Tento objekt býval dříve zván rovněž jako dům Švagrovských, a to od toho, že byl vybudován roku 1849 měšťanem a velkoobchodníkem se dřívím Martinem Švagrovským, který v něm zemřel 30. června 1866. Původně se však na jeho místě nacházela již středověká zástavba, a to rovnou 2 parcely, což dokládá ještě kresba Antonia de la Porty z roku 1668. I tyto objekty byly několikrát přestavěny a nakonec spojeny v období před počátkem 18. století v jeden celek. V roce 1779 náležel výše zmíněný dům Václavu Menšíkovi, roku 1833 Adalbertu Broschovi (podle matričního záznamu, jelikož byla Roudnice nad Labem téměř úplně česká, tak nejspíše šlo o Vojtěcha Brože a farář jeho jméno poněmčil) a v roce 1851 zde působil kupec Josef Havránek. Stav před výstavbou současné nemovitosti můžeme krásně vidět v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 od adjunkta 1. třídy Carla Koralka a geometra 2. třídy Josefa Schwarze, kdy je předchozí výstavba vedena jako zděná se starým čp. 192, před ní stojí socha sv. Floriána z roku 1753 a stavitel nového domu byl zapsán ještě jako vlastník rodného čp. 165.
V tomto větším domě bývala od jeho vybudování dvojice přízemních obchodů, z nichž nejdelší tradici tu mělo krupařství. Oba obchody byly roku 1882 vlastníkem domu opětovně pronajaty. V roce 1892 byla majitelkou objektu Marie Švagrovská. Ta rovněž tehdy spravovala firmu "M. Švagrovský a spol." (známá též jako "Obstaravatelský závod M. Švagrovského"), která měla v domě svůj obchod i sklad a nabízela především různé stroje a zařízení. O jejím vzniku hovoří dobový inzerát ze "Světla. Orgánu svobodomyslných", které vyšlo 21. září 1888, toto:
"!!! Do Podřipska !!!
Na základě výnosu veleslavného c. k. místodržitelství v Praze ze dne 23. srpna 1888 číslo 76.297 udělena mi byla koncesse ku zřízení závodu obstaravatelského, informační kanceláře a návěštní výpravny, jež dnem 1. září 1888. v mé písárně v domě čís. 192 v Roudnici byly otevřeny. Následkem toho odporučuji se velectěnému občanstvu ku sprostředkování koupě i prodeje věcí movitých i nemovitých, nájmu i pronájmu, úvěru peněžního, pojišťování, služeb i všelikého obchodu vůbec, k podávání co nejspolehlivějších zpráv o stavu obchodních firem, o cenách různého majetku a všelikých poměrech obchodních, k sestavování a umísťování všelikých návěstí časopiseckých i nárožních, článků odporučovacích (reklamních), dopisů časopiseckých atd. atd. s ujištěním svědomitého, pečlivého i správného vyřízení všech na mne vložených úkolů.
V Roudnici, dne 1. září 1888. Maxa Švagrovský."
K přestavbě domu, jenž se již předtím stal místem, kde se scházeli různí představitelé veřejného, kulturního a společenského života, došlo v roce 1896 Augustem Švagrovským, synem Martina Švagrovského (důkazem budiž ve střeše umístěná atiková zídka s nápisem „A anno MDCCCXCVI renov.“). Uvádí se, že byla tak důkladná, že z domu nezůstalo prakticky nic. Od té doby se s ním mnoho nedělo, na rozdíl od názvu veřejného prostoru, k němuž byl přiřazen. Ten totiž nesl původně pojmenování Rynek, Hlavní rynek, Husova třída, Stalinova třída a třída Sovětů, aby se dnes jmenoval jako náměstí Jana z Dražic.
Později působila v přízemí prodejna železářství roku 1907 založené firmy František Homolka - obchod železem a norimberským zbožím, k jejímuž znárodnění došlo v roce 1948, i když sama provozovna tu vydržela po celé období komunistického režimu, čehož důkazem může být hledání jejího nového zástupce vedoucího nebo prodavačky roku 1986.
Počátkem 60. let 20. století došlo k renovaci domu. Tehdy byl již dávno ve vlastnictví Domovní správy. 26. července 1967 byl objekt zapsán do státního seznamu kulturních památek, přesto byl koncem 80. let 20. století téměř na demolici. Díky restitučnímu zákonu se navrátil zpět do soukromých rukou a v roce 1991 byla zahájena postupná oprava nemovitosti, a to včetně železářského obchodu. Patra nadále slouží k bydlení. 17. září 2020 byla na budově odhalena pamětní deska, která má připomínat příslušníka 313. československé stíhací perutě plk. Jiřího Kučeru, jenž v domě žil (slavnostní odhalení je zdokumentováno zde:
https://www.youtube.com/watch?v=qurimS5Fyac). Pro někoho, komu je toto jméno neznámé, doporučují navštívit tuto webovou adresu:
http://www.cs-letci.com/ww2/raf/letadla/kuc2.htm. Více o domu, náležejícím dnes Janu Horáčkovi, Ing. Lukáši Horáčkovi a Mgr. Lucii Zemanové, lze zjistit zde:
https://pamatkovykatalog.cz/dum18403567. Pro ty, kteří chtějí navštívit Roudnici nad Labem a její malebné okolí, doporučuji k prvnímu seznámení s tímto krajem tuto brožuru:
http://www.svazekpodripsko.cz/files/brozura_podripsko.pdf.