TURISTIKU PODPORUJÍ
61 570 turistů a cestovatelů
112 353 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 285,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Datlík

Turistické cíle Rybník

Datlík (Hradec Králové)
Datlík (Hradec Králové)  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Datlík (Hradec Králové)

Tento rybník v jižní části katastru Kluků, nyní součásti Hradce Králové, byl založen spolu s rybníkem Cikánem roku 1469 (některé prameny uvádějí již roky 1339, 1455 a 1464) na místě části lesa Křivce, kterým protékal potok Biřička, původně zvaný jako Černý potok. Tyto pozemky věnoval královéhradecké obci král Jiří z Poděbrad z majetku v roce 1421 husity zničeného kláštera v Opatovicích nad Labem. Podle všeho vznikl nejprve Datlík a teprve později byl nad ním vybudován rybník Cikán. Stejně tak je neznámý původ pojmenování rybníka a ohledně toho se objevuje řada teorií. Někteří autoři hovoří o jakémsi Datlíkovi, zakladateli nebo prvním porybném. Další prameny píší to, že měl původně připomínat hlavu malého datla, případně se v těchto místech nacházela řada datlů či datlíků. Jaká byla skutečnost, tak to se již sotva někdy dozvíme.

Roku 1547 byly oba rybníky zkonfiskovány císařem a teprve o 12 let později odkoupeny městem zpět, a to od Jaroslava z Pernštejna a na Pardubicích. V roce 1620 došlo k jejich opětovné konfiskaci, ale o 8 let později byly císařem městu navráceny. Toto období však přineslo značné škody, neboť jen roku 1643 způsobilo císařské vojsko na rybnících Roudničce, Cikánu a Datlíku škodu ve výši 156 zl. V roce 1713 je existence rybníka doložena názvem sousedního pole - "U rybníka Datlíka". Nalézt ho můžeme rovněž v mapě I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c113).

Investice do rybníků se postupně přestaly počátkem 19. století vyplácet, protože rapidně klesla cena ryb, ale náklady na jejich chov zůstaly stejné nebo se v některých oblastech naopak zvýšily. Roku 1834 pronajala královéhradecká obec rybníky Roudničku a Datlík roudničské obci, a to s tím, že je buď může vodou napustit a rybami osadit nebo nechat na suchu a užívat je jako pole nebo louky. Protože Roudnička neměla vlastní sádky, mohla si dát ryby na zimu do královéhradeckých městských sádek. Nakonec měly být rybníky Datlík a Cikán v roce 1835 vysušeny a osety lesem. Tehdy bylo využito zejména borového a březového semena. V letech 1825-1834 byl navíc vykácen a proměněn v louku les "Velká bahna", jež se nacházel mezi oběma vodními plochami a nalézt ho můžeme např. v lesní mapě z roku 1738. V rozporu s tím je však indikační skica stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html? typ=skicic&idrastru=HRA383018400), kde jsou oba rybníky i se jmenovaným lesem stále zakresleny, takže k jejich zániku muselo dojít později, než se tvrdí. Stejně tak je můžeme nalézt ještě v mapě II. vojenského mapování z let 1836-1852 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=2vm&map_region=ce&map_list=O_7_VIII), v mapě kultur z let 1837-1844 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=mapy_kult&idrastru=B2_c_C23__45_VS-XVI-14) a v reambulaci stabilního katastru z roku 1870 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html? typ=omc&idrastru=B2_a_4C_6330_1). Poprvé oba rybníky z map mizí až v roce 1871, ale Datlík byl ve vysušeném stavu již roku 1861, kdy se skrz něj nově kopal hlavní lesní příkop.

