Gmunden, turistické město na Traunsee v Salzkammergut
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Městečko Gmunden leží v místech, kde z jezera Traunsee vytéká říčka Traun. Je centrem celého okresu Gmunden, má kolem 13000 obyvatel. Městečko hrálo v minulosti důležitou roli, protože se v okolí těžila sůl – oblast Salzkammergut. Místo sloužilo jako překladiště soli z okolních dolů, zejména z Hallstadtu. Vytěžená sůl se dále vozila po říčce Traun až k Dunaji. Město mělo v letech 1301 – 1850 funkci správního střediska Solné komory, zde se řídila těžba soli a vybíralo clo. Kvůli přepravě soli sem byla již v roce 1836 protažena známá „koněspřežka“ z Českých Budějovic do Lince. V roce 1856 byly koně nahrazeny parními lokomotivami, údajně by měla být tato trať dnes provozována jako rekreační. Dnešní hlavní železniční nádraží je zhruba 2 km od centra. Dopravu do centra zajišťuje od roku 1894 tramvajová Doprava. Trať je jednokolejná, pouze s výhybkami, provoz zajišťuje jenom 5 zaměstnanců společnosti Stern und Hafferl.
Za rakouské monarchie se městečko stalo dvorským rekreačním místem monarchie a rakouských průmyslníků. Tehdy zde vyrostlo mnoho luxusních sídel a vil. Vznikly zde klimatické a solné lázně. Ještě dnes má část městečka vyloženě lázeňský charakter. Turistický ruch je stále velmi intenzívní. Pohled na jezero Traun je velmi romantický, když se zrcadlí hladina jezera s okolními horami (zalesněným Grünbergem 984m a skalnatým Traunsteinem 1691m), které jsou často zakryty nízkými mraky. Z Radničního náměstí lze projít dlouhou lázeňskou kolonádou k nedalekému vodnímu zámku Ort, který je vidět prakticky z celého nábřeží.
Jakýmsi centrem města je náměstí Rathausplatz s přístavištěm výletních lodí. Často se zde konají trhy. Dominantní budovou je radnice z 16 století. Výjimečná je její zvonkohra se 24 zvony, které hrají několik melodií. Rozpis skladeb je vyvěšován u vchodu radnice. Zvony jsou z míšenského porcelánu. Turisticky zajímavé je středověké jádro města se strmými, úzkými uličkami do kopce. Uličkami se dojde ke gotickému kostelu, který je přestavěný v barokním slohu a má oltář z r. 1678. Oltář obsahuje sousoší v životní velikosti zobrazující klanění Tří králů. Po stranách jsou pozlacené postavy Zachariáše a Alžběty, rodičů Jana Křtitele. Na vnější zdi kostela jsou výrazné, ohromné fresky svatého Kryštofa a posledního soudu.
Kromě obchodu se solí a vyhlášeným lázeňským letoviskem město proslulo zvláštní keramikou s typickým bílo-zeleně plamencovým dekorem. Tato keramika se zde stále prodává. Snad vzhledem ke keramické tradici je zde specifické muzeum. Exponáty se týkají problematiky WC, její historie a některé předměty s tím související. Je zde např. bidet císařovny Alžběty, nebo splachovací záchod Františka Josefa. Muzeum Sanitärmuzeum, „Klo&So“ je v budově Pepöckhaus, Traungasse 4.