Großer Arber (Velký Javor)
Großer Arber (česky: Velký Javor) – nejvyšší vrchol Šumavy (1456 m n. m.), která je na bavorské straně nazývaná Bavorským lesem (Bayerischer Wald). Nachází na Bavorské straně tohoto pohoří, ve vzdálenosti si 4 km od česko-německé hranice. Tyčí se na západ od hlubokého údolí řeky Řezné (Großer Regen), přesněji pak 4 km západně od pohraniční obce Bayerisch Eisenstein (Bavorská Železná Ruda) která v zde v údolí této řeky leží. Od hraničního hřebene (tzv. „ Královského hvozdu“) je Velký Javor oddělen dvěma sedly ve sníženém hřebeni vybíhajícím na jih z vrcholu Svaroh (Zwercheck – 1334 m). V tomto hřebeni ve vrchol zvedá severně od sedla Brennes (1030 m). Západním směrem od vrcholu, ve vysokém hřebení je za výrazným sedlem (1271 m) vedlejším vrcholem Kleiner Arber (Malý Javor – 1384 m). Na jihozápad pak pokračuje hřeben k asi 2 km vzdálenému vrcholu Mittagsplatzl (1340 m). Východní úbočí tohoto hřebene byla v minulosti modelována ledovcem a prudce padají skalnatými stěnami karu k hladině malebného Großer Arbersee (Velkého Javorského jezera). Druhé ještě malebnější ledovcové jezero Kleiner Arbersee (Malé Javorské jezero) - nalezneme v severozápadních úbočích Velkého Javoru, západně od hřbetu klesajícího do sedla Brennes.
Velky Javor má při pohledu z údolí kuželovitý tvar, výrazně vystupující nad své okolí. Holé a relativně zarovnané temeno tohoto mohutného rulového masivu překvapí svou rozlehlostí. Kromě vlastního vrcholu, nesoucího prostý dřevěný kříž, je zde druhý skalnatý vrchol s kruhovým výhledem, nižší zaoblený vrchol s dvěma kulovými budovami, a stranou leží ještě další vyvýšenina se zajímavým skalním útvarem. Z těchto čtyř skalních hlav se otevírají nádherné výhledy do všech světových stran.
Výhledy z vrcholů Velkého Javoru:
- z hlavního vrcholového skaliska má návštěvník výhled na vrcholy celé Šumavy a Bavorského lesa.
- ze skal Großer Seeriegel (Velký jezerní ostroh) je výhled na jih a na východ. Přímo pod ostrohem leží Velké Javorské jezero (Großer Arbersee) a dále na jih je vidět Roklan (Rachel), Luzný (Lusen) a při jasném počasí i rakouské Alpy. Směrem na východ je fantastický výhled na Bavorskou Železnou Rudu (Bayerisch Eisenstein) a českou Železnou Rudu, s Pancířem na české a Velkým Falkensteinem (Großer Falkenstein) na německé straně.
- výrazná hlava Richard-Wagner-Kopf nabízí výhled na jih a na západ. Zvláště ve dnech, kdy vane fén, mají odtud turisté úžasný výhled až na rakouské a bavorské Alpy.
- Kleiner Seeriegel (Malý jezerní ostroh) je současně nejvyšším bodem Horní Falce s výškou 1 438 m. Jen 40 m od Malého jezerního ostrohu najdete přírodní výhled na Malé javorské jezero (Kleiner Arbersee) a na celou oblast Lamer Winkel a Královský hvozd s horou Ostrý (Osser) v pozadí.