K obnově výše jmenované dvojice rybníků došlo až v roce 1898. Tato událost byla zaznamenána též královéhradeckou „Obnovou“, jež vyšla 7. května 1897: „Hradecké rybníky budou příštím rokem napuštěny. Kdo je labužníkem, těší se zajisté již na hradecké kapry, marény, candáty, úhoře, pstruhovité a duhovité okouny a na menší rybu, kterou všeliká ta havěť českých rybníků tvoří. Cikán, Datlík a Roudnička, které dříve Hradčanům tak výtečné ryby dávaly, zalesknou se tedy v nové slávě. Na baště nových rybníků, bude v létě zajisté korso mladých Hradečanů, kteří se rychlým krmením ryb houskami, chlebem a různými odpadky přičiní, abychom za dvě horka lovili kapry pěti až šesti kilové.“

18. března následujícího roku jsme si mohli v témže periodiku přečíst toto: „Zakládejme rybníky. Na Třeboňsku nesou poměrně chudé rybníky více, nežli ta nejlepší pole na žírném Polabí. Okolnost tato by měla býti pobídkou, aby též v severovýchodních Čechách rybníky co nejvíce se zakládaly. Městská obec Král.-hradecká rozhodla se v loni obnoviti bývalé rybníky: Roudnička, Datlík a Cikán, které se nasadí tříletým kapřím plodem. Dle zprávy porybního p. Horáčka, vytěží se na podzim v Roudničce (rozloha 17 korců) 20 metr. centů ryb, a počítaje cent jen po 65 zl., utrží se za ryby 1.300 zl. Za prodanou trávu a okraje rybníka se počítá 370 zl., za najmuté pole od Koutníka, jež jest též vrchní částí rybníka 55 zl. a za inventované ryby, které budou přezimovati v rybnících Cikánu (9 korců) a Datlíku (12 korců), počítá se dle udání jejich ceny panem porybným Horáčkem 1.336 zl. Obec Hradecká páčí si tedy tedy letos z rybničného hospodářství úhrnem 3.061 zl. příjmů. Po srážce zařizovacích a umořovacích výdajů v obnosu 1.923 zl. vynáší korec asi 30 zl. V příštích letech se výnos jistě zvýší. V Králové Hradci se platilo až dosud za 1 kg. kapra 85 až 1 zl. 30 kr. Majitel mlýna a rybníka v Starém Plese p. – prodává ryby na hrází pruským kupcům po 95 kr.; obec Hradecká počítá tedy letošní výnos velmi mírně. Podobného slušného příjmu mohly by se velmi snadno též mnohé jiné obce dodělati. Ve Velké Jesenici trží se např. slušný obnos za ryby; podobně i v Bohuslavicích a jinde. Na českém jihu trží mnohé obce 400-1000 zl. za ryby z rybníků, které si zařídily na návsi. Nemohly by naše obce zříditi na prostranných návsích místo posavadních ošklivých louží a žump výnosné rybníky? Velmi výnosné rybníky by se mohly zříditi např. v obci Pohřebačce, v Praskačce, v Rusku, ve Lhotě, v Blešně atd. Kde není dostatek vody tekuté, i tam může býti rybník a dobře se tam bude dařiti línu, který s prospěchem by se mohl nasadit též do polních příkopů a potůčků se stálou dosti hlubokou vodou. Mnohé obce by z obecních příjmů mohly zaplatit běžné výlohy a nemusily by sahati k stálému zvýšování obecních přirážek.“

