Památník bitvy u Záblatí
O tomto památníku by se dalo zjednodušeně napsat, že se jedná o obyčejný kříž v polích a lukách mezi Záblatíčkem a Záblatím, tedy postaru mezi Malým a Velkým Záblatím. Bylo by to ovšem nespravedlivé, protože tento kříž připomíná jednu z prvních bitev tzv. české fáze Třicetileté války. Ta se u jihočeského Záblatí odehrála 10. června roku 1619 a vojsko českých stavů vedené generálem Petrem Arnoštem z Mansfeldu při ní bylo poraženo habsburskou armádou pod velením císařského maršála Karla Bonaventury Buquoye. A je přitom smutné, že prý bitvu rozhodl moment, kdy oheň a dým způsobily takové problémy v orientaci stavovské armády, že její členové zaútočili do vlastních řad. Podle jiných zdrojů se však jednalo o prachsprostou kolaboraci ...
Mansfeld, považovaný za nejtalentovanějšího vojevůdce ve službách českých stavů, se po prohrané bitvě stáhl do bezpečné Plzně a v té chvíli ani netušil, že bitva u Záblatí se nakonec stala klíčovou událostí pro další vývoj války. Jindřich Matyáš Thurn, obléhající v té době Vídeň, se totiž vzápětí vydal na pomoc do Čech. U Soběslavi se spojil s dalším stavovským velitelem Hohenlohem, který předtím obléhal České Budějovice. Velká část jižních Čech tak zůstala nechráněná, a císařská katolická vojska následně dobyla řadu českých protestantských panství i měst. Na vítězství početnější habsburské armády u Záblatí se výrazně podíleli valonští kyrysníci Albrechta z Valdštejna, kteří vedli první a nejdůležitější útok. Ze stavovských vojsk padlo nebo bylo zraněno asi 1.500 mužů, co byla téměř polovina jejich celkového počtu.
Vraťme se ale k samotnému památníku. Veškeré informační prameny o něm tajuplně mlčí, takže se i autor tohoto článku musí pokusit si některé věci domyslet. Památník byl vztyčen ke 100. výročí bitvy u Záblatí a tvoří jej – na útlém soklu postavený – kříž s jetelovým zakončením ramen. Na kříži je umístěn polychromovaný korpus Ježíše Krista. nápisová tabulka INRI a reliéf kalicha. Kříž obklopuje nízký železný plůtek s nárožními „patníky“. Před ním je umístěn pamětní kámen.