Loading...

Utajená krása vápenců Moravského krasu

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Vydáváme se do Moravského krasu objevovat tajné poklady jeho neživé přírody. Konkrétně se účastníme programu Skrytá krása kamenů pořádaného Domem přírody Moravského krasu. Program slibuje nevšední zážitky při sběru vápenců a jejich následném zpracování - řezání, broušení a leštění, přičemž si tyto činnosti vykonáme sami. K výslednému produktu si tak vytvoříme osobní vztah. Cílem našeho dnešního výletu je tak kromě získání nových informací a zkušeností také hmotný výsledek - sbírkový kámen, který si odneseme domů.

Počátek našeho dnešního programu je u lomu Skalka nedaleko Ochozu u Brna, kde mají všichni přihlášení odhalovači skryté krásy kamenů sraz. K lomu přijíždíme první. Hned za námi se dostavuje hlavní postava dnešního programu – geolog Ing. Jiří Šafařík, CSc. a také lektorka Domu přírody slečna Klára, kteří nás budou celým dnem provázet. Poté, co se všichni sejdeme, nás geolog informuje o Moravském krasu a jeho vápencích. Kromě typů vápenců v jednotlivých vrstvách podloží se tak například dovídáme, že jejich mocnost v krasu je přes 1 km, což je unikát, který nenajdeme nikde jinde v České republice. Současně si také prohlížíme vybroušené a vyleštěné vzorky vápenců s překrásnými strukturami ze sbírky pana Šafaříka.

Po úvodní přednášce fasujeme kladívka a ochranné brýle a vstupujeme do lomu, kde se pokusíme najít zajímavé kameny k broušení. Lom je aktivní (a tudíž běžně nepřístupný) a i když je sobota, tak zde probíhá odvoz vytěženého materiálu, je tedy třeba dávat pozor na bezpečnost. Vápence hledáme v několika obrovských haldách. Kyblík, který jsme si na kameny přinesli, je brzy plný. Podařilo se nám najít takové unikáty jako zkameněliny, křemennou geodu či dokonce krápníky. Poté se přesouváme do Domu přírody ve Skalním mlýně.

V Domě přírody směřujeme nejprve do kina, kde zhlédneme prezentaci o vápencích Moravského krasu a instruktážní video o jejich zpracování. Po instruktáži už se hrneme k našemu kyblíčku a vybíráme kameny, které by mohly být po rozříznutí zajímavé. Samotné řezání vápence kvůli bezpečnosti provádí zkušený mistr, ale vše další je již na nás. A že to je fuška, vybrousit si jeden takový kámen, to jsme pochopili vzápětí.

Po rozříznutí kamene a konzultaci s geologem přichází fáze hrubého broušení čili zarovnání povrchu kamene. Umýt, osušit fénem. Zkontroluje geolog, případně vás pošle přebrousit. Následuje broušení na tabuli skla s hrubším brusivem čili vyhlazení kamene. Umýt, osušit fénem. Zkontroluje geolog, případně vás pošle přebrousit. Poté broušení sklíčkem s jemným brusivem k dosažení podlesku. Umýt, osušit fénem. Zkontroluje geolog, případně vás pošle přebrousit. Projdete-li úspěšně všemi fázemi a opravnými fázemi, můžete postoupit k závěrečné proceduře – leštění na leštičce. Zde se ukáže, jak jsme byli trpěliví, neboť každá chyba v předchozím broušení by zde byla vidět. Výsledkem je z jedné strany obyčejný šedivý kámen a z druhé krásně lesklá plocha, kde je vidět jeho nádherná struktura.

Za čím jedeme?

Vápence vznikaly v prvohorách, tzv. paleozoiku, postupným usazováním sedimentů, zvláště schránek mořských živočichů na dně moře. Jejich stáří je 410 – 355 milionů let. Moře bylo v této době prvohor – období devonu – teplé a mělké, bohaté na korály a další mořské tvory s vápenitými schránkami, jejichž zbytky můžeme dnes ve vápencích najít.

V lomu Skalka, kde jsme kameny sbírali, jsou vápence vilémovického typu (převážně světle šedé barvy). Ty patří do macošského souvrství, které dále tvoří starší vrstva vápenců lažáneckých, josefovských a vavřineckých. Podloží Moravského krasu je také tvořeno mladším souvrstvím líšeňským s načervenalými vápenci křtinskými a tmavě šedými hádsko-říčskými. Během geologického vývoje území došlo k zvrásnění a rozlámání jednotlivých vrstev, které se tak promíchaly, což nám dnes umožňuje najít vápence všech těchto typů.        

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se z vlastních zásob. Jíst lze kdykoliv v průběhu činnosti. V programu je sice časový interval vyhrazený na obědovou přestávku, tu ale nikdo nevyužil, jelikož všichni horečně zpracovávali kameny. Po skončení akce můžete navštívit nedalekou restauraci v hotelu Skalní mlýn nebo některý z bufetů poblíž.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Z programu jsme byli nadšení. Vše potřebné k dispozici, spousta nových informací. Je úžasné, co se dá z odhalené struktury o minulosti vápence vyčíst (se "čtením" vám pomůže přítomný geolog).