A krátce poté (24. března téhož roku) následoval další článek „Obnovy“: „Obecní rybníky mezi obcí Roudničkou a Novým Hradcem byly v úterý o 6. hodině večer za přítomnosti obecního rady Šulce a jeho paní choti, obecních starších, pp. architekta Weinhengsta, poštovního správce Ryšánka, ředitele Haněla, pana Petříčky, p. lesmistra Strachoty, důchodního p. Th. Peřiny a p. Hamačka vysazeny kapříky, které p. Petříček přivezl z knížecích Thurn-Taxisovských rybníků v Loučeni u Mladé Boleslavi ve stavu výtečném. Za svou namahavou práci a přiděleného mu personálu zasluhuje p. Petříček dík a uznání. Rybník Cikán (má 9 korců) osazen 3 trdlicemi (jikrnáči) a 2 mléčňáky pětiletými, dále 15 kopami (5 cty) jednoročních 20-30 cm. Velkých plůdků, jichž šlo 185 do centů. Datlík (12 korců) osazen 4 centy čili 12 kopami dvouletých částečně i tříletých plůdků. Největší rybník Roudnička (17 korců) osazen 13 centy čili 25 kopami tříletých plůdků, které váží tři čtvrtě kg, ba i přes 1 kg. Roudnička se bude letos na podzim lovit. V rozpočtu vzat jest výtěžek jen 20 ctů po 65 zl., vynesla by tedy Roudnička 1.300 zl. Násada 22 centů koupena výhodně po 60 zl., ač teď plůdky po 72 zl. se prodávají. Bude-li počasí příznivé, tedy při výživnosti hradeckých rybníků lze počítat podzimní výtěžek ne 20 ale 23 centy, které Hradečtí obyvatelé sami dobře spotřebovati mohou. V Budějovicích si na městském důchodě objednají partie po 12 ½ neb 25 kilogramech kaprů, které z městských sádek po 1 kusu neb dvou zvláště v adventě a postě dle potřeby si vybírají. Hostinští si objednají ovšem větší partie, aby každý pátek a svátek měli čerstvou rybu na jídelním lístku. Dosud si soukromníci i hostinští z Hradce musí objednat kapry z daleka, nebo musí si sami pro ně jezdit a kilo po 90 až 130 kr. platit. Vlastní rybníky budou tedy pro městský důchod i naše domácnosti velikou výhodou. Nesčetní diváci z Hradce starého i nového, z Roudničky, Lhoty i z Kluků s velikou zálibou dívali se, jak kapříky z lejt vyndávali do rybníků, jak kapříci napřed podél mělkého břehu nový svůj domov ohlédali a jak pak vesele zmizeli v hlubinách. Diváci si dělali již laskominy, jak budou chutnat na hrázi při lovení z pekáčů při veselých zvucích dud a niněr. První rybolov bude ovšem velkolepou národní slavností jako na Rožmberku a Světě.“

Od té doby existují tyto vodní plochy v současném položení a o téměř stejné ploše až do dnešních dnů. V roce 1899 byla na hrázi Datlíka vystavěna hájovna (zrekonstruovaná až roku 1995 firmou Pragocivil HK) a k výsadbě blízkého dubového stromořadí došlo v letech 1901-1903. V roce 1914 byly pod hrází na západní straně Datlíka zřízeny sádky, jež byly později zrušeny. O chovu ryb na rybnících Cikánu, Datlíku a Roudničce napsal František Pitaš ve svém článku „Rybníky u Nového Hradce Králové“, který vyšel 15. ledna 1935 v „Královéhradecku“ toto:

„Každým rokem loví se v jednom ze tří rybníků, takže ryby jsou tříleté. Výlov provádí se takto: 3 dni před lovením se vytáhne stavidlo a voda se z rybníku vypustí. Na nejhlubším místě, kudy protéká potok, zbude vždy něco vody, kam se všechny ryby z celého rybníku stáhnou. Nato lesní dělníci v nad kolena vysokých botách sítěmi ryby vytahují a v kádích se auty odvážejí. Sádky, t. j. ohrazená místa v rybníku, kde se chycené ryby přechovávají, byly na Datlíku zrušeny, ale mají býti zase obnoveny.

Rybolov provádí se počátkem listopadu a celý výlov se veřejnou soutěží prodá překupníkovi, obyčejně p. Franckovi do Malšovic. Z jednoho rybníku se vytěží 15-16 q ryb, většinou kaprů a štik. Přes zimu se nechá rybník vypuštěn a z jara se voda opět v rybníku nadržuje z přitékajícího potoku.“

Výlovy rybníka byly vždy velkým divadlem pro místní a přespolní, čemuž je tak de facto dodnes. 2. listopadu 1936 bylo z rybníka vyloveno celkem 1 088 kusů ryb, většinou kaprů, jejichž hmotnost činila 1 612 kg. V téže době docházelo také ke sporům s manžely Tichými z Kluků, majiteli přilehlé louky, která bývala při vyšším stavu vody zaplavována a nemohla být tak řádně využívána, nehledě na vzniklé škody.

