Frýdeckomístecký chrám sv.Jana a Pavla
Tento děkanský kostel stojí u rušné Janáčkovy ulice v jihozápadní části historického centra Místku. V době svého vzniku se ale vypínal na samém konci města v místech, kde předtím lehlo popelem 24 stodol. O vznik nového chrámu se nejvíce přičinil farář a velký patriot František Čejka. Prý už jako dítě Nejvyššímu slíbil, že tento kostel postaví a spolu s autorem projektu – architektem J.I.Cyranim z Boleshausu, do nejmenších podrobností promyslel jeho podobu a následnou výzdobu. Základní kámen byl do země položen LP 1763. Na realizaci pozdně barokního sakrálního objektu dohlížel místní zednický mistr N.Orlíček.
Chrám byl vystavěn na půdorysu kříže. Hlavní rameno tvořila dlouhá a vysoká, ale poměrně úzká chrámová loď doplněná nad honosnou vstupní částí věží zvonice s hodinami. Pravé kratší rameno kříže tvoří kaple sv.Inocence (nad ní se nachází oratoř), vystavěná kvůli uložení ostatků tohoto světce. Oltář kaple z roku 1765 má podobu sarkofágu a skrývá skleněnou schránu s voskovou plastikou těla sv.Inocence, které je přikryto zdobným šatem.
Levé rameno kříže zpodobňuje sakristie, nad níž je umístěno repositorium. Vnitřní prostory i venkovní prostory chrámu byly obohaceny rozsáhlou štukovou výzdobou. Kostel byl vysvěcen v květnu 1769.
O šest let později okolo chrámu zbudována ohradní zeď s výklenkovými kapličkami křížové cesty, márnicí a bránami, kterýžto areál byl mnohem později doplněn sochařskými díly z konce 18. století. (V sedmdesátých letech toho minulého ale musela polovina zdi i s kaplemi ustoupit rychlostnímu průtahu městem.)
Původní chrám měl 3 oltáře. Po úpravě areálu kostela i jeho interiéru v roce 1784 přibyla krypta a dalších šest oltářů. Na hlavním jsou vymalováni oba patroni kostela - sv.Jan a Pavel, dílo vídeňského malíře Jana Steinera. Obrazy na vedlejších oltářích pocházejí od místního umělce Michala Englera. Po stavebních úpravách ještě téhož roku kostel vysvětil olomoucký arcibiskup Antonín Theodor z Collorada.
Kostel byl kryt šindelem až do čtyřicátých let 19.století, pak šindely nahradila plechová střecha.
V interiéru se nachází nádherný rokokový mobiliář, z něhož vyniká monumentální paprsková monstrance, kterou roku 1775 zrobil olomoucký zlatník Jan Šimon Forstner.