Riquewihr – Horní brána (la Porte haute)
Turistické cíle • Památky a muzea • Hradby
Malebné alsaské městečko Riquewihr není zajímavé jen svou romantickou podobou a množstvím pestrobarevných hrázděných domů, pocházejících většinou z přelomu 16. a 17. století, ale také pozoruhodným – a podstatně starším – městským opevněním s několika dochovanými původními fortifikačními prvky, nacházejícími se převážně v severozápadní části Riquewihru. Toto opevnění vznikalo postupně ve dvou etapách, a to na konci 13. století, resp. na přelomu století 15. a 16. Do té druhé skupiny patří také velmi zajímavá pamětihodnost, o které je tento článek; Horní – nebo někdy také Vysoká – brána.
Horní brána se nachází ještě výše – a západněji – než strážní věž Dolder. Je také o hodně mladší; stala se totiž obranným prvkem, začleněným do druhého okruhu městského opevnění až v roce 1500. Vznik druhého hradebního pásu byl vyvolán rozvojem střelných zbraní a jeho hlavním úkolem bylo posílení ochrany tří nejzranitelnějších stran města, tedy té východní, jižní a západní. Tato brána byla – spolu s hradbami a baštami - vybudována na příkaz vévody z Württembergu. Ve stejné době byl kolem hradeb i Horní brány dokončen hluboký a široký příkop, který měl ještě navýšit bezpečnost obyvatel městečka.
Součástí horní brány byl od počátku padací most, který je stále částečně viditelný na vnější stěně objektu a masivní dřevěná dvoukřídlá brána, která bez větších poškození přežila několik století. Horní městská brána v Riquewihru je považována za jednu z nejstarších památek svého druhu v celé Evropě a bývá dokonce přirovnávána k branám londýnského Toweru.