S péčí o rybník se nepřestalo ani v období německé okupace, i když výnosy z něj končily zejména na stolech nacistické honorace a jejich přisluhovačů. Roku 1942 byla postavena nová výpusť rybníka. Po únoru 1948 se všechny městské rybníky dostaly do obhospodařování podniku Státního rybářství v Chlumci nad Cidlinou, které za celou dobu oba rybníky neodbahnilo, ani výrazněji neopravilo. Sice je ve vojenské topografické mapě v měřítku 1 : 5 000 z roku 1961 uváděna maximální hloubka rybníka 2,5 m (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html? typ=topo1952&idrastru=D7_1__M-33-68-(123)), ale ve skutečnosti byla mnohem menší a značná část z ní byla pouhým bahnem. Ale co je špatné z hlediska chovu ryb, tak to kolikrát přináší zisk pro přírodu, takže zde byly nalezeny různé vzácné druhy fauny a flóry, což bylo zjištěno při řadě tehdejších botanických i zoologických průzkumů. K odbahnění rybníka došlo až ve 2. polovině 60. let 20. století a změna je vidět již na první pohled, když se zadíváme na letecké měřicí snímky z let 1963 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1963.HKRA63.09541) a 1969 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1969.HKRA63.04740). V roce 1972 došlo v Datlíku a Roudničce k velkému úhynu ryb, což bylo způsobeno větším množstvím saponátů a lyzolu z kanalizace Domova důchodců v Klukách. Od roku 1991 obhospodařují oba rybníky Městské lesy Hradec Králové a. s. Ty se postupně zasadily o odbahnění a opravu obou rybníků, jež byly poškozeny při velké vodě v roce 1998. Sám Datlík byl odbahněn a zrekonstruován roku 2002, v roce 2004 byla na jeho hrázi provedena poslední dosadba dubu spolu s jilmy a roku 2012 byla firmou POPR z Hradce Králové zrekonstruována sama hráz. Od roku 2014 vede kolem rybníka Vodnická stezka od výtvarnice a spisovatelky Marty Pohnerové (viz https://www.mestske-lesy.cz/tipy-na-vylet/vodnicka-stezka.html).

Na závěr je třeba ještě zmínit to, že Datlík je také chráněn jako přírodní památka. 18. února 1988 byl ONV v Hradci Králové vyhlášen chráněný přírodní výtvor Roudnička a Datlík, jejíž součástí se stal právě rybník Datlík. Již dávno předtím se zde uvažovalo o zřízení botanické zahrady. V roce 1975 byl za spolupráce Botanického ústavu ČSAV v Průhonicích zpracován investiční záměr, který se stal podkladem pro urbanistickou studii botanické zahrady z roku 1983. Dřeviny měly být vysazeny na severní straně Datlíka, ale tak, aby nebránily výhledům. Tento záměr byl dokonce zapracován v roce 1988 do územního plánu města. Záměr vybudování botanické zahrady se dostal do rozporu s plánem Městského domu dětí a pionýrů v Hradci Králové, jenž chtěl v hájovně u Datlíka a na přilehlých zahradách zřídit letní příměstský stanový tábor. Ani jedno z toho se neuskutečnilo. Jedinou změnou se tak stalo to, že roku 1992 byl chráněný přírodní výtvor přeměněn v přírodní památku.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.172, 15.836)
Poslední aktualizace: 2.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,4km od místa

