Golling, městečko na dálnici A10, mezi Salzburkem a Villachem
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Městečko Golling an der Salzach leží zhruba 25 km jižně od Salzburku v údolí vytvořeném řekou Salzach, která se u Salzburku vlévá do Dunaje.
Název obce má původ v původně slovanském názvu Golica, znamenající horu zarostlou trávou. První zmínka je z roku 1241 ještě ve tvaru Goling. Již v roce 1248 je však dochován písemný tvar se dvěma „el“, tedy Golling.
Dnes zde žije kolem 4000 obyvatel. K původnímu městečku jsou připojeny ještě obce Obegäu a Torren. Historická část obce Golling se nazývá Markt. Zde stojí původní hrad, velký farní kostel Pfarrkirche, vlakové nádraží i dost velký obchod Sparru.
Městečko leží prakticky na začátku hor na severním úpatí pohoří Hagengrbirge a Tennengebirge. Častěji zde proto prší, někdy je místo označováno jako „Wetterloch“ (díra počasí). Obecní znak znázorňuje v horní polovině s modrým pozadím patrona sv. Jana Evangelistu, oblečeného v zeleném oděvu s červeným pláštěm. V levé ruce drží zlatý kalich, pravou rukou žehná. V dolní části s červeným pozadím je černý havran, který drží zlatý prsten v zobáku.
Bývalý hrad, střežící v minulosti cestu údolím řeky Salzach je upraven pro dnešní potřeby města. Část prostor využívá od roku 1971 hlavní regionální muzeum oblasti. Tím nejvýznamnějším je v muzeu sbírka fosilií a zkamenělé pozůstatky zvířat pocházejí z období druhohor a jsou 65 až 250 milionů let staré. Některé exponáty jsou velmi zajímavé. Na videu jsem sledoval vznik Alp. Původně zde bylo totiž moře s několika ostrovy. Celé zvednutí a vytvoření alpského pohoří způsobil Český masiv, který se podsunul pod dno tehdejšího moře.
Nádvoří bývalého hradu je upraveno pro koncertní a kulturní akce. K nejzajímavějším částem budovy hradu patří stará kaple s rokokovým oltářem z roku 1752. Je přístupná pouze v rámci speciální prohlídky se správcem muzea.
Hrad tvoří hezkou dominantu městečka. Každý rok se v obci na konci srpna koná středověký festival Forum Castelli. Mezi rodinami s dětmi je také oblíbené wellness centrum s bazény Aqua Salza.
V původní části Markt stojí řada s rakouskou pečlivostí upravených domů a výrazný farní kostel s malým hřbitovem. Z centra je možná zhruba 20minutová procházka k části Torren. Cesta vede přes most přes řeku Salzach, která je typická alpská říčka s množstvím prudce tekoucí třpytivě bílé vody. Dále se pokračuje silnicí Wasserfallstrasse do části Torren. V Torrenu stojí kostelík Sankt Nikolaus, který je vidět již z dálky. Přišlo mi zvláštní, že stojí na malém kopečku bez náměstí a okolní zástavby. Na konci této osady je parkoviště, odkud vede cesta na pěkný a navštěvovaný, i když placený vodopád.