Doubravice – pumpa Jáji a Páji
Turistické cíle • Odpočinkové místo
Večerníčková tvorba v našich končinách je určitým fenoménem, který v jiných koutech světa nemá zcela odpovídající podobu. Nakonec většina odvysílaných sérií je domácího původu. Tvorba večerníčků pak dává vyniknout specifické škole české animace, která má ve světě stále dobrý zvuk.
Na rozdíl od světově rozšířené kreslené animace je v Česku rozvinutá tradice loutkové animace, zřejmě zásluhou Jiřího Trnky a Břetislava Pojara (a jejich následníků). Samozřejmě dnes se stále více prosazuje počítačová animace, což už je ale přeci jen trošku jiná kapitola.
K úspěšným sériím loutkových se v 80. letech minulého století připojil i seriál Jája a Pája. Malí kluci povětšinou řeší lapálie, které jim způsobí poněkud lakotný řezník Krkovička. Za pomocí dědečka pak většinou vydřiducha nakonec beztak dostanou.
Z dnešního hlediska samozřejmě víme, že podnikavých občanů je třeba, a přístup k faktu, že živnostník je lump by neměl být obecně rozšířen, byť někteří (i vládní) představitelé naznačují, že podnikatel = zloděj.
Ale nechme stesky stranou. Obyvatelé hanácké vísky Doubravice, součásti Moravičan, postavili jednomu ze svých rodáků svérázný pomník. Stanislav Havelka, jeden ze spoluautorů scénářů k seriálu pochází právě odsud. Za pomocí místních řemeslníků a podnikatelů se místní rozhodli zvěčnit jeden z artefaktů, pumpu. Obecní pumpa na rynku získala po úpravě podobu, kterou můžeme ve večerníčku objevit. Obnovená pumpa je tvořena dřevěným tělesem s kovanými doplňky. Je pěkným protějškem původní místní kovárny. Dle návodu se musí pumpovat poněkud déle, ale po patřičném úsilí (asi 15x) skutečně voda teče. Tabulka sice upozorňuje, že kvalita vody není ověřená, ale na opláchnutí při dlouhé túře se určitě hodí. Nakonec Doubravicí prochází dálková cyklotrasa Moravská stezka, a v sezóně tudy projede řada cyklistů, zejména do blízkého Litovelského Pomoraví.