Příspěvky z okolí Datlík

Vodnická stezka v hradeckých lesích
Vodnická stezka v hradeckých lesích
Tipy na výlet
Rybníky Biřička, Cikán a Datlík, které se nachází na okraji Hradeckých lesů lákají k častým procházkám rodin s dětmi. O důvod víc k procházce kolem této rybniční soustavy je Vodnická stezka, která je „pokračováním…
0.2km
více »
rybník Datlík - Hradecké lesy
rybník Datlík - Hradecké lesy
Rybník
Rybník Datlík je třetím z rybníků na toku potoku Biřička v rybniční soustavě Biřička, Cikán, Datlík, Roudnička. V roce 1988 byla vyhlášena přírodní památka Rybníky Roudnička a Datlík. Zájmem ochrany zde jsou rybní…
0.3km
více »
Cikán
Cikán
Rybník
Ohledně původu tohoto rybníka, ležícího na toku Biřičky, se prameny rozcházejí, což je důsledkem toho, že současný název tohoto rybníka se začal používat až v 18. století, čehož dokladem mohou být pojmenování polí…
0.3km
více »
rybník Cikán - Hradecké lesy
rybník Cikán - Hradecké lesy
Rybník
Rybník Cikán je druhým rybníkem v pořadí na toku potoku Biřička v rybniční soustavě Biřička, Cikán, Datlík, Roudnička. Rybník Cikán a okolí jsou ideálním místem nejen k víkendovým procházkám. Kolem rybníku je vede…
0.4km
více »
Roudnička
Roudnička
Rybník
Rybníky Roudničku (tehdy zván jako Roudnický, resp. Roudničský) a Datlík, jež napájel Černý potok (dříve nazývaný i jako Bejšťský potok a dnes jako Biřička), začalo město Hradec Králové stavět naráz v roce 1469, k…
0.7km
více »
Vodnická stezka v hradeckých lesích
Vodnická stezka v hradeckých lesích
Chodník, naučná stezka
Rybníky Biřička, Cikán a Datlík, které se nachází na okraji Hradeckých lesů lákají k častým procházkám rodin s dětmi. O důvod víc k procházce kolem této rybniční soustavy je Vodnická stezka, která je „pokračováním…
0.8km
více »
Hradec Králové - hvězdárna a planetárium
Hradec Králové - hvězdárna a planetárium
Rozhledna
Hradecká hvězdárna a planetárium se nachází na Novém Hradci Králové nedaleko, dominanty Nového HK, vodárenské věže. Stavba hvězdárny byla realizována v letech 1947 až 1961. Platenárium s průměrem 6,6 metrů sice ne…
0.8km
více »
Hradec Králové – nové digitální planetárium
Hradec Králové – nové digitální planetárium
Tipy na výlet
Hvězdárna na Kopci svatého Jana v Hradci Králové funguje již od padesátých let minulého století. Je v ní umístěné i nejstarší planetárium v Čechách. Za více než půlstoletí sem zavítalo za poučením a zábavou velké …
0.8km
více »
Digitální planetárium Hradec Králové
Digitální planetárium Hradec Králové
Tipy na výlet
Naším cílem je návštěva UFO - létajícího talíře mimozemské civilizace, který je téměř „zaparkovaný“ u hradecké hvězdárny. Na první pohled do tak vypadá, ale není tomu tak, jedná se o nové digitální planetárium, kt…
0.8km
více »
Digitální planetárium v Hradci Králové
Digitální planetárium v Hradci Králové
Zábava, atrakce
UFO - létající talíř mimozemské civilizace „zaparkovaný“ u hradecké hvězdárny. Na první pohled do tak vypadá, ale není tomu tak, jedná se o nové digitální planetárium, které se 23.ledna 2015 otevřelo veřejnosti. …
0.8km
více »
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Turistické destinace
Hvězdárna a planetárium se nachází na jižním okraji metropole východních Čech - Hradce Králové. Pro stavbu hvězdárny bylo zvoleno jedno z nejkrásnějších míst - na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové, odk…
