Čertův most v Suchém žlebu
Turistické cíle • Skalní útvar
Nachází se v levé údolí stráni v dolní části Suchého žlebu na výrazném skalnatém ostruhu. O jeho vznik se postaral pradávný tok Bílé vody, která v tehdejší době žlebem protékala a v ostrohu vytvořila průtokovou jeskyni. Zahlubováním dna žlebu most "rostl" a než jej vody opustily a vytvořily si koryto jiným směrem dosáhl dnešní výšky a mohutnosti. Nejmonumentálněji působí ze severní strany od příkré stráně, kde od paty skály až po jeho horní hranu dosahuje celkové výšky 18 m. Z jižní strany, odkud sem byl v minulosti přístup, je jeho výška podstatně nižší. Skalní útvar ční více jak 30 m nad úrovní současného dna Suchého žlebu. Kromě hlavního portálu se zde nachází ještě jedno větší a jedno malé okno.
V druhé polovině 19. století postupným rozvojem turistiky v tehdejším Moravském Švýcarsku byly v údolí Punkvy tři významné přírodní útvary středem zájmu. Byla to pochopitelně propast Macocha, vývěry Punkvy v Pustém žlebu a Čertův most v Suchém žlebu. Jelikož od zdejšího centra Skalního Mlýna nebyl mnoho vzdálen, patřil asi k nejvíce navštěvovaným. Jelikož byl v této době Suchý žleb velmi málo zalesněn, naskýtal se na něho velice působivý pohled. Uvádí se, že majitel zdejšího panství hrabě Salm dal postavit na protější stráni pavilónek, odkud byl velice pěkný pohled na tuto přírodní zajímavost. Zároveň byl i vděčným objektem řady tehdejších malířů, kteří jej zvěčnili ve svých kresbách. Snad jevýstižneji jej zobrazil E. Herold v roce 1875. Později, když Suchý žleb zarostl vysokým smrkovým lesem, byla sem Suchým žlebem přivedena turistická cesta, jejíž odbočka vedla až pod skalní bránu. V té době se dalo i po vrcholu mostu přejít a z něho byl jedinečný pohled do nitra hlubokého údolí. V současné době se nachází uprostřed národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy a není široké turistické veřejnosti přístupný. Dnes jej lze shlédnout pouze ze dna žlebu od turistického rozcestí, od něhož byl ke skalnímu útvaru vykácen úzký pruh lesa.
Jen půl kilometru východně od Kateřinské jeskyně se ukrývá vzácný klenot – dva kamenné oblouky Čertova mostu, menší z nich se někdy nazývá Čertova branka. V minulosti vedla kolem tohoto útvaru, který je troskami staré jeskyně, turistická značka. Dnes je kvůli bezpečnosti (lidí i přírodní památky) Čertův most nepřístupný.
Podle pověstí zde odjakživa strašilo, a proto se tomuto divukrásnému i strašidelnému místu lidé vyhýbali. Až jednou mladému chasníku Jurovi prý přikázal šlechtic, aby z hnízda na Čertově mostě vybral orlí mláďata. Mladík spatřil na skalním oblouku poklad a pověděl o něm svému pánovi. Šlechtic se ihned rozjel k vápencovým obloukům, vylezl na ně a pádem se zabil. Jeho mrtvolu roztrhali démoni…
Archeologové nalezli u Čertova mostu kosti polárních sobů, bobrů a vlků. Ve stínu skal zde roste lomikámen vždyživý a pěchava modrá, na výsluní pak naopak kokořík lékařský a brslen bradavičnatý. Přímo u Čertova mostu roste vzácný střevíčník pantoflíček.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/C1, GOL 1:25 000 Moravský kras