Dvořákovy sady a pomník Antonína Dvořáka v Karlových Varech
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Odpočinkové místo
Dvořákovy sady se nacházejí na začátku lázeňské části města mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou na levém břehu říčky Teplé. Jako nový městský park je zrealizoval v letech 1877 – 1878 umělecký zahradník Jan Hahmann. Nechal tady vysázet duby, platany, jilmy a javory, mezi kterými se proplétaly pěšiny s pískovým povrchem. Upravený trávník doplňovaly keře a květinové záhony. V letech 1880 – 1881 byla v sadech postavena litinová koncertní i restaurační hala s názvem Blanenský pavilon. Tuto zajímavou stavbu od vídeňských architektů Fellnera a Helmera známe bohužel jenom z fotografií a pohledů, jelikož byla pro svůj špatný technický stav stržena roku 1966. Naštěstí stejný osud nepotkal Sadovou kolonádu na okraji parku, kterou může návštěvník obdivovat dodnes.
Svůj současný název získaly sady v roce 1974, kdy byl park nově upraven podle návrhu architekta A. Petra. V tomto roce zde byl také instalován pomník Antonína Dvořáka, jednoho z nejslavnějších českých hudebních skladatelů. Tato plastika „vystřídala“ původně zde stojící sochu Mateřství, kterou přemístili na Palackého náměstí.
Autorem je místní sochař Karel Kuneš a slavnostní odhalení se konalo 7. září 1974 v rámci Dvořákova karlovarského podzimu v předvečer výročí jeho narození. Tento rok se také připomínalo 70. výročí skladatelovy smrti. Je zajímavé, že nadživotní bronzová socha Antonína Dvořáka v Karlových Varech se stala prvním odhaleným pomníkem skladatele nejenom na území tehdejšího Československa, ale i na celém světě. Autor plastiku pojal jako prostovlasou skladatelovu postavu oděnou ve fraku s dirigentskou hůlkou v pravé ruce.
Socha je umístěna na vrcholu hranolového podstavce z leštěné žuly, přičemž podstavec ještě stojí na jednom nízkém stupni většího čtvercového půdorysu z leštěných žulových desek. Na přední straně soklu je umístěn zlaceným písmem skladatelův podpis.
V Dvořákových sadech lze objevit také jedno jezírko a několik zajímavých stromů, z nichž dva jsou dokonce uznány jako památné. První je Sadový platan s výškou okolo třiadvaceti metrů, obvodem kmene 452 cm a stářím přibližně 200 let. Druhý strom nese jméno skladatele. Dvořákův platan je vysoký asi 22 metrů, obvod kmene má 472 cm a jeho stáří je také okolo 200 let.
Skladatel Antonín Dvořák navštívil během svého života (1841-1904) Karlovy Vary v letech 1879-1894 celkem sedmkrát. Nebylo to však za účelem léčení, nýbrž se tady setkával s významnými lidmi z oboru hudebního, například s hudebním skladatelem Johanesem Brahmsem, s berlínským nakladatelem Fritzem Simrockem, s hudebním kritikem dr. Eduardem Hanslickem, se skladateli Josefem a Augustem Labitzkými nebo s místními představiteli hudebního života.
Jméno Antonína Dvořáka a Karlovy Vary mají mnozí spojeny především s jeho zdejším uvedením symfonie „Z Nového světa“ jako evropské premiéry v Poštovním dvoře. Dne 20. července 1894 v rámci pravidelných pátečních koncertů zazněla v Poštovním dvoře, poprvé na evropském kontinentě, Dvořákova symfonie číslo 9 e moll Z Nového světa v přednesu Karlovarského lázeňského orchestru, který dirigoval August Labitzky.Dnes připomíná výše uvedenou skutečnost pamětní deska z roku 1961od karlovarského akademického sochaře Vladimíra Relicha, která je osazená na fasádě v zahradním průčelí objektu.
V blízkém okolí lze navštívit například následující zajímavá místa:
- Sadová kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-sadova-kolonada-hadi-a-sadovy-pramen
- altán u pramene Svobody:https://www.turistika.cz/mista/altan-pramen-svoboda
Vojenský lázeňský ústav:https://www.turistika.cz/mista/vojensky-lazensky-ustav-v-karlovych-varech-a-sadovy-pramen
- Skalníkovy sady:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-skalnikovy-sady-svaty-bernard-z-clairvaux-sloup-vevodu-cambridgeskych
- Mlýnská kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/mlynska-kolonada-pramen-mlynsky-rusalcin-knizete-vaclava-libusin-a-skalni
- Hotel Thermal a venkovní vyhřívaný bazén:https://www.turistika.cz/mista/venkovni-vyhrivany-bazen-u-hotelu-thermal-v-karlovych-varech
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/