Podzimní zastavení v Moravském krasu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi
Kam a jak jedeme?
Rozhodně nejsme žádní spáči, ale i na nás tohle byl ranní fofr. Dle doporučení na webových stránkách Punkevních jeskyní jsme si několik dní předem zarezervovali poslední volný sobotní termín o prodlouženém podzimním víkendu. Čas 9.40
Za čím jedeme?
Přespali jsme v Blansku, odkud je to k Macoše a jeskyním asi dvacet minut autem. Vybrali jsme si parkoviště u Macochy. Pokud chcete do Punkevních jeskyní je možné ještě zaparkovat na Skalním mlýně a pak se svézt vláčkem. I když bylo docela brzo ráno, podzimní sychravé počasí, rozhodně jsme nebyli prvními návštěvníky. Naše první kroky směřovaly do informačního centra, kde jsme si koupili zamluvené vstupenky. Prošli jsme kolem chaty Macochy na vyhlídku. Pohled dolů slabší povahy snášely docela špatně. A pak rychle po modré asi 2,5 km ke vchodu do jeskyní. I když to na listí trochu klouzalo, byla to moc pěkná ranní procházka. Škoda jezdit lanovkou. Ale i tato možnost tady je. Super pro kočárky nebo starší lidi.
Prohlídky v Punkevní jeskyni jsou dobře organizované. Místní nám sice doporučovali Sloupsko-Sošůvské jeskyně, ale myslím, že Punkevní jeskyně byly pro naši skupinku ideální. Nejdříve jsme prošli jednotlivými dómy a shlédli krásnou krápníkovou výzdobu, prohlídka končila na dně propasti Macocha. Následovala asi 20 minutová plavba lodí po řece Punkvě s malou zastávkou v krásném Masarykově dómu.
Zpátky k autu jsme s mrnětem jeli lanovkou, ale ostatní si užili krásný slunečný výšlap
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V jeskyni to nešlo, ale nahoře u lanovky možnosti jsou. V době naší návštěvy měli v restauraci dýňové speciality.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krajina kolem jeskyní je krásná a na podzim úžasná. Teplota v jeskyni byla stejná jako venku, takže za nás ideální doba na návštěvu. My jsme nejvíce ocenili kromě lanovky na zpáteční cestě také to, že v jeskyni byli dva průvodci. Chodili jsme s malým vzadu, a když nám nějaká informace unikla, další průvodce ji ochotně doplnil a ještě zodpověděl všechny naše dotazy. Proč voda není tak čistá, jak jsme předpokládali, co by se stalo s krápníky, kdyby se teplota v jeskyni zvýšila, k čemu jsou malá sklíčka a proč lidé házejí peníze do neexistujících jezírek. Že se výlet líbil teenagerům, mrňouskům i nám dospělým dokazuje fakt, že děti chtěly jít ještě jednou na lodičky a teenageři dobrovolně nevyužili lanovku na zpáteční cestě.
Ostatní informace
Na parkovišti jsme platili 50,- Kč na den. Lanovka stála 70,- Kč dospělý, dítě 50,- Kč dítě do 3 let zdarma. Vstupné jsme platili 180,- Kč dospělý, studenti a děti 100,- Kč. Vstup do jeskyní je umožněn i vozíčkářům, ale myslím, že jen při první prohlídce.