Domy lidové architektury v obci Hrubá Vrbka na Slovácku
Jednou z našich nejznámnějších oblastí s živým folklorem, lidovými stavbami, nářečím, zvyky i krojem je Slovácko, které se dělí do několika částí. Je známé i svou kouzelnou lidovou architekturou, kde jsou typické barvy modrá a bílá. Vesnice Hrubá Vrbka patří do oblasti Slovácka - Horńácka, kde níže v krajině jsou rozloženy vinice, výše ovocné sady, části luk a políček, nejvýše vidíte lesy hraničního hřebene Bílých Karpat. Zástavba jednotlivých usedlostí je rozložena nejčastěji do dvou protilehlých řad svírající rozlehlý vnitřní prostor - náves. Náves v Hrubé Vrbce dosahuje přes půl km délky. Dnes je typickým stavebním materiálem nepálená cihla. Domy mají modrou nebo bílou barvu se zářivě modrými detaily. Mezi krásné lidové stavby se však v dnešní době vloudily mnohdy i něpěkné novostavby.
V obci se podíváte kromě lidových domů na největší počet dochovaných chráněných komor a stodol z celé ČR. Jako současné využití je navrhovano vytvoření expedice věnující se historickým komorám, folkloru, místním rodákům, tradici zpěvu, hudby, kroje. Každá komora by obsahovala jinou expozici. Necháme se tedy překvapit - snad jsou tyto navrhované myšlenky tou správnou cestou ve vývoji obce Hrubé Vrbky, že se tak zachová kulturní dědictví obce a tradic a zároveň přiláká turisty.
Památkově chráněná zóna lidové architektury hospodářských staveb z 18. a 19. století v typické horňácké obci stojící v zachovalém půdorysu opravdu stojí za vidění. Uvidíte několik komor a dlouhé řady stodol z kamene a nepálených cihel, které lze obdivovat po obou stranách okraje obce. Stojí zde 70 staveb, ale některé jsou již v havarijním stavu, a tak jim byla dána nová střecha a omítky. V této vsi najdeme i na návsi samostatně stojící sýpky a stodoly z kamene či pálených cihel.