Gymnázium v Roudnici nad Labem
Vyspělost města se v 19. století měřila i kvalitou místního školství, nejen toho základního, nýbrž také středního, a tak byl v roce 1863 založen Fond pro zřízení střední školy. Avšak teprve roku 1876 byla obecním zastupitelstvem podána žádost o povolení zřízení reálného gymnázia.
Následně bylo vydáno povolení ohledně této věci, a tak v roce 1877 založila obec reálné gymnázium, k jehož otevření mělo dojít 1. října 1877. V rozporu s tím je však zmínka "Budivoje" z 27. září 1877: "Nové gymnasium. V Roudnici otevřena dne 17. tm. první třída nově tam zřízeného gymnasia obecního. Na gymnasium v Roudnici mohou študovati mladíci z českých okresů: roudnického, mělnického a východní polovice okresu lounského. Nejbližší gymnasia v sousedstvu jsou na severu v Litoměřicích (německé) a na jihozápadu v Slaném (české)." I. běh této třídy byl ukončen 9. února 1878, kdy ji navštěvovalo 31 veřejných a 2 soukromí žáci, z nichž 7 obdrželo vysvědčení s vyznamenáním. Roku 1878 byl na popud ředitele Františka Prusíka založen podpůrný spolek "Matice studentská", jehož úkolem bylo přinést kvalitní vzdělání vší talentované, ale nemajetné mládeži. Nebyla to však jediná podpora zdejších studujících, neboť obchodník ve Spomyšli Josef Novotný, který zemřel 24. dubna 1887, nařídil ve své poslední vůli ze 13. března 1886, že se má z jeho pozůstalosti uložit 2 000 zlatých na úroky, jejichž užívání náleželo nejprve bratru Františku Novotnému až do jeho smrti a dalších 10 let členu rodiny Novotných, jehož k tomu ustanovil univerzální dědic zakladatele Antonín Novotný, poté vstoupila v život nadace pro 1 nemajetného absolventa nižšího reálného gymnázia, resp. absolventa I. třídy vyššího gymnázia. Obdobně se zachoval JUDr. Josef Kratochvíl, jenž zemřel 25. ledna 1894, i když zde šlo o výnos pozemků, které do své smrti používala jeho vdova Božena Kratochvílová.
Ve školním roce 1879/1880 byla otevřena 3. třída. Postupně vzrůstal počet žáků, v roce 1880 jich bylo 124 a roku 1890 již 191. K další výrazné změně došlo v roce 1881, kdy byl ústav postupně doplněn třídami vyššího gymnázia, a tudíž došlo k jeho rozšíření o další čtveřici tříd. Tehdy navštěvovalo dosavadní pětici tříd 177 žáků. Od té doby zde tak bylo nabízeno úplné osmileté studium. Tento krok sice podpořil úroveň školy, ale zároveň vyvolal nedostatek prostor, jež mělo gymnázium přidělené v budově obecných škol proti probošstskému chrámu. O rok později bylo rozhodnuto o výstavbě nové školní budovy, což dokládá výzva, uveřejněná v "Národních listech" 27. března 1882:
"Konkurs.
Městská rada v Roudnici n. L. zamýšlí vystavěti novou budovu pro vyšší realné gymnasium a vypisuje tímto cenu tří set zlatých r. m. za co nejlepší uznaný a přijatý nákres k stavbě této budovy s příslušným rozpočtem čtyřicet pět tisíc zlatých r. m. nepřevyšujícím.
Nákresy a rozpočty buďtež do 30. dubna 1882 zaslány městské radě v Roudnici n. L.
Zároveň jest zhotovitel honorovaného nákresu povinen veškeré detailní profily v čas vyhotoviti a městské radě zdejší zaslati.
Program jakož i polohorys jest v kanceláři městské v obyčejných úřadních hodinách k nahlédnutí vyložen.
V Roudnici n. L., 25. března 1882.
Zinke, purkmistr."
