Loading...
Kaple sv. Anny na jesenickém Křížovém vrchu je zděnou stavbou pocházející z konce I. poloviny 19. století, kdy definitivně nahradila malou dřevěnou kapličku ze století sedmnáctého. Kapli charakterizuje zejména výrazná průčelní věž, ale i tak se tato stavba téměř ztrácí vedle sousedního komplexu hotelu s restaurací. Možná i proto se nejedná o chráněnou kulturní památku.
Předchozí základní údaje je však potřeba trošku upřesnit a poopravit. Stávající kaple ve skutečnosti nahradila drobnou zděnou kapličku z počátku 19. století, ve které byl umístěn obraz Matky Boží ze Svatého Kopečku u Olomouce. Stalo se tak v letech 1845 až 1846, ale ještě v následujícím roce zde probíhaly drobné stavební práce a doplňoval se vnitřní mobiliář. V 80. letech minulého století pak došlo ke komplexní rekonstrukci kaple. V roce 1989 byl také obnoven a posvěcen kříž s Kristem při vstupu do kaple.
Kaple sv. Anny na Křížovém vrchu bývá občas označována za kostelík. Jedná se o jednolodní sakrální stavbu s průčelím orientovaným k severozápadu. Presbytář je stejně široký jako loď a přiléhá k němu malá sakristie. Představená štíhlá věž je současně vstupem a nad jejím portálem je umístěn drobný balkón. Vnější fasáda kaple je nečleněná, v interiéru se nachází neogotický dřevěný oltář a několik obrazů na stěnách presbytáře (sv. Anna, sv. Jáchym a Panna Marie zobrazená jako dívka, která klečí a předčítá z bible).
Historii poutní kaple postupně provázely tři zvony. Ten první vznikl v roce 1847 v dílně zvonaře Karla Stechera a vydržel zde jen do roku 1916, kdy byl zrekvírován. Roku 1921 jej nahradil nový zvon z dílny broumovského zvonaře Oktáva Wintera, který byl zrekvírován v roce 1942. Roku 1947 byl do věže druhotně (z obce Dub na Novojičínsku) umístěn zvon třetí. Ten je však paradoxně ze všech tří zvonů nejstarší, protože pochází z roku 1723.
Původně se toto místo nazývalo Kravská louka nad Frývaldovem. Název Křížový vrch vznikl až díky poutní tradici, kdy obyvatelé dnešního Jeseníku nosili - jako výraz pokání - dřevěný kříž do původní kapličky.