Ostatní informace

Program Skrytá krása kamenů organizuje Dům přírody Moravského krasu druhým rokem. Na jeho webových stránkách naleznete přehled termínů, je třeba se dopředu přihlásit a uhradit zálohu. Ceny programu jsou následující:

Dospělý: 500 Kč
Senior, student: 400 Kč
Rodina (2 dospělí a 2 děti): 1 500 Kč
Rodina (2 dospělí a 1 dítě): 1 000 Kč
1 dospělý a 1 dítě: 750 Kč
1 dospělý a 2 děti: 850 Kč

Krásu kamenů můžete odhalovat od 9 do 15 hodin, program je vhodný pro děti od 8 let. Doprava na místo sběru vápenců a následně do Domu přírody je vlastní.

Vápence ke zpracování se při každém termínu hledají na jiné lokalitě, programu se proto můžete účastnit i opakovaně, a pokaždé budete mít jiný typ vápence.

Poslední aktualizace: 26.6.2019
Utajená krása vápenců Moravského krasu na mapě
Autor: Kimca
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Utajená krása vápenců Moravského krasu

Skalní Mlýn
Skalní Mlýn
Ostatní
Původní mlýn na řece Punkvě. V dnešní době slouží jako stanice Správy Chr…
0.1km
více »
Turistické rozcestí Kateřinská jeskyně
Turistické rozcestí Kateřinská jeskyně
Rozcestí
Nachází se na dně Suchého žlebu v blízkosti provozní budovy Kateřinské jeskyně. Prochází tudy zeleně  a žlutě značená turistická…
0.1km
více »
Kateřinská jeskyně v Moravském krasu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kateřinská jeskyně v Moravském krasu
Jeskyně
Kateřinská jeskyně v Moravském krasu se nachází nedaleko Punkevních…
0.1km
více »
Kateřinská jeskyně
Kateřinská jeskyně
Jeskyně
Kateřinská jeskyně patří mezi čtyři jeskyně v Moravském krasu, kt…
0.1km
více »
Suchý žleb - Býčí roh
Suchý žleb - Býčí roh
Skalní útvar
Jde o výrazný vápencový skalní hřeben vystupující nad úpatím při dně Suchého žlebu asi 250 m od Kateřinské jeskyně proti toku na zeleně značené…
0.2km
více »
Rytířská jeskyně
Rytířská jeskyně
Jeskyně
Jedná se o výtokovou jeskyni, která se nachází ve střední části levé…
0.3km
více »
Chata Salmovka
Chata Salmovka
Chata
Původně malá osada v údolí říčky Punkvy. První zmínka je z roku 163…
0.4km
více »
Kateřinská jeskyně v Moravském krasu stále umí překvapit
Kateřinská jeskyně v Moravském krasu stále umí překvapit
Rady a tipy
Pro veřejnosti byla Kateřinská jeskyně otevřena již v roce 1910. …
0.4km
více »
Dům přírody Moravského krasu
Dům přírody Moravského krasu
Muzeum
Nová moderní expozice živé i neživé přírody Moravského krasu stoj…
0.4km
více »
Na Macochu
Na Macochu
Trasy
Trasa začíná na Skalním Mlýně a pokračuje po žluté značce k odbočce ke Kateřinské jeskyni. Odtud stoupá na hřeben Chobot kolem Křenkova pomníku až k…
0.4km
více »
Zastavení v Moravském krasu 1
Zastavení v Moravském krasu 1
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu k návštěvě…
0.4km
více »
Skalní Mlýn - letovisko
Skalní Mlýn - letovisko
Letovisko
Původně malá osada v údolí říčky Punkvy. První zmínka je z roku 1632…
0.4km
více »
Skalní Mlýn - Ústřední informační služba
Skalní Mlýn - Ústřední informační služba
Infocentrum
Moderní dvoupodlažní objekt informační služby se nachází…
0.4km
více »
Macocha - naučná stezka Jana Šmardy
Macocha - naučná stezka Jana Šmardy
Chodník, naučná stezka
Moravský kras je známý svými jeskyněmi, krásnou přírodou a obecně velmi příjemným prostředím pro procházky a výlety. I proto jím…
0.4km
více »
Jeskyně Mastný flek
Jeskyně Mastný flek
Jeskyně
Jeskyně Mastný flek leží asi 750 m směrem severovýchodně od Kateř…
0.6km
více »
Turistické rozcestí Pod Čertovým mostem
Turistické rozcestí Pod Čertovým mostem
Rozcestí
Nachází se na dně Suchého žlebu kudy prochází zeleně značená turistická cesta. Ta vede jedním směrem po toku údolím kolem přístupné…
0.6km
více »
Čertův most v Suchém žlebu
Čertův most v Suchém žlebu
Skalní útvar
Nachází se v levé údolí stráni v dolní části Suchého žlebu na výrazném…
0.6km
více »
Vývěry Punkvy - národní přírodní rezervace
Vývěry Punkvy - národní přírodní rezervace
Přírodní památka
Plošně největší a nejcennější chráněné území Moravského krasu (55…
0.8km
více »
Punkva
Punkva
Říčka
Krasová říčka, vznikající v Amatérské jeskyni soutokem Sloupského potoka a holštejnské Bílé vody, odvodňující severní část…
0.9km
více »
Podzimní zastavení v Moravském krasu
Podzimní zastavení v Moravském krasu
Tipy na výlet
Rozhodně nejsme žádní spáči, ale i na nás tohle byl ranní fofr. Dle…
0.9km
více »
zavřít reklamu