V soutěži byl přijat a 1. cenou oceněn projekt místního stavitele Václava Kuželovského († 3. ledna 1891), jehož stavby nalezneme ještě dnes nejen v Roudnici nad Labem, nýbrž také v Hradci Králové, v Benešově, v Plzni a i v Praze. Ten rovněž přijal stavbu budovy za 57 861 zlatých, a to na pozemku zakoupeném od mlynáře Václavíka u kaple sv. Josefa. V novém dvoupatrovém objektu byla zahájena výuka roku 1883. Výjimečný byl také v tom, že u jeho jižního křídla byla zřízena botanická zahrada. Stavbu nové budovy provedla obec nákladem 66 000 zlatých. Státu byl odevzdán též fond 40 000 zlatých a kromě toho obec přispívala na ústav ročně 850 zlatými. První maturitní zkoužky se uskutečnily v roce 1885. V letech 1889-1903 byl ředitelem gymnázia Josef Černý, jenž nahradil Františka Rosického, nástupce prvního ředitele Františka Prusíka.
Existence školy však byla velkou zátěží městského rozpočtu, a tak se v roce 1891 obrátil starosta Roudnice nad Labem a zároveň zemský a říšský poslanec Ervín Špindler na ministerstvo školství, aby získal příslib zestátnění gymnázia. Převzetí obecního reálného a vyššího gymnázia v Roudnici nad Labem do státní správy bylo potvrzeno císařským dekretem roku 1892. Spolu s tím byla schválena žádost, aby byla tato škola postupně přeměněna na klasické gymnázium. Když 1. září 1893 přešlo gymnázium do státní správy, byla zrušena reálná oddělení a ústav byl zřízen jako gymnázium s obligátním kreslením (C. k. vyšší gymnasium), kvůli čemuž byl přijat Karel Rozum jako stálý učitel kreslení. Jak tehdy vypadalo roudnické gymnázium, tak to můžeme zjistit nahlédnutím do "Adresáře města Roudnice" z roku 1892:
"Obecní realné a vyšší gymnasium
Černý Josef, ředitel.
Ptáčník František, profesor.
Vařeka Jan, ,,
Makovec Frant., ,,
Libický Antonín, ,,
Piskáček Václav ,,
Šuran Gabriel, ,,
Kobliska Vladimír, ,,
Šolc Lev, ,,
PhDr. Peroutka Em., ,,
Řezáč Josef, profesor.
Sommer Jan, skutečný učitel.
Svět Eduard, supl. učitel.
Drbohlav Alois, supl. učitel.
Buřval Frant., supl. učitel.
P. Müller Václ., učitel náboženství a exhortator.
Molnár A., farář ev. ref. církve v Krabšicích.
Pro předměty nepovinné:
Libický Antonín, profesor, učí těsnopisu.
Vařeka Jan, profesor, učí jazyku francouzskému.
Šolc Lev, profesor a Sommer Jan, skut. učitel, učí tělocviku.
Svět Eduard, supl. učitel, učí zpěvu."
12.-14. července 1902 se uskutečnily oslavy 25letého trvání gymnázia, během nichž uspořádal akademický spolek "Říp" sjezd všech bývalých studujících tohoto gymnázia. Roku 1903 se stal novým ředitelem František Ruth a v letech 1906-1925 ho řídil František Brdlík. Dalším problémem pro rozvoj školy se stalo rozpoutání 1. světové války, kdy byli na frontu odvedeni někteří vyučující a rovněž nejstarší studenti, jimž byla dána možnost složit předčasně závěrečné zkoušky. Ale hned po vzniku ČSR se začala škola doslova raketově rozvíjet, což bylo podpořeno řadou úspěchů. V roce 1923 se objevily ve zdejším pedagogickém sboru rovněž ženy - Ebba Jahnová a Anna Fuchsová a o 2 roky později došlo ke změně na ředitelském postu. Novým ředitelem se stal Karel Schättinger († 19. srpna 1945), za něhož se začalo probírat, zda udržovat dosavadní školní budovu nebo vystavět nový moderní objekt. Diskuze také probíhala o jeho pojmenování podle některé významné osobnosti. Vše však nakonec skončilo na začátku.
