Loading...
Již na první pohled je patrné, že památka má středověký původ. Sice se jedná o pozdní středověk, neb kostelní jádro je datováno do konce 15. století, ale na venkově se většinou starší slohy držely déle. Opěrné pilíře naznačují vznik v období pozdní gotiky. Kostelní věž je již z doby renesanční, na obdélníkovém půdorysu mírně předsunutá před jednu hlavní loď. Vstup do interiéru je dekorován vznosným renesančním portálem s vročením 1535 (MDXXXV).
Hlavní loď je ukončena plochým stropem, polygonální presbytář je zaklenut křížovou klenbou. Na severní straně je přistavěná kaple sv. Trojice z r. 1715 v barokním slohu. V barokním období byl upraven i vzhled kostela, zejména interiérové vybavení, které ale bylo v 19. století z velké části nahrazeno novogotickou výbavou.
Hlavní oltář kostela je novogotický, s figurální výzdobou. Po stranách oltáře jsou blíže sochy Konstantina a Metoděje, na oltáři je kromě sv. Bartoloměje (2,2 m vysoký) jsou zobrazeni andělé, u stěn presbytáře jsou sochy svatých otců.
Po stranách vítězného oblouku jsou novogotické oltáře s Pannou Marií a žehnajícím Kristem. Bohatě je zdobená novogotická kazatelna s postavami svatých. Postranní oltáře i kazatelna mají základní dřevěnou barvu se zlacením.
Kostel je obehnán zdí, do roku 1837 zde byl hřbitov (ten současný pokračuje ale nedaleko severně).
Před vstupem do kostele je kamenný kříž z 19. století, který byl původně umístěn u mostu přes Oslavu.
Kostel v Dlouhé Loučce je původně farní, ale v současné době je obec přifařena k Šumvaldu, takže se vlastně o titul farní dělí s tamějším kostelem.
Bartoloměj je jedním z 12 apoštolů, vlastním jménem Nathanael. Pocházel z Kány, měl být tak svědkem zázraku na jedné svatbě. Přijaté jméno Bartoloměj mu vlastně bylo přisouzeno až po rozhodnutí církve ve 12. století. V Evangeliích se totiž vyskytovaly obě podoby jména.
Jako misionář patrně působil v dnešní Arábii a Malé Asii (Turecku). Ve své činnosti byl prý velmi úspěšný (ačkoliv dnes je toto území islamizované). Skutečný skon není zřejmý, ale podle legendy byl usmrcen v Arménii, kde zázračně uzdravil šílenou dceru krále Polimena. Pohanští kněží jej uvěznili a králův bratr Astyages jej nechal usmrtit perským způsobem, Tzn. stažení z kůže a ukřižování hlavou dolů.
Ostatky sv. Bartoloměje jsou rozesety po celé Evropě. U nás daly základ stavby kaple na Starém Městě v Praze (dnes barokní kostel ve známé ulici). Ostatky jsou i v kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie v Ostravě-Přívoze.