
Netrvalo dlouho a došlo na první opravy, z nichž nejvýznamnější byla rekjonstrukce potrubí u rybníka, kterou provedl městský lesní úřad v roce 1911. Další změnou se stalo to, že již před 1. světovou válkou sloužil rybník také k tomu, aby se v něm mohli vykoupat nejen novohradečtí a klukečtí obyvatelé, nýbrž i různí letní hosté. V zimě se pak na něm navíc ještě bruslilo (příkladem budiž zima na přelomu let 1913/1914) a určitou dobu zde lidé vyráželi na plavby na loďkách (pramicích). Roku 1924 byla hráz rybníka osázena topoly. O 4 roky později byl rybník pronajat městem Novému Hradci Králové, a to na období 12 let. Následně zde došlo k vybudování hojně navštěvovaného koupaliště. Od 30. let 20. století vedlo kolem rybníka červené turistické značení, a to na trase z Nového Hradce Králové k hájovně ve Vysoké nad Labem a k Hoděšovicím.
Majetkem města zůstal rybník až do počátku 50. let 20. století. Tehdy přešel do vlastnictví státu a spravován byl podnikem Státní rybářství v Chlumci nad Cidlinou. Od té doby sloužil také k rekreačním účelům (v té době zde pozvolna rostla nová chatařská kolonie), což se neblaze projevilo na jeho stavu, zejména velkým znečištěním, takže byl nazýván "odpuzující stokou". Vlnu kritiky bychom mohli nalézt v řadě tehdejších periodik, kdy byl napadán jak MěstNV a pořádková služba, tak Státní rybářství v Chlumci nad Cidlinou. Částečně došlo k nápravě zřízením kanalizace v roce 1973, později i dalšími opatřeními, i když reálně to nebylo mnoho vidět. Zpět se městu navrátil až roku 1991, a to díky restitučnímu zákonu. Na jeho úpravu se však počkalo, protože teprve v roce 2012 byl rybník poprvé po 10 letech vyloven, aby byl opraven požerák (viz https://www.mestske-lesy.cz/aktuality/napsali-o-nas-rybnik-cikan-ceka-odbahneni-a-nova-vypust.html), a o 4 roky později bylo dokončeno jeho odbahnění a rekonstrukce hráze (viz https://www.mestske-lesy.cz/verejne-zakazky2015/kompletni-oprava-rybnika-cikan-odbahneni-oprava-hraze.html). V současné době, kdy má výměru kolem 4,1 ha, celkový objem 40 000 m3 a retenční objem 21 000 m3, na něm hospodaří Městské lesy Hradec Králové a. s.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.170, 15.845)
Poslední aktualizace: 2.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hradec Králové
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Cikán
Vodnická stezka v hradeckých lesích
Tipy na výlet
Rybníky Biřička, Cikán a Datlík, které se nachází na okraji Hradeckých lesů lákají k častým procházkám rodin s dětmi. O důvod víc k procházce kolem této rybniční soustavy je Vodnická stezka, která je „pokračováním…
0.2km
více »
rybník Datlík - Hradecké lesy
Rybník
Rybník Datlík je třetím z rybníků na toku potoku Biřička v rybniční soustavě Biřička, Cikán, Datlík, Roudnička. V roce 1988 byla vyhlášena přírodní památka Rybníky Roudnička a Datlík. Zájmem ochrany zde jsou rybní…
0.3km
více »
Datlík
Rybník
Tento rybník v jižní části katastru Kluků, nyní součásti Hradce Králové, byl založen spolu s rybníkem Cikánem roku 1469 (některé prameny uvádějí již roky 1339, 1455 a 1464) na místě části lesa Křivce, kterým proté…
0.3km
více »
rybník Cikán - Hradecké lesy
Rybník
Rybník Cikán je druhým rybníkem v pořadí na toku potoku Biřička v rybniční soustavě Biřička, Cikán, Datlík, Roudnička. Rybník Cikán a okolí jsou ideálním místem nejen k víkendovým procházkám. Kolem rybníku je vede…
0.4km
více »
Roudnička
Rybník
Rybníky Roudničku (tehdy zván jako Roudnický, resp. Roudničský) a Datlík, jež napájel Černý potok (dříve nazývaný i jako Bejšťský potok a dnes jako Biřička), začalo město Hradec Králové stavět naráz v roce 1469, k…
0.7km
více »
Vodnická stezka v hradeckých lesích
Chodník, naučná stezka
Rybníky Biřička, Cikán a Datlík, které se nachází na okraji Hradeckých lesů lákají k častým procházkám rodin s dětmi. O důvod víc k procházce kolem této rybniční soustavy je Vodnická stezka, která je „pokračováním…