Nelehkým bylo pro Státní reálné gymnázium v Roudnici nad Labem také období 2. republiky a zejména existence tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Nejhorším dnem se však stal 20. červen 1942, kdy vtrhlo do gymnázia gestapo a SD a zadrželo zdejší sextány a septimány, kteří měli podle nich chtít spáchat atentát na ředitele roudnické německé obecné školy a zároveň Ortsgruppenleitera NSDAP Alfreda Bauera (viz https://skolakemvprotektoratu.pamatnikterezin.cz/index.php/perzekuce-mladee?id=1095). Ti byli posléze zadrženi v terezínské Malé pevnosti. Po tvrdých výsleších byli někteří propuštěni, ale další skončili v koncentračních táborech. Výsledkem bylo 9 studentských obětí. Na přelomu let 1944-1945 byl objekt zabrán pro potřeby wehrmachtu a Červeného kříže. 9. května 1945 ho zasáhla letecká puma, nikdo však naštěstí nezahynul.
Na počest básníka Josefa Hory, absolventa školy z roku 1910, začalo gymnázium nést jeho jméno. Výuka byla upravena podle politické zakázky po únoru 1948, ale nejvíce změn přinesl zákon, jenž zavedl devítiletou povinnou školní docházku, což byl de facto konec nižšího gymnázia. Roku 1949 se stal ředitelem Josef Pohl. V roce 1953 vznikla z gymnázia zase tzv. jedenáctiletá střední škola. Aby to nebylo vše, došlo o 3 roky později k jejímu přestěhování z budovy čp. 660 v Jungmannově ulici, kde byla umístěna od roku 1883, do původního objektu v Havlíčkově ulici, kde došlo v roce 1877 k jejímu založení. Roku 1959 se stala latina nepovinným předmětem a tím se naopak stala tzv. výrobní praxe, aby budoucí inteligence národa poznala, jaké to je, živit se rukama (SVVŠ). O rok později došlo k rozdělení na přírodovědnou a humanitní studijní větev. V roce 1976 došlo k zahájení provozu nové tělocvičny, která byla přistavěna k původní budově.
Prvním polistopadovým ředitelem školy se stal Mgr. Miloslav Mann. Ten se zasloužil mj. o rozsáhlou rekonstrukci objektu z roku 1994, ale různých změn zažila škola mnohem více. V letech 2007 a 2009 byly nahrazeny osnovy nižšího a vyššího gymnázia novými školními vzdělávacími plány. V roce 2011 se gymnázium stalo Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V téže době kraj uvažoval o sloučení gymnázia s jinými školami (s VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem nebo s gymnáziem v Litoměřicích), ale kvůli nesouhlasu většiny pedagogů a veřejnosti bylo naštěstí od tohoto upuštěno. Roku 2012 se stal novým ředitelem Mgr. Petr Dobeš, za něhož v roce 2015 proběhla rekonstrukce plynové kotelny, o 2 roky později oprava tělocvičny a roku 2018 kompletní rekonstrukce laboratoří chemie, fyziky a biologie. Ale různých prací se zde od polistopadového období uskutečnilo mnohem více, díky čemuž je objekt nadále velkou ozdobou města. Více o této škole, jejíž historie je tak bohatá, že se zde ani v nejmenším nemůže celá vyjevit, lze najít na tomto webu: https://gym-rce.cz.
