Loading...
Nová moderní expozice živé i neživé přírody Moravského krasu stojí od roku 2015 ve Skalním Mlýně, centru tohoto krasového území. Přístupová cesta k ní je od informačního centra a hotelu ve Skalním Mlýně směrem ke Kateřinské jeskyni, za lávkou přes řeku Punkvu.
Venkovní expozici tvoří malý geopark, kde můžete obdivovat několik druhů místních vápenců. Na první pohled obyčejné omšelé balvany, podíváte-li se však pozorněji, objevíte na každém z nich oříznutou naleštěnou plochu. Jistě vás překvapí, jak krásné struktury kameny pod svrchní vrstvou ukrývají.
Před vstupem do domu přírody je umístěna vodní atrakce, kde je jednoduše znázorněno, jak funguje systém proudění vody krasovým územím. V duchu dřívějšího propagandistického hesla "poručíme větru, dešti" si tady můžete poručit alespoň tomu dešti – pokud do modelu vlastnoručně napumpujete vodu, můžete se kochat protékáním vody potoky a jeskyněmi, včetně padání dešťových kapek.
Ačkoliv je dům přírody stavba pojatá poměrně megalomansky, díky dřevu a kameni použitým na stavbu působí decentně a s okolní přírodou vytváří symbiózu. Ve vstupní části domu se nachází kromě informačního centra, které slouží jako zároveň jako pokladna, malý obchůdek. Kromě klasických jeskynních suvenýrů jsou zde k zakoupení i regionálními produkty z Moravského krasu.
Vnitřní expozice má dvě podlaží. V přízemí uvidíte geologický vývoj zdejší krajiny, vznik jeskyní a jejich pravěké osídlení, vysvětleny jsou základní speleologické pojmy, část expozice je zasvěcena netopýrům a jeskynní fauně. Horní patro domu je pak věnováno spíš novodobému Moravskému krasu, přírodě – rostlinstvu a živočišstvu, těžbě železa, rozvoji železnice a průmyslu. Všechny expozice jsou interaktivní, to jest, je dovoleno dotýkat se exponátů, tlačítek, páček i kliček a strkat ruce do tajných skrýší. Svoje znalosti si můžete ověřit v řadě kvízů a pro herní maniaky je k dispozici tablet s tematickými hrami.
Součástí domu přírody je 3D kino, kde jsme zhlédli hezky vytvořený půlhodinový film o Moravském krasu. Podle nabídky filmů na informační tabuli před kinem bychom jen v promítací místnosti mohli strávit klidně celý půlden. Jelikož ale jezdíme do Moravského krasu hlavně za praktickým poznáváním a turistikou, po prohlídce domu přírody vyrážíme obohaceni o nové znalosti zase do terénu, a to rovnou do epicentra zdejší oblasti, k propasti Macocha. Zde hned můžeme zúročit právě získané informace o drobné fialové kytičce Kruhatce Matthioliho, která v propasti, a to v Moravském krasu jedině v ní, roste.
Dům přírody Moravského krasu má otevřeno celoročně, tedy i v zimě, kdy je do okolních jeskyní omezen vstup kvůli zimujícím netopýrům. Budete-li si sem plánovat návštěvu, podívejte se na otevírací dobu a ceník. Pokud si zajdete před prohlídkou domu přírody do nedaleké Kateřinské jeskyně, budete mít na vstupenku do jeskyně vstup do domu přírody zdarma.
V areálu domu přírody se nachází také dětská herna, ve které jsou herní prvky inspirované krasovým územím. Herně tak vévodí prolézací jeskyně se skluzavkou.
Skalní Mlýn je, jak jsem již uvedla, centrem Moravského krasu. Přímo v místě se nachází vstup do Kateřinské jeskyně, necelé dva kilometry po pohodlné silničce potom známé Punkevní jeskyně, nově zpřístupněná jeskyně Bertalánka a hned vedle jeskyní lanovka k propasti Macocha. K Macoše se dostanete ze Skalního Mlýna také po dvou kilometrech žlutě značenou turistickou cestou.