Původně na nároží dnešní ulice V Kopečku a třídy Čs. armády stával mýtní domek téhož čísla popisného, který byl postaven u Pražské brány (viz
https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA201018400). Ten však nejspíše vznikl na místě vyhořelého gotického domu, což můžeme odvozovat ze sklepení objektu. V roce 1845 byl se svolením podkomorního úřadu prodán ve veřejné dražbě Janu Kubíkovi, který jej roku 1851 prodal klempíři Františku Kaplanovi. Ten ještě v témže roce nechal domek upravit a jeho manželka zažádala o povolení k prodeji potravin v přízemí domku, což jí však nebylo povoleno.
Poté docházelo k častému střídání majitelů domu, který se občas stával pouhým uložením peněz, z dnešního pohledu takovou investiční nemovitostí. V letech 1864-1866 je jako vlastník domu uveden Jan Strejček, roku 1894 Vojtěch Günzburg, jenž obchodoval se semeny a se svým synem vykupoval králičí kůže v prostoru před hostincem Modrá hvězda. Ten rovněž 28. července 1871 obdržel povolení k nástavbě domu o jedno patro.
Později dům náležel Anně Fultnerové, která si na počátku roku 1904 podala žádost o přestavbu shořelého domu, jehož projekt byl nejprve zamítnut a povolen až 17. srpna 1904 po jeho předělání. Usnesení městské rady o povolení stavby nového domu pochází z 12. září 1904. Původní dům byl celý zbourán a pro výstavbu toho nového musel být přibrán rovněž uliční pozemek v oblouku dnešního objektu. Povolení obývat nový secesní objekt bylo vydáno 22. července 1905. 1. srpna 1904 otevřel v domě koloniální obchod a lahůdkářství Josef Michálek, který sem rovněž přeložil svůj dosavadní sklad veškerých nosičů a kolejnic z Kuklen. Do nového domu přesídlil i sklad hotových oděvů c. k. dvorního dodavatele Emanuela Bělského.
V roce 1911 byl v domě jako nájemce uveden cukrář Josef Červený, který měl v přízemí prodejnu, vedle níž měl krámek obuvník Jan Metelka. V té době byl na rohu domu situován velkoobchod s konfekcí Jana Nováka a v objektu sídlil i obchodník s ovocem Antonín Juliš a odborný závod Karla Vacka, v němž byly nabízeny kapesní hodinky a různé stříbrné a zlaté zboží. Vedle toho zde žila řada nájemníků: služka Marie Bednářová, majitel obchodu s hudebními nástroji Jan Čermák, dámský krejčí Jan Novák. Výrazným nájemcem prostor domu byla též Všeobecná úvěrní společnost, jež nabízela živnostenské, osobní i zálohové úvěry a obchodovala se stavebním materiálem i jinými komoditami. 5. května 1913 bylo Anně Fultnerové povoleno zřízení výkladní skříně podél rohového krámu na žádost nájemce Josefa Pavelky. Následně vznikl v nároží domu portál, aby tak vzniklo zakulacení fronty obchodů, které byly v přízemí domu. V té době zde měl obchodní dům již zmíněný Josef Pavelka, který prodával módní i galanterní zboží a anglické módní novinky a následně dům čp. 80 koupil. 9. února 1914 bylo Anně Fultnerové povoleno zřízení další výkladní skříně. V roce 1916 bylo vydáno povolení, aby si Pavelka mohl propojit obchod v čp. 80 s obchodem v čp. 238 na tehdejší Jiříkově třídě, dnes třídě Čs. armády. V únoru 1918 obchodník Pavelka povolil, aby u jeho domu čp. 80 byla vybudována šachta pro skládání ledu do lednice v sousedním domě čp. 79, kde byla restaurace.
K řadě změn došlo také po vzniku ČSR. Ještě roku 1918 požádal o to, aby mohl provést stavební úpravy ve sklepě a připravit nové šachty pro skládání uhlí do sklepa, což mu bylo obratem povoleno. V roce 1924 si zařídil povolení vybudovat šachty z přízemí do skladiště v suterénu. To bylo povoleno stejně jako točité schodiště uvnitř obchodu, které spojilo obchodní sál v přízemí se sálem v patře. Ve stejném čase byl zhotoven kovový zasklený přístřešek a přízemní výkladce a fungovalo tu rovněž hodinářství a zlatnictví Karla Vacka. O 5 let později došlo k adaptaci 2. patra a v roce 1931 obývali dům: aranžér Jar. Brich, obchodní příručí Josef Chudoba a obchodník Josef Pavelka. Roku 1933 si obchodník Pavelka nechal opravit fasádu domu, přičemž oprava mu byla povolena počátkem srpna 1933.
Po únoru 1948 byl dům ve správě Bytového podniku města Hradce Králové a obchod se dostal do nájmu Textilu Pardubice. Od 3. května 1958 je dům památkově chráněn, přičemž nabytí právní moci pochází až z 8. září 1987 (viz
https://pamatkovykatalog.cz/mestsky-dum-13735339). Zdejší byty pak spravoval Bytový podnik Hradec Králové. Po sametové revoluci se nájemci nebytových prostor střídali skoro jako na běžícím páse a v roce 1991 byl objekt vrácen v restituci, přičemž dnes náleží Mgr. Petru Štěpánkovi. Roku 1993 byla v suterénu vybudována restaurace „V Kopečku“ a od června 2014 tu sídlí franchisová kavárna CrossCafe.