Následně bylo vydáno povolení ohledně této věci, a tak v roce 1877 založila obec reálné gymnázium, k jehož otevření mělo dojít 1. října 1877. V rozporu s tím je však zmínka "Budivoje" z 27. září 1877: "Nové gymnasium. V Roudnici otevřena dne 17. tm. první třída nově tam zřízeného gymnasia obecního. Na gymnasium v Roudnici mohou študovati mladíci z českých okresů: roudnického, mělnického a východní polovice okresu lounského. Nejbližší gymnasia v sousedstvu jsou na severu v Litoměřicích (německé) a na jihozápadu v Slaném (české)." I. běh této třídy byl ukončen 9. února 1878, kdy ji navštěvovalo 31 veřejných a 2 soukromí žáci, z nichž 7 obdrželo vysvědčení s vyznamenáním. Roku 1878 byl na popud ředitele Františka Prusíka založen podpůrný spolek "Matice studentská", jehož úkolem bylo přinést kvalitní vzdělání vší talentované, ale nemajetné mládeži. Nebyla to však jediná podpora zdejších studujících, neboť obchodník ve Spomyšli Josef Novotný, který zemřel 24. dubna 1887, nařídil ve své poslední vůli ze 13. března 1886, že se má z jeho pozůstalosti uložit 2 000 zlatých na úroky, jejichž užívání náleželo nejprve bratru Františku Novotnému až do jeho smrti a dalších 10 let členu rodiny Novotných, jehož k tomu ustanovil univerzální dědic zakladatele Antonín Novotný, poté vstoupila v život nadace pro 1 nemajetného absolventa nižšího reálného gymnázia, resp. absolventa I. třídy vyššího gymnázia. Obdobně se zachoval JUDr. Josef Kratochvíl, jenž zemřel 25. ledna 1894, i když zde šlo o výnos pozemků, které do své smrti používala jeho vdova Božena Kratochvílová.
Ve školním roce 1879/1880 byla otevřena 3. třída. Postupně vzrůstal počet žáků, v roce 1880 jich bylo 124 a roku 1890 již 191. K další výrazné změně došlo v roce 1881, kdy byl ústav postupně doplněn třídami vyššího gymnázia, a tudíž došlo k jeho rozšíření o další čtveřici tříd. Tehdy navštěvovalo dosavadní pětici tříd 177 žáků. Od té doby zde tak bylo nabízeno úplné osmileté studium. Tento krok sice podpořil úroveň školy, ale zároveň vyvolal nedostatek prostor, jež mělo gymnázium přidělené v budově obecných škol proti probošstskému chrámu. O rok později bylo rozhodnuto o výstavbě nové školní budovy, což dokládá výzva, uveřejněná v "Národních listech" 27. března 1882:
"Konkurs.
Městská rada v Roudnici n. L. zamýšlí vystavěti novou budovu pro vyšší realné gymnasium a vypisuje tímto cenu tří set zlatých r. m. za co nejlepší uznaný a přijatý nákres k stavbě této budovy s příslušným rozpočtem čtyřicet pět tisíc zlatých r. m. nepřevyšujícím.
Nákresy a rozpočty buďtež do 30. dubna 1882 zaslány městské radě v Roudnici n. L.
Zároveň jest zhotovitel honorovaného nákresu povinen veškeré detailní profily v čas vyhotoviti a městské radě zdejší zaslati.
Program jakož i polohorys jest v kanceláři městské v obyčejných úřadních hodinách k nahlédnutí vyložen.
V Roudnici n. L., 25. března 1882.
Zinke, purkmistr."
V soutěži byl přijat a 1. cenou oceněn projekt místního stavitele Václava Kuželovského († 3. ledna 1891), jehož stavby nalezneme ještě dnes nejen v Roudnici nad Labem, nýbrž také v Hradci Králové, v Benešově, v Plzni a i v Praze. Ten rovněž přijal stavbu budovy za 57 861 zlatých, a to na pozemku zakoupeném od mlynáře Václavíka u kaple sv. Josefa. V novém dvoupatrovém objektu byla zahájena výuka roku 1883. Výjimečný byl také v tom, že u jeho jižního křídla byla zřízena botanická zahrada. Stavbu nové budovy provedla obec nákladem 66 000 zlatých. Státu byl odevzdán též fond 40 000 zlatých a kromě toho obec přispívala na ústav ročně 850 zlatými. První maturitní zkoužky se uskutečnily v roce 1885. V letech 1889-1903 byl ředitelem gymnázia Josef Černý, jenž nahradil Františka Rosického, nástupce prvního ředitele Františka Prusíka.
