Loading...
Turistické cíle • Drobné památky
Tato půvabná dědinka leží asi 7 km jihovýchodně od Přerova v údolí Dobrčického potoka.
V současnosti tu žije okolo 220 obyvatel. Zástavba se rozkládá po obou stranách silnice vedoucí ven z obce. Dobrčice totiž leží v uzavřené dolince, hlavní komunikace v ní končí a díky tomu tady vládne svatý klid!
Nad levým břehem potoka se rozkládá rozlehlý a chráněný Přestavlcký les a na východním konci dědinky si u rybníčka místní zřídili výletiště.
Katastr obce byl podle archeologických nálezů osídlen již v 10.století. První zmínka v kronikách se o ní ale objevuje až roku 1356, kdy byl držitelem vsi Budek z Dobrcizs. Podle vesnice se jmenovala i původně vladycká (později rytířská a panská) rodina Říkovských z Dobrčic, jenž roku 1867 vymřela po meči maršálkem Leopoldem.
Od roku 1882 obec spadala svou farností i školou do Horní Moštěnice a v dědině byla jen jednotřídka. Mnohem později prošla budova školy proměnou na současný kulturní dům a sídlo obecního úřadu.
Nejvýznamnějším historickým stavením zde byla tvrz, která se tyčila u návsi v místech dnešního domu č.p.46, ale v terénu po ní zůstaly jen nepatrné stopy. Tvrz zanikla už v 16.století.
Na návsi s točnou busu se v parčíku nachází menší pomník. Připomíná osvobození Dobrčic na konci druhé světové války.
Uprostřed vsi stojí kaple z roku 1773, zasvěcená Panně Marii. Na východní straně je k ní přilípnut pomník Padlým. Oběti první světové války připomíná deset jmen. Z té druhé je tu uveden partyzán Jan Masařík, který zemřel 10.5.1945.
Kaple je pěknou pozdně barokní stavbičkou a stojí na půdorysu 5.6 x 4 metry. Nad jejím vstupním průčelím se tyčí hranolová věž zvonice. V ní visí zvon ozdobený reliéfem Panny Marie a sv.Floriána. Odlil jej roku 1774 olomoucký zvonař Wolfgang Strauber.
Kaple byla v roce 2015 opravena a při nahlédnutí od vchodu do interiéru nás upoutá jeho pěkná výzdoba. Středobodem je oltář, nad nímž je umístěno polychromované sousoší zobrazující Pannu Marii s Ježíškem, po stranách doplněné anděly.
Archeologové v kapli za pomoci detektiru kovů objevili mince pocházející ze 17.století. Byly to různé druhy denárů. K těm nejzajímavějším patřil stříbrný denár císaře Matyáše II.Habsburského a stříbrný denár z roku 1611 vyražený ve slovenské Kremnici.