Drahanovice - Černá věž
Turistické cíle • Památky a muzea • Tvrz
Ve vsi Drahanovice v Olomouckém kraji se nachází tvrz, z níž se do dnešních dnů dochovala čtyřboká pětipatrová tzv. Černá věž, která je vysoká 24 metrů a do současné podoby byla upravena v roce 1850 ? místo cimbuří a cibulovité helmice tehdy dostala hrotité romantické zastřešení. Zachovaly se také renesanční a barokní klenby.
Historie
Tvrz je zde doložena v roce 1351. Původně byla zřejmě dřevěná, ve 2. polovině 14. století pak vznikla její hlavní část ? kamenná Gotická věž. Za husitských válek tvrz zpustla. Koncem 15. století tvrz pozdně goticky obnovili Drahanovští z Pěnčína. Ve 2. polovině 16. století byla tvrz za Drahanovských ze Stvolové renesančně upravena. Později se zde vystřídalo několik dalších majitelů, většina z nich však v Drahanovicích nesídlila.
Černá věž Drahanovice je pozůstatek gotické tvrze . V době svého vzniku na přelomu 13. a 14. století byla o jedno podlaží nižší a celistvá ve svých zdech, prolomených pouze úzkými osvětlovacími střílnami, z nichž jedna se v zazdění uchovala na severní stěně. Vstup do věže byl přístupný pouze od jihu výstupním otvorem, umístěným necelých sedm metrů nad zemí, v úrovni těsně nad dnešním druhým patrem. Přízemí a podzemí věže bylo řešeno silně zúženou, dvojitě odstupňovanou šachtou a z jejího nejnižšího bodu údajně vybíhala podzemní chodba.
V 15. století byla zpustlá drahanovická věž úplně přestavěna v obytnou chráněnou věž, u níž hledisko obranné se již změnilo v podřadný zájem. Základní výhody raného středověku – výška, nepřístupnost a uzavřenost věže byly odstraněny přístavbou kruhového šnekového schodiště na jižní straně, vytvořením konstrukčně pevných podlaží v nitru věže a jejím rozevřením na venek po prolomení oken ke všem světovým stranám.
Ve II. patře věže byla vybudována r.1567 žebrová klenba, základní formou sice připomínající gotiku, ale tvarem tvořící křivky, klenby a profilací cihelných tvarovkových žeber již renesanci. Vrcholovou partii klenby tvoří osmiúhelný pískový klenák s reliéfním znakem pánů ze Stvolové a s jemně tesaným ozdobným hvězdicovým okrajem. Třetí a nově zvýšené čtvrté patro byly zastropeny trámovými stropy, spočívajícími na mohutných podvlacích. Vnějšek celého objektu byl pokryt jemným mřížkováním černobílých sgrafit. V době barokní, asi na konci 17. století, byl obytný prostor věže rozšířen ještě o místnost v I. patře a v III. patře byl vestavěn záchodek.
V roce 1723 byl statek v Drahanovicích natrvalo spojen s panstvím v Čechách pod Kosířem a tvrz ztratila svůj význam. Budovy tvrze byly postupně zbourány nebo přestavěny a zachovala se jen Černá věž. Její podoba byla kolem roku 1850 pozměněna novým nezvyklým zastřešením - tzv. routovou střechou. V této podobě se dochovala až do dnešní doby.
KDY věž můžete NAVŠTÍVIT ? | |||
duben - květen: SO, NE 10 - 12 hod. 13 - 17 hod. |
|||
červen - září: SO, NE
|
Obec Drahanovice je 14 km západně od Olomouce při silnici na Konici. K tvrzi se dostanete po odbočení na začátku obce vlevo, kde po chvilce uvidíte na konci návsi budovu Černé věže. Bývalý zámek a vedlejší kostel sv.Jakuba Většího z r.1340 se samostatnou věží, najdete na návrší vpravo od tvrze. U Černé věže vás přivítá socha sv.Jana Nepomuckého.
Ve 14.stol. byly Drahanovice rozděleny mezi několik vladyckých rodin. Byly zde dvě tvrze „horní“ a „dolní“. O „horní“ tvrzi jsou jen zprávy v zápisech o prodeji zboží a pověst o podzemní chodbě spojující „Černou věž“ (dolní tvrz) s „horní tvrzí“. Obě tvrze byly za husitských válek zničeny. K r.1322 se připomíná Přibyslav z Drahanovic a v r.1340 bratři Podoba, Ješutbor a Martin. Ješutbor zastával místo vícekomorníka zemského soudu v Olomouci. Tvrz v Drahanovicích je poprvé doložena r.1351, kdy ji Martin prodal svému bratrovi Podobovi. Celý areál „dolní“ tvrze byl chráněn bažinami v údolí potoka Zlatá stružka. Kamenná gotická „Černá“ věž byla postavena v druhé pol.14.stol. Majitelé částí Drahanovic, jimiž byli jednotliví vladykové nebo jejich spolky, se často měnili. R.1412 prodal Beneš ze Šumvaldu Benešovi st. z Chudobína „hořejší“ dvůr se zahradami a „dolní“ dvůr s tvrzí Vítkovi Pisklovi z Loučan. V r.1481 za Drahanovických z Pěnčína byla „dolní“ tvrz obnovena v pozdně gotickém slohu. Kolem r.1567 za Drahanovických ze Stvolové byla věž i obytná budova renesančně upravena. Prolomením oken a přístavbou schodiště se změnil charakter stavby z obranného na obytný.
Zbytky "Horní tvrze" byly využity pro stavbu myslivny "Lasthauz". R.1622 byla tvrz Drahanovickým ze Stvole konfiskována a vystřídalo se na ni několik majitelů. Od r.1723 náležel Winckelsbergům, pánům ve vsi Čechách(pod Kosířem) a stala se jen sídlem různých úředníků. R.1805 byla tvrz až na „Černou věž“ zbořena. Věž byla ukončena cimbuřím a asi do r.1850 pak pokryta cibulovitým krytem. Potom byla zastřešena pseudogoticky. V letech 1928-1948 byl majitelem cukrovar. V letech 1970-72 byla provedena rekonstrukce věže. Věž je vysoká 28 metrů, má pět podlaží, která propojuje šnekové schodiště. Ve věži je instalována stálá výstava věnována tvrzi, obci a okolí. V areálu tvrze je zřízen malý přírodní amfiteátr, ve kterém se konají kulturní akce.
Drahanovická tvrz ke konci 18.stol. již nevyhovovala pro potřeby panstva a sloužila jako sídlo správce dvora. Proto noví majitelé panství z rodu Silva Taroucca(1768-1928) postavili koncem 18.stol. severně od tvrze nevelký klasicistní zámek a kolem něho zřídili park. V letech 1928-48 byl majitelem zámku i tvrze drahanovický cukrovar. Zámek byl zcela zmodernizován a architektonicky nevýrazná patrová obdélníková budova slouží bytovým účelům.