Existence školy však byla velkou zátěží městského rozpočtu, a tak se v roce 1891 obrátil starosta Roudnice nad Labem a zároveň zemský a říšský poslanec Ervín Špindler na ministerstvo školství, aby získal příslib zestátnění gymnázia. Převzetí obecního reálného a vyššího gymnázia v Roudnici nad Labem do státní správy bylo potvrzeno císařským dekretem roku 1892. Spolu s tím byla schválena žádost, aby byla tato škola postupně přeměněna na klasické gymnázium. Když 1. září 1893 přešlo gymnázium do státní správy, byla zrušena reálná oddělení a ústav byl zřízen jako gymnázium s obligátním kreslením (C. k. vyšší gymnasium), kvůli čemuž byl přijat Karel Rozum jako stálý učitel kreslení. Jak tehdy vypadalo roudnické gymnázium, tak to můžeme zjistit nahlédnutím do "Adresáře města Roudnice" z roku 1892:
"Obecní realné a vyšší gymnasium
Černý Josef, ředitel.
Ptáčník František, profesor.
Vařeka Jan, ,,
Makovec Frant., ,,
Libický Antonín, ,,
Piskáček Václav ,,
Šuran Gabriel, ,,
Kobliska Vladimír, ,,
Šolc Lev, ,,
PhDr. Peroutka Em., ,,
Řezáč Josef, profesor.
Sommer Jan, skutečný učitel.
Svět Eduard, supl. učitel.
Drbohlav Alois, supl. učitel.
Buřval Frant., supl. učitel.
P. Müller Václ., učitel náboženství a exhortator.
Molnár A., farář ev. ref. církve v Krabšicích.
Pro předměty nepovinné:
Libický Antonín, profesor, učí těsnopisu.
Vařeka Jan, profesor, učí jazyku francouzskému.
Šolc Lev, profesor a Sommer Jan, skut. učitel, učí tělocviku.
Svět Eduard, supl. učitel, učí zpěvu."
12.-14. července 1902 se uskutečnily oslavy 25letého trvání gymnázia, během nichž uspořádal akademický spolek "Říp" sjezd všech bývalých studujících tohoto gymnázia. Roku 1903 se stal novým ředitelem František Ruth a v letech 1906-1925 ho řídil František Brdlík. Dalším problémem pro rozvoj školy se stalo rozpoutání 1. světové války, kdy byli na frontu odvedeni někteří vyučující a rovněž nejstarší studenti, jimž byla dána možnost složit předčasně závěrečné zkoušky. Ale hned po vzniku ČSR se začala škola doslova raketově rozvíjet, což bylo podpořeno řadou úspěchů. V roce 1923 se objevily ve zdejším pedagogickém sboru rovněž ženy - Ebba Jahnová a Anna Fuchsová a o 2 roky později došlo ke změně na ředitelském postu. Novým ředitelem se stal Karel Schättinger († 19. srpna 1945), za něhož se začalo probírat, zda udržovat dosavadní školní budovu nebo vystavět nový moderní objekt. Diskuze také probíhala o jeho pojmenování podle některé významné osobnosti. Vše však nakonec skončilo na začátku.
Nelehkým bylo pro Státní reálné gymnázium v Roudnici nad Labem také období 2. republiky a zejména existence tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Nejhorším dnem se však stal 20. červen 1942, kdy vtrhlo do gymnázia gestapo a SD a zadrželo zdejší sextány a septimány, kteří měli podle nich chtít spáchat atentát na ředitele roudnické německé obecné školy a zároveň Ortsgruppenleitera NSDAP Alfreda Bauera (viz https://skolakemvprotektoratu.pamatnikterezin.cz/index.php/perzekuce-mladee?id=1095). Ti byli posléze zadrženi v terezínské Malé pevnosti. Po tvrdých výsleších byli někteří propuštěni, ale další skončili v koncentračních táborech. Výsledkem bylo 9 studentských obětí. Na přelomu let 1944-1945 byl objekt zabrán pro potřeby wehrmachtu a Červeného kříže. 9. května 1945 ho zasáhla letecká puma, nikdo však naštěstí nezahynul.