0.8km
více »
Hradec Králové - hvězdárna a planetárium
Rozhledna
Hradecká hvězdárna a planetárium se nachází na Novém Hradci Králové nedaleko, dominanty Nového HK, vodárenské věže. Stavba hvězdárny byla realizována v letech 1947 až 1961. Platenárium s průměrem 6,6 metrů sice ne…
0.8km
více »
Hradec Králové – nové digitální planetárium
Tipy na výlet
Hvězdárna na Kopci svatého Jana v Hradci Králové funguje již od padesátých let minulého století. Je v ní umístěné i nejstarší planetárium v Čechách. Za více než půlstoletí sem zavítalo za poučením a zábavou velké …
0.8km
více »
Digitální planetárium Hradec Králové
Tipy na výlet
Naším cílem je návštěva UFO - létajícího talíře mimozemské civilizace, který je téměř „zaparkovaný“ u hradecké hvězdárny. Na první pohled do tak vypadá, ale není tomu tak, jedná se o nové digitální planetárium, kt…
0.8km
více »
Digitální planetárium v Hradci Králové
Zábava, atrakce
UFO - létající talíř mimozemské civilizace „zaparkovaný“ u hradecké hvězdárny. Na první pohled do tak vypadá, ale není tomu tak, jedná se o nové digitální planetárium, které se 23.ledna 2015 otevřelo veřejnosti.
…
0.8km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Turistické destinace
Hvězdárna a planetárium se nachází na jižním okraji metropole východních Čech - Hradce Králové. Pro stavbu hvězdárny bylo zvoleno jedno z nejkrásnějších míst - na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové, odk…
0.8km
více »
rybník Roudnička - Hradecké lesy
Rybník
Rybník Roudnička je čtvrtý z rybníků na toku potoku Biřička v rybniční soustavě Biřička, Cikán, Datlík, Roudnička. V roce 1988 byla vyhlášena přírodní památka Rybníky Roudnička a Datlík. Zájmem ochrany zde jsou ry…
0.8km
více »
Hradec Králové - Galaktická a Planetární stezka
Tipy na výlet
Vyrážíme ke Hvězdárně a planetáriu na Novém Hradci Králové, která je výchozím bodem Planetární a Galaktické stezky. Ti, kdo vyrazí autem ho můžou odstavit přímo u hvězdárny, ten kdo využije MHD a vystoupí na koneč…
0.8km
více »
Prohlídka podzemního vodojemu na Novém Hradci Králové
Tipy na výlet
Možnost podívat se do některého ze čtyř podzemních vodojemů na Novém Hradci Králové se naskytne veřejnosti pouze v době vypuštění, čištění a údržby některého z nich. Poslední takový den připadl na 19. března 201…
0.9km
více »
Planetární a Galaktická naučná stezka
Chodník, naučná stezka
Planetární Naučná stezka (celková délka 6,5 km) vznikla v roce 2005 díky iniciativě Astronomické společnosti v Hradci Králové a Hvězdárny a planetária v HK. Jedná se o model naší s…
0.9km
více »
Roudnička
Vesnice
Roudnička - obec jižně od centra HK v údolí mezi kopcem sv. Jana a lesnatým návrším, které jí odděluje od Vysoké n. L. Ves byla založena pravděpodobně v 11. století řádem opatovických Benediktýnů. Od roku 1421, kdy byl opatovický klášter vypálen a opuštěn, patřila obec, s kratšími přestávkami, městu Hradec Králové. Za třicetileté války byla obec zpustošena a některé usedlosti…
1km
více »
Rozárka na Novém Hradci Králové – jaká bude její podoba?
Vyhlídka
Rozárkou je nazývána střední část Kopce svatého Jana na Novém Hradci Králové. Kopec to není nikterak veliký. Hřeben dosahuje nadmořské výšky maximálně 277 metrů, úpatí se nachází přibližně o třicet výškových metrů…
1km
více »
Hradec Králové - vyhlídka u Rozárky
Vyhlídka
Z vyhlídky, která se nachází na Novém Hradci Králové u bývalého lyžařského svahu Rozárka se za jasného počasí nabízí krásné výhledy severně od Hradce Králové. Jako na dlani máme celý masiv Krkonoš s Černou horou v…
1km
více »
Věžový vodojem na Novém Hradci Králové
Tipy na výlet
Možnost vystoupat na Ochoz věžového vodojemu na Novém Hradci Králové se veřejnosti nenaskytne každý den. Proto jsme uvítali vstřícnost Královéhradecké provozní, která v rámci Dne vody vodojem zpřístupnila.
