Loading...
Rybník Blatec najdeme v těsné blízkosti jihočeské obce Dívčice a je řazen mezi prvky rybniční soustavy Vodňanské pánve i mezi tzv. Českobudějovické rybníky. A jak už je v tomto regionu dobrým zvykem, plní i rybník Blatec zejména chovnou funkci, tzn. že slouží k produkci sladkovodních ryb, především kaprů. Je proto pochopitelné, že se zde vždy na počátku listopadu pořádá akce nazvaná Výlov rybníka Blatec.
Kromě chovu kaprů (naplno se zde „rozjela“ až v 90. letech minulého století) zaujme rybník Blatec s rozlohou vodní plochy téměř 95 ha (celková rozloha 103 ha) např. tím, že i v jeho hladině se odráží dominanta krajiny, tedy chladící věže JETE Temelín nebo skutečností, že se zde již od roku 1953 nachází ornitologická stanice. Napájecím zdrojem rybnika, jehož celkový objem se udává s hodnotou 416.000 m3, je Jamský potok.
V břehových porostech Blatce hnízdí především husy divoké, racek chechtavý a řada druhů kachen. Nepravidelně se zde ovšem vyskytují i volavky nebo kvakoš noční.
Chov ryb zde provozuje společnost Rybářství Hluboká cz. s.r.o. která navázala na tradici v chovu ryb v jihočeských rybnících, V roce 2021 by měl její Výlov rybníka Blatec proběhnout v termínu 4. - 5. listopadu 2021.
Rok založení tohoto rybníka není znám. První písemná zmínka o Dívčicích pochází z roku 1370, kdy se zakladateli tzv. dívčického panství stal rod pánů ze Sudoměře. Ten se následně zasloužil o vybudování dvou tvrzí, hospodářského dvora, pivovaru a nových chovných rybníků. Je tedy možné, že Blatec byl založen právě v tomto období. Od roku 1661 oblast připadla tehdejším pánům hlubockého panství, tedy Schwarzenbergům, kteří tradici rybníkářství ještě rozšířili.
Na závěr snad ještě pár informací o již zmíněné terénní stanici ČSO, tedy o ornitologické stanici Blatec – Dívčice zprovozněné roku 1953. Jedná se o dřevěný přízemní srub na severním břehu rybníka Blatec, který je od okolních luk oddělen malým smíšeným lesíkem. Hladina Blatce je snadno pozorovatelná z dřevěného mola, které část srubu obklopuje. Stanice zde byla zřízena mj proto, že Blatec je jednou z největších vodních ploch Českobudějovicko - vodňanské rybniční pánve. A protože leží v nadmořské výšce okolo 400 m, stačí vyjít na - jen o 30 m vyšší - kopec Vazová a nabídnou se nám také výhledy na pahorky Šumavského podhůří a Blanského lesa včetně vrcholů Kleť nebo Libín. I od stanice je ale také vidět 10 km vzdálené chladící věže JETE Temelín. Kromě esteticko - krajinářských zážitků však ČSO nabízí hlavně ono atraktivní pozorování různých druhů vodního ptactva. Nabízí se zejména husy velké, rackové chechtaví, orli mořští, kvakoši noční, volavky bílé a stříbřité i nejrůznější bahňáci.