Na počest básníka Josefa Hory, absolventa školy z roku 1910, začalo gymnázium nést jeho jméno. Výuka byla upravena podle politické zakázky po únoru 1948, ale nejvíce změn přinesl zákon, jenž zavedl devítiletou povinnou školní docházku, což byl de facto konec nižšího gymnázia. Roku 1949 se stal ředitelem Josef Pohl. V roce 1953 vznikla z gymnázia zase tzv. jedenáctiletá střední škola. Aby to nebylo vše, došlo o 3 roky později k jejímu přestěhování z budovy čp. 660 v Jungmannově ulici, kde byla umístěna od roku 1883, do původního objektu v Havlíčkově ulici, kde došlo v roce 1877 k jejímu založení. Roku 1959 se stala latina nepovinným předmětem a tím se naopak stala tzv. výrobní praxe, aby budoucí inteligence národa poznala, jaké to je, živit se rukama (SVVŠ). O rok později došlo k rozdělení na přírodovědnou a humanitní studijní větev. V roce 1976 došlo k zahájení provozu nové tělocvičny, která byla přistavěna k původní budově.
Prvním polistopadovým ředitelem školy se stal Mgr. Miloslav Mann. Ten se zasloužil mj. o rozsáhlou rekonstrukci objektu z roku 1994, ale různých změn zažila škola mnohem více. V letech 2007 a 2009 byly nahrazeny osnovy nižšího a vyššího gymnázia novými školními vzdělávacími plány. V roce 2011 se gymnázium stalo Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V téže době kraj uvažoval o sloučení gymnázia s jinými školami (s VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem nebo s gymnáziem v Litoměřicích), ale kvůli nesouhlasu většiny pedagogů a veřejnosti bylo naštěstí od tohoto upuštěno. Roku 2012 se stal novým ředitelem Mgr. Petr Dobeš, za něhož v roce 2015 proběhla rekonstrukce plynové kotelny, o 2 roky později oprava tělocvičny a roku 2018 kompletní rekonstrukce laboratoří chemie, fyziky a biologie. Ale různých prací se zde od polistopadového období uskutečnilo mnohem více, díky čemuž je objekt nadále velkou ozdobou města. Více o této škole, jejíž historie je tak bohatá, že se zde ani v nejmenším nemůže celá vyjevit, lze najít na tomto webu: https://gym-rce.cz.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.427, 14.256)
Poslední aktualizace: 14.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Roudnice nad Labem
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Gymnázium v Roudnici nad Labem
Severní Čechy – 5. den - odpoledne: Roudnice nad Labem – slalomový kanál; Račice – vodácký a veslařský kanál; Encovany - zřícenina kostela sv. Václava (býv. Prachová), vodní nádrž
Cestopisy
Úterý 20. 6. 2023 - odpoledneCelý den je hrozné dusno. Po obědě, který jsme si připravili jen kousek od Budyně nad Ohří, jedeme do Roudnice nad Labem. Ve městě to známe. Dnes se chceme podíva…
0.1km
více »
Špindlerův most přes Labe v Roudnici nad Labem
Most
Důležitost spojení Roudnice nad Labem s místy za řekou uznal již biskup Jan IV. z Dražic, který nechal v letech 1333-1336 vystavět kamenný most, který byl prvním mostem přes Labe vůbec, i když podle mne šlo tehdy …
0.2km
více »
Most v Roudnici nad Labem.
