Loading...
Sedmdesátitisícové alsaské město Colmar nabízí svým návštěvníkům neobvykle vysoké množství gotických památek, zejména těch sakrálních. Tomu také napomáhá skutečnost, že se zde až do současné doby dochovaly dva komplexy někdejších dominikánských klášterů. Oba se nacházejí v historickém centru města, oba jsou víceméně muzejní a oba rozhodně stojí za návštěvu. Ten, ve kterém dnes sídlí slavné muzeum Unterlinden (Pod lipami), býval klášterem ženským, postaveným v letech 1282 až 1289. Dominikáni však na tomto místě sídlili již v roce 1232. Roku 2015 byl celý komplex s adreskou Rue des Untelinden č. 1 rekonstruován a rozšířen, aby zde mohly být trvale vystaveny sbírky moderního a současného umění. V této souvislosti je zajímavé, že to nijak nevadilo francouzským památkářům a klášter na sezamu kulturních pamětihodností země. kam byl zařazen již v roce 1852, dál zůstává …
Jednolodní klášterní kostel, zasvěcený sv. Albertu Velikému, je typickou alsaskou stavbou 13. století (dnes je však už kostel, samozřejmě, odsvěcen). Chrámovou loď o čtyřech polich zakončuje presbytář, pyšnící s pěti poli křížové žebrové klenby na zkrácených příporách a polygonální apsidou. A právě v kněžišti se dnes nachází největší lákadlo muzea Unterlinden, Isenheimský oltář Matthiase Grünewalda. Severní venkovní stranu zdobí čtyři vyřezávané oblouky na sloupech s pozoruhodnými hlavicemi zdobenými hlavami lvů. Zajímavý je i čtvercový ambit křížové chodby, kde se dnes nachází malé lapidárium.
Éra konventu, založeného vdovami Agnès de Mittelnheim a Agnès de Hergheim, skončila Velkou francouzskou revolucí. V roce 1790 odsud byly jeptišky vvhnány a celý komplex se stal kasárnami. Jeho definitivní záchrana přišla roku 1849, kdy se sem nastěhovalo muzeum Schongauerovy společnosti. A přes všechny úpravy si zde i dnes všichni příznivci gotické architektury jistě najdou to své. Předtím však musí zaplatit 13 euro za vstupné do muzejních prostor.