Loading...
Na místě starého zbouraného dřevěného gotického kostela vyrostl před polovinou 18.století chrám nový, pojatý již v barokním duchu. Zbudoval jej chrudimský stavitel Donát Morazzi a donátorem sakrální stavby se stal hrabě Štěpán Vilém Kinský. Přišla ho na téměř 6838 „zlaťáků.“
Presbytárium chrámu bylo umístěno na severu, protože do jižního vstupního průčelí byla zakompována věž původního kostela, která jediná ušla zbourání a byla obestavěna. Byl v ní umístěn cenný zvon z roku 1520, vážící 1315 kg a odlitý mistrem Danielem z Kutné Hory. Ostatní zvony byly za první světové války zkonfiskovány pro válečné účely. Poté sice do věže přibyly zvony nové, ale ve druhé světové válce se situace opakovala.
Největší ozdobou interiéru je hlavní oltář. Autorem skulptur andělů a světců sv.Víta a sv.Václava se stal učenlivý žák slavného barokního sochaře Matyáše Brauna – chrudimský řezbář Ignác Rochbad. Z téže doby se zachovaly i dva oltáře zasvěcené sv.Janu Nepomuckému a sv.Anně, skříň varhan a kazatelna. Velmi cenná křtitelnice pak pochází z roku 1628.
Autorem malby na hlavním oltáři se stal roku 1840 Jan Vorlíček, který ji vytvořil podle staršího vzoru, jež se nedochoval.
V křestní kapli z roku 1863 je nyní umístěn rokokový oltář Panny Marie. Původně byla kaple zasvěcena sv.Cyrilu a Metoději, jejichž obraz od ak.malíře Josefa Papapáčka byl přemístěn na postranní oltář chrámu. Další mobiliář v interiéru pochází již z devatenáctého a dvacátého století.
Na děkanský kostel byl ten hlinský povýšen dekretem diecézního královéhradeckého biskupa Mořice Píchy na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie roku 1951.
U kostela stojí kamenný kříž a sochy sv.Jana Nepomuckého a sv.Václava, naproti jedné straně chrámu stojí fara a smuteční síň a na straně druhé se rozkládá areál hřbitova s kolumbáriem.