Dopo…
1km
více »
Hradec Králové - vodojem na Novém Hradci Králové
Orientační bod
Vodojem, dominanta Nového Hradce Králové byl postaven v letech 1936-37 firmou bratrů Capoušků. V době stavby byl postaven pro potřeby tehdy samostané obce Nový Hradec Králové. Původně byla voda čerpána voda z úpravny vody ve staré Třebši. V současnosti je do nádrže čerpána voda ze sousedních podzemních vodojemů. V nočních hodinách dominanci vodojemu podtrhuje jeho povedené…
1km
více »
trasa - Vodnická stezka v hradeckých lesích
Trasa
Začátek Vodnické stezky je umístěn na hrázi u stavidla rybníku Biřička, konec stezky je situován k hájovně u rybníku Datlík. Tak jako Pohádková stezka, která byla otevřena v r. 2012 tak i Vodnická stezka je vybudo…
1.1km
více »
dřevěný kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
Tipy na výlet
Míříme jižně od centra Hradce Králové, míříme na Nový HK, do míst, kde se říká Zámeček (lidově na Zámečku). Tím co nás na Zámeček přivádí je dřevěný Kostel Sv. Jana Křtitele se zvonicí. První kostel, který se zde …
1.1km
více »
Hradec Králové - Kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
Kostel
Kostel Sv. Jana Křtitele se nachází na kopci sv. Jana v lokalitě na Zámečku. První kostel, který se zde nalézal, byl postaven hradeckým měšťanem Lukášem Hostovským v roce 1530. Zvonice je prvně zmíněna v roce 1583…
1.1km
více »
Hradec Králové - Kostel sv. Antonína na Novém HK
Kostel
Kostel sv. Antonína - dominanta Nového Hradce Králové. Od konce třicetileté války byl kostel v rozvalinách, pro nedostatek peněz se s jeho opravou začalo až v roce 1705, dokončena byla v roce 1726. Při generální přestavbě v letech 1769 - 1772 získal kostel dnešní barokní podobu. Poslední významná oprava kostela byla realizována v letech 1990-91.
Podrobně je historie kostela…
1.3km
více »
trasa - Naučná stezka Koliba
Trasa
Naučná stezka Koliba se nalézá v části lesa jižně od Hradce Králové, mezi rybníkem Biřička a motorestem Koliba. Stezka vznikla v roce 2000, rekonstruována byla v r. 2008, osazeno bylo 13 nových informačních tabulí…
1.4km
více »
Hradecké lesy 1 - kolem rybníků Datlík, Cikán a Biřička
Trasa
Pohodlná procházka lesem a s výhledem na Hradec Králové. Částečně kopíruje Planetární naučnou stezku (viz https://www.turistika.cz/mista/planetarni-a-galakticka-naucna-stezka). Vzhledem k délce 9,5 km se dá zvládnout za nedělní odpoledne (a pak se stavit na náměstí na Novém Hradci v cukrárně na kafíčko).
1.4km
více »
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Rozhledna
Dlouhé roky byl vrchol Milíř zalesněn a tak se z místa nabízely výhledy jen jižně a jihozápadně od Hradce Králové, tedy na Kunětickou horu a Železné hory. V dřívějších dobách, byla na místě postavena jednoduchá železná rozhledna. Doložena je v roce 1940. Z podnětu pamětníků a vnuka stavitele původní rozhledny vznikla myšlenka ke stavbě rozhledny nové. A tak v říjnu roku 2005…
1.8km
více »
rozhledna Milíř nad Vysokou nad Labem
Tipy na výlet
Míříme za výhledy, míříme na vrch Milíř, který se nalézá nad obcí Vysoká nad Labem, cca 7 km jižně od centra Hradce Králové. Od října 2013 míříme nejen ne vrch Milíř, ale i k rozhledně stejného jména, tedy k rozhledně Milíř. Dlouhé roky byl vrchol Milíř zalesněn a tak se z místa nabízely výhledy jen jižně a jihozápadně od Hradce Králové, tedy na Kunětickou horu a Železné…
1.8km
více »
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
4.3km
více »