0.8km
více »
rybník Roudnička - Hradecké lesy
rybník Roudnička - Hradecké lesy
Rybník
Rybník Roudnička je čtvrtý z rybníků na toku potoku Biřička v rybniční soustavě Biřička, Cikán, Datlík, Roudnička. V roce 1988 byla vyhlášena přírodní památka Rybníky Roudnička a Datlík. Zájmem ochrany zde jsou ry…
0.8km
více »
Hradec Králové - Galaktická a Planetární stezka
Hradec Králové - Galaktická a Planetární stezka
Tipy na výlet
Vyrážíme ke Hvězdárně a planetáriu na Novém Hradci Králové, která je výchozím bodem Planetární a Galaktické stezky. Ti, kdo vyrazí autem ho můžou odstavit přímo u hvězdárny, ten kdo využije MHD a vystoupí na koneč…
0.8km
více »
Prohlídka podzemního vodojemu na Novém Hradci Králové
Prohlídka podzemního vodojemu na Novém Hradci Králové
Tipy na výlet
Možnost podívat se do některého ze čtyř podzemních vodojemů na Novém Hradci Králové se naskytne veřejnosti pouze v době vypuštění, čištění a údržby některého z nich. Poslední takový den připadl na 19. března 201…
0.9km
více »
Planetární a Galaktická naučná stezka
Planetární a Galaktická naučná stezka
Chodník, naučná stezka
Planetární Naučná stezka (celková délka 6,5 km) vznikla v roce 2005 díky iniciativě Astronomické společnosti v Hradci Králové a Hvězdárny a planetária v HK. Jedná se o model naší s…
0.9km
více »
Roudnička
Roudnička
Vesnice
Roudnička - obec jižně od centra HK v údolí mezi kopcem sv. Jana a lesnatým návrším, které jí odděluje od Vysoké n. L. Ves byla založena pravděpodobně v 11. století řádem opatovických Benediktýnů. Od roku 1421, kdy byl opatovický klášter vypálen a opuštěn, patřila obec, s kratšími přestávkami, městu Hradec Králové. Za třicetileté války byla obec zpustošena a některé usedlosti…
1km
více »
Rozárka na Novém Hradci Králové – jaká bude její podoba?
Rozárka na Novém Hradci Králové – jaká bude její podoba?
Vyhlídka
Rozárkou je nazývána střední část Kopce svatého Jana na Novém Hradci Králové. Kopec to není nikterak veliký. Hřeben dosahuje nadmořské výšky maximálně 277 metrů, úpatí se nachází přibližně o třicet výškových metrů…
1km
více »
Hradec Králové - vyhlídka u Rozárky
Hradec Králové - vyhlídka u Rozárky
Vyhlídka
Z vyhlídky, která se nachází na Novém Hradci Králové u bývalého lyžařského svahu Rozárka se za jasného počasí nabízí krásné výhledy severně od Hradce Králové. Jako na dlani máme celý masiv Krkonoš s Černou horou v…
1km
více »
Věžový vodojem na Novém Hradci Králové
Věžový vodojem na Novém Hradci Králové
Tipy na výlet
Možnost vystoupat na Ochoz věžového vodojemu na Novém Hradci Králové se veřejnosti nenaskytne každý den. Proto jsme uvítali vstřícnost Královéhradecké provozní, která v rámci Dne vody vodojem zpřístupnila. Dopo…
1km
více »
Hradec Králové - vodojem na Novém Hradci Králové
Hradec Králové - vodojem na Novém Hradci Králové
Orientační bod
Vodojem, dominanta Nového Hradce Králové byl postaven v letech 1936-37 firmou bratrů Capoušků. V době stavby byl postaven pro potřeby tehdy samostané obce Nový Hradec Králové. Původně byla voda čerpána voda z úpravny vody ve staré Třebši. V současnosti je do nádrže čerpána voda ze sousedních podzemních vodojemů. V nočních hodinách dominanci vodojemu podtrhuje jeho povedené…
1km
více »
