Cotkytle – kříž u kostela (ještě jeden Nepomucký)
Janů Nepomuckých zřejmě nikdy není dost. Přesně to platí o severomoravské (východočeské?) obci Cotkytle. Tedy jak patrno na českomoravském pomezí. Jeden Nepomucký má zasvěcení přímo v největší památce, tedy kostelu, další svatý stojí přes cestu v samostatném sošném pomníku. Ten třetí je zobrazen na kříži poblíž kostelní budovy.
Jde o kříž již poměrně letitý a navíc i památkově chráněný. Kříž spočívá na široké čtvercové plošině, samotnou podstavu tvoří dvoustupňový základ s vyklenutou přední části. Na něj navazuje nižší sokl s vypouklou čelní stranou a ustupujícími rohy. V oválné kartuši jsou motivy růžic. Sloup pokračuje zužujícím se hranolem s volutově zdobenými boky. Boky volut jsou zdobeny vodorovným drážkováním, zdobené jsou i hrany sloupu pletencovým motivem, v horní části je vyvedená kruhová ozdoba. Pod vypjatě tvarovanou římsou jsou další rostlinné ozdoby. Na čelní straně sloupu je vyveden zmíněný sv. Jan Nepomucký v tradiční poloze zřejmě na idealizovaném sloupovém podstavci.
Ornamentálně je i zdoben základ vrcholového kříže s umrlčím motivem (kosti a lebka), nad nimi dvě hlavy andílků. Po stranách římsy byla další dva sedící andílci, momentálně odstranění (zcizení?).
Nad hlavami andílků oddělující pásek, vrcholový kříž má v dolní části obdélníkovou prázdnou kartuši. Vše je zakončeno jetelovým křížem s ukřižovaným. Nad hlavou tabulka INRI.
Díky dedikančnímu nápis a na zádech sloupu víme, že kříž nechal vystavět: „Antonius Dittrich fundator A 1772“.
Rok vzniku bychom mohli zařadit již do období klasicismu, nicméně sloup svým tvaroslovím směřuje spíše do předchozího období baroka, zdobností téměř rokoka. To ovšem nebylo hlavně ve venkovských oblastech nic mimořádného.