Mezi výhledovými vrcholy na travnaté plošině se rozkládají další menší skaliska, porostlá nánosy lišejníků, jeřáby i trsy sítiny trojklané. Vrchol Velkého Javoru dosahuje coby nejvyšší bod celého pohoří a jako jediný v pohoří převyšuje horní klimatickou hranici lesa. I takové druhy stromů, jako je smrk a jeřáb, se v této nadmořské výšce vyskytují již jen ojediněle. Plošný porost zde tvoří ostrůvky kleče. Mezi rostlinami najdeme zvláštní druhy, které se přizpůsobily extrémním klimatickým a půdním podmínkám (chlad, kamenitá půda chudá na živiny). Velký Javor byl navíc až do konce poslední doby ledové před přibližně 10 000 lety pokrytý ledem. Z této doby se na vrcholu Javoru dochovaly četné vzácné rostlinné druhy (takzvané „pozůstatky doby ledové“). Za klimatických podmínek doby poledové se však již nemohly dále rozšiřovat. Jedná se proto o vzácné a ohrožené druhy! Ve vrcholové oblasti mají návštěvníci často to štěstí, že zde mohou obdivovat vzácné živočišné druhy jako pěvuška podhorní, linduška horská a ve vrcholové oblasti i výskyt datlíka tříprstého, nebo sokola stěhovavého ještě zvyšuje výjimečnost Velkého Javoru. Kromě těchto vzácných druhů ptáků nalezli v oblasti javoru své útočiště také rysi a tetřevi. Hustý výskyt jedinečných přírodních jevů činí z oblasti „Arberland“ poklad nevyčíslitelné hodnoty. Vodopády Rissloch, různé slatě, jezera z doby ledové se svými strmými stěnami a přírodní les dodávají této rázovité oblasti nezaměnitelný charakter. Zvláštností je v neposlední řadě i samotný bezlesý vrchol Javoru, jehož svět zvířat a rostlin nenajdeme v žádné jiné oblasti bavorského příhraničního pohoří. Rozsáhlé části oblasti Javoru byly v roce 1939 vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí, aby se zachovala jejich jedinečnost.
Nedaleko hlavního vrcholu se nachází německé vojenské zařízení protivzdušné obrany s dvěma radarovými kopulemi. Zařízení vzniklo během studené války navzdory silným protestům ochránců přírody v samotné blízkosti československé hranice, aby bylo možné sledovat vzdušný prostor nad východním blokem. Zařízení bylo zprovozněno v roce 1983, původně se dvěma radarovými anténami. V roce 1996 bylo nově vybaveno třídimenzionálním vyhledávacím radarem RRP-117. Druhá uvolněná věž od té doby obsahuje komunikační antény. Zařízení protivzdušné obrany je provozováno v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany Nato.
Pod skalami Großer Seeriegel stojí kaplička sv. Bartoloměje s několika vyřezávanými umrlčími prkny uvnitř, bohatě barevně zdobenými texty, u niž o poslední neděli v srpnu se každoročně koná slavná pouť. Umrlčí prkna pak najdeme i opodál kapličky.
Vrchol Hory je turisty velmi navštěvovaným místem. Kousek pod vrchol Hory jezdí moderní šestimístná kabinová lanovka – podrobnosti viz: www.arber.de/cz/lyzarsky-areal/lanovky.html?T=0 . Hlavně díky ní jsou, za příznivého počasí, vrcholové partie Hory v takřka neustálém obležení houfu turistů. Na severních úbočích Hory ve výšce 1 358 metrů u horní stanice lanovky zde stojí dvě turistické chaty: Arberschutzhaus a Eisensteiner Hütte , Původní útulna byla zde byla postavena na severním svahu 110 metrů pod vrcholem už v roce 1885 železnorudským odborem Waldvereinu.
Na severovýchodních úbočích Hory se nachází lyžařský areál Velký Javor – Arber Skigebiet. K dispozici je zde několik sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti, černé a červené sjezdovky mají homologaci FIS a jsou zde pořádány mezinárodní závody. Světový pohár v alpském lyžování se zde konal již devětkrát, poprvé v roce 1976. Pro dopravu lyžařů slouží kabinková lanovka, dvě sedačkové lanovky a tři vleky. Převážná část sjezdových tratí je pokryta sněžnými děly. Podrobnosti viz: www.arber.de/cz/zima.html?T=0.
Cesty k vrcholu:
- K horským chatám pod vrchol je možné vyjet moderní kabinkovou lanovkou. Dolní stanice se nachází cca. 1 km od Brennes u silnice vedoucí k Velkému Javorskému jezeru.
- výstupem ze sedla Brennes (1:30 hod.).
- Od Velkého Javorského jezera prudkým výstupem (1:30 hod.).
- Z lyžařského centra pro běh na lyžích „Bretterschachten“ přes Mittagsplatzl (jedinečný pohled na jezero).
- Z Bodenmaisu přes chráněné území „Rissloch“ (2:30h), kolem vodopádů.
- Od Malého Javorského jezera přes mládežnickou ubytovnu „Chamer Hütte“.
- Z Bavorské Rudy, přes Velké Javorské jezero (cca. 3 h).
- Pro zdatnější turisty ze Zwieselu (4 h).