Hallstatt (Halštat) – evangelický kostel (Evangelische Pfarrkirche)
Současný halštatský Kristův kostel evangelické církve je dominantní a pozoruhodnou neogotickou stavbou, dokončenou v roce 1863. Tehdy totiž nahradil zdejší bezvěžový evangelický modlitební dům pro více než 350 věřících, pocházející z roku 1785. Je tedy zřejmé, že kostel za svůj vznik vděčí zejména dvěma císařským dekretům, tedy Tolerančnímu patentu Josefa II. z roku 1781 a zrovnoprávnění církví Františkem Josefem I. v roce 1861. Halštatští protestanti, pocházející zejména z řad zdejších horníků a tvrdě pronásledovaní již od dob Martina Luthera, byli zřejmě velcí optimisté a „jasnovidci“, protože se stavbou svého svatostánku započali již v roce 1859.
Památkově chráněný farní kostel evangelické církve, jehož věž se tyčí vysoko nad střechy halštatských domů, se nachází v těsné blízkosti hallstattského Tržního náměstí a v dnešní době je známý zejména pravidelným pořádáním koncertů a různých dalších kulturních akcí. Základní informace o historii protestantského kostela v Hallstattu, jehož adresa je Oberer Marktplatz 167, si každý může přečíst na desce vedle vstupního portálu. Tím by byly ty nejdůležitější údaje vyčerpány a další informace jsou určeny těm, kteří mají o tuto památku bližší zájem.
Kostel byl postaven podle návrhu mnichovského architekta Ludwiga Langeho a má kapacitu 550 míst (rok po jeho dokončení byla stržena původní protestantská modlitebna, kterou nahradilo kotviště lodí jezerní dopravy). Neogotický oltář je vyroben z dubového dřeva a zdobí jej malba neznámého autora. Varhany pocházejí z roku 1810 a sem byly umístěny druhotně. V roce 1864 získal kostel čtyři zvony, které byly roztaveny v průběhu I. světové války. Nové zvony pak byly zakoupeny v roce 1934, aby již roku 1943 následovaly své předchůdce. Současné tři zvony tak pocházejí z roku 1977 a jmenují se Víra, Naděje a Láska.
Kristův kostel, na jehož vzniku se podíleli mnozí významní donátoři včetně vévodkyně Mathilde Therese Amalie von Thurn und Taxis, byl zrekonstruován v letech 1957 až 1962.