Dover – římský maják (Roman Lighthous, Pharos)
Areál největšího anglického hradu v Doveru skrývá památku, která je mnohem starší – a svým způsobem i zajímavější – než hrad sám. Jedná se o římský maják, pocházející z počátku 2. století, podle některých informačních pramenů z roku 130, podle jiných dokonce z roku 46. Doverský maják patří mezi pouhé tři stavby tohoto typu, které se na celém světě do současnosti dochovaly. Je ovšem celkem pochopitelné, že o zcela původní stavbu již dávno nejde.
Jeden ze dvou doverských římských majáků byl postaven z tufu, kentského červeného kamene a cihel. Maják přežíval beze změn až do závěru období saské nadvlády, kdy se – někdy okolo roku 1000 – stal samostatně stojící zvonicí kostela Panny Marie (s kostelem ji spojoval pouze krátký průchod). V roce 1430 byla tato zvonice nástavbou zvýšena, v roce 1582 přeměněna v hradní prachárnu a v letech 1913 až 1915 byl někdejší maják částečně zrekonstruován.
Doverský římský maják, jehož dlažba byla použita při budování vedlejšího kostela, je oktagonální stavbou o výšce 24 m a je přístupný pouze po zakoupení vstupenky do celého hradního areálu. Ta v současné době přijde na 23 liber.