Hallein – Stará solnice o Adventu (Alte Saline Weihnachtsmarkt)
Turistické cíle • Technická památka
Město Hallein, které leží nějakých 15 km jižně od Salzburgu je dnes sice již bývalým, ale vlastně hlavním centrem těžby nerostu, který dal jméno nejen zmíněnému městu na severu, ale vlastně celému kraji. Ostatně jak se říká hezky česky, Solnohrad je hlavní město Solnohrad. Jinak též tedy kraji Solné komory.
Sůl se v okolí dobývala od nepaměti, zřejmě již staří Keltové (ne Římané) to mohli provádět i cíleně…
Doly kolem Dürrnberg (osada nad městem) se označují za jedny z nejstarších na světě (někde se píše vůbec nejstarší) daly celé oblasti na dlouhá staletí stabilní příjem a obyvatelům i slušný výdělek.
Dobývaný nerost se těžil tedy hlavně v okolních horách, ale ke zpracování se vozil do níž položených míst a právě Hallein u řeky Salzach se k tomu náramně hodil, protože velká řeka umožňovala další celkem lacinou dopravu do dalších sídel hlavně po proudu, neboť řeka se vlévá do většího Innu a ten v Pasově vtéká do Dunaje, což už je velkolepá říční dálnice. Ostatně sůl ze Solnohradu se vozila i do Čech (Solná stezka přes Šumavu).
Velká část úpravy soli se odehrávala na ostrůvku Pernerinsel v toku Salzachu. Ostrůvek je pojmenován po Christophu Pernerovi, který v 16. století prováděl práce na zajištění toku řeky ve městě. Původně se sůl upravovala na více místech, s rozvojem průmyslu v 19. století se ale zpracování soustředila na nově vybudovaném závodě. Těžba soli v to době dosahovala největší úrovně, k útlumu těžby docházel až v polovině 20. století a poslední NaCl bylo vytěženo v roce 1989.
Poměrně rozsáhlý objekt solnice ztratil svůj původní účel ale naštěstí nezchátral, jak to u průmyslových staveb často bývá. V části objektu je dnes koncertní sál a další prostory slouží k pořádání společenských událostem, výstavám a v předvánočním období i k Adventním trhům.
Takový Adventní trh v Halleinu je ovšem celkem ohromná akce, kde nenajdeme jen tradiční vánoční zboží (tedy od baněk, oblečení, pochoutek všeho druhu, spousty kýčů apod.). Protože prostor solnice je celkem rozlehlý, najdeme tu produkty místních zemědělců, řemeslníků i malovýrobců. Před vstupem do objektu nechybí stánky s punčem (jednoduše Punch), svařákem (Glühwein), horkými kaštany, klobásami a jinými nezbytnostmi.
Povětšinou nové zboží je soustředěno v přízemní části solnice. Ta má ale ještě další patro a k té je k vidění (kromě posezení u baru) takový spíš bleší trh, neb bazar staršího použitého sortimentu. Ten je vskutku rozmanitý, od nádobí, k fajfkám, nábytku, starým obrázkům, pohlednicím apod. Inu až oko přechází. Samotný trh ve Staré solnici bývá ve dvou předvánočních víkendech, letos jsme tedy vlastně stihli otevřený pátek 8.12.2023. Kdo by se vypravil do Halleinu ještě letos, musí si počkat na pátek 15.12.2023, kdy se trh návštěvníkům opět otevře.
Nicméně Hallein má i svůj „obyčejný“ Adventní trh v historické jádru města na náměstí Bayrhamerplatz. Stánky obklopují fontánu Zeiserlbrunnen po celý Advent.