trasa - Vodnická stezka v hradeckých lesích
trasa - Vodnická stezka v hradeckých lesích
Trasa
Začátek Vodnické stezky je umístěn na hrázi u stavidla rybníku Biřička, konec stezky je situován k hájovně u rybníku Datlík. Tak jako Pohádková stezka, která byla otevřena v r. 2012 tak i Vodnická stezka je vybudo…
1.1km
více »
dřevěný kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
dřevěný kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
Tipy na výlet
Míříme jižně od centra Hradce Králové, míříme na Nový HK, do míst, kde se říká Zámeček (lidově na Zámečku). Tím co nás na Zámeček přivádí je dřevěný Kostel Sv. Jana Křtitele se zvonicí. První kostel, který se zde …
1.1km
více »
Hradec Králové - Kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
Hradec Králové - Kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
Kostel
Kostel Sv. Jana Křtitele se nachází na kopci sv. Jana v lokalitě na Zámečku. První kostel, který se zde nalézal, byl postaven hradeckým měšťanem Lukášem Hostovským v roce 1530. Zvonice je prvně zmíněna v roce 1583…
1.1km
více »
Hradec Králové - Kostel sv. Antonína na Novém HK
Hradec Králové - Kostel sv. Antonína na Novém HK
Kostel
Kostel sv. Antonína - dominanta Nového Hradce Králové. Od konce třicetileté války byl kostel v rozvalinách, pro nedostatek peněz se s jeho opravou začalo až v roce 1705, dokončena byla v roce 1726. Při generální přestavbě v letech 1769 - 1772 získal kostel dnešní barokní podobu. Poslední významná oprava kostela byla realizována v letech 1990-91. Podrobně je historie kostela…
1.3km
více »
trasa - Naučná stezka Koliba
trasa - Naučná stezka Koliba
Trasa
Naučná stezka Koliba se nalézá v části lesa jižně od Hradce Králové, mezi rybníkem Biřička a motorestem Koliba. Stezka vznikla v roce 2000, rekonstruována byla v r. 2008, osazeno bylo 13 nových informačních tabulí…
1.4km
více »
Hradecké lesy 1 - kolem rybníků Datlík, Cikán a Biřička
Hradecké lesy 1 - kolem rybníků Datlík, Cikán a Biřička
Trasa
Pohodlná procházka lesem a s výhledem na Hradec Králové. Částečně kopíruje Planetární naučnou stezku (viz https://www.turistika.cz/mista/planetarni-a-galakticka-naucna-stezka). Vzhledem k délce 9,5 km se dá zvládnout za nedělní odpoledne (a pak se stavit na náměstí na Novém Hradci v cukrárně na kafíčko). 
1.4km
více »
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Rozhledna
Dlouhé roky byl vrchol Milíř zalesněn a tak se z místa nabízely výhledy jen jižně a jihozápadně od Hradce Králové, tedy na Kunětickou horu a Železné hory. V dřívějších dobách, byla na místě postavena jednoduchá železná rozhledna. Doložena je v roce 1940. Z podnětu pamětníků a vnuka stavitele původní rozhledny vznikla myšlenka ke stavbě rozhledny nové. A tak v říjnu roku 2005…
1.8km
více »
rozhledna Milíř nad Vysokou nad Labem
rozhledna Milíř nad Vysokou nad Labem
Tipy na výlet
Míříme za výhledy, míříme na vrch Milíř, který se nalézá nad obcí Vysoká nad Labem, cca 7 km jižně od centra Hradce Králové. Od října 2013 míříme nejen ne vrch Milíř, ale i k rozhledně stejného jména, tedy k rozhledně Milíř.   Dlouhé roky byl vrchol Milíř zalesněn a tak se z místa nabízely výhledy jen jižně a jihozápadně od Hradce Králové, tedy na Kunětickou horu a Železné…
1.8km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
4.3km
více »