Most
Jako úplně první most přes Labe byl v letech 1333 – 1340 postaven kamenný most v Roudnici nad Labem. Stal se tak třetím nejstarším mostem v Čechách. Zásluhu na jeho postavení měl biskup Jan z Dražic. Most byl poničen po bitvě na Bílé hoře a úplně zničen při třicetileté válce. Místo mostu zde pak byl dlouhou dobu přívoz. V letech 1906 – 1910 byl na místě středověkého kamenného mostu postaven nový obloukový most. Železná konstrukce má 7 polí uložených na 4 pozemních a 4 říčních pilířích. Most je dlouhý 3…
0.2km
více »
Roudnice nad Labem – Rudný pramen
Minerální pramen
Historie města Roudnice nad Labem je velmi bohatá a doloženy jsou doloženy prehistorické stopy osídlení tohoto místa u brodu přes řeku Labe. Tím se řadí Roudnice nad Labem mezi nejstarší česká města. První písemné…
0.4km
více »
Dům čp. 98 v Arnoštově ulici v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Tato budova bývá označována jako dům U bílého lva, ale není prvním objektem, který v těchto místech stál. Původně zde byla dřevěná zástavba, která několikrát podlehla různým požárům. Autoři se též nemohou shodnout na tom, zda se zde v raném středověku nacházela parcela v současném stavu, či vznikla pozdějším spojením dvojice pozemků. Je to tím, že se z původního objektu praktic…
0.4km
více »
Panský vodní mlýn v Roudnici nad Labem
Mlýn
Zdejší vrchností zřízený vodní mlýn existoval na tomto místě již v 16. století, pokud ne již dříve, protože v listinách ohledně doksanského mlýna z 27. července 1533 je zmíněn jako přísežný Václav, mlynář z Roudni…
0.4km
více »
Kostel Narození Panny Marie - Roudnice nad Labem
Kostel
Dříve na tomto místě stával románský kostelík, který v roce 1333 nechal pražský biskup Jan IV. z Dražic přestavět na gotický chrám. Během několika let byl u této stavby vybudován Augustiniánský klášter a celý komp…
0.4km
více »
Dům čp. 307 na náměstí Jana z Dražic v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Tento objekt býval dříve zván rovněž jako dům Švagrovských, a to od toho, že byl vybudován roku 1849 měšťanem a velkoobchodníkem se dřívím Martinem Švagrovským, který v něm zemřel 30. června 1866. Původně se však …
0.4km
více »
Kostel Narození Panny Marie s augustiniánským klášterem v Roudnici nad Labem
Kostel
Klášter založil pro řeholní kanovníky sv. Augustina biskup Jan IV. z Dražic, přičemž do něj měli být přijímáni pouze rodilí Čechové (po otci i matce). Základní kámen byl položen 25. května 1333 a stavba byla zpočátku svěřena avignonskému mistru Vilémovi, který v letech 1333-1334 přebýval v Roudnici kvůli výstavbě zdejšího mostu. Do konce roku 1338 byl dostavěn kůr kostela a v d…
0.4km
více »
Památky na povodně v Roudnici nad Labem.
Drobné památky
Opakující se povodně řeky Labe připomínají vodočty, na kterých jsou ryskami označeny výšky kam, až sahala voda při povodních v daných letech. Setkáme se s nimi po celém toku řeky. Většina z nás si dodnes pamatuje největší povodeň z roku 2002. Velký sloup vodočtu stojí u cesty, která vede podél plavební komory v Roudnici nad Labem. Připomínka na povodně je u zdymadel v areálu Povodí Labe a destička na zdi Augustiniánského kláštera.
0.4km
více »
Z Roudnice nad Labem až na Košťálov
Zřícenina
Tentovýlet je velice zajímavý. Cestou z Roudnice nad Labem vidíme nádhernou přírodu, kopce, zříceniny, prostě krásy Českého středohoří.
Vydala jsem se pěšky z RCE (z části Podlusky), směr Budyně nad Ohří, zde můž…
0.5km
více »
Roudnice nad Labem – Augustiniánský klášter s chrámem Narození Panny Marie
Klášter
Historie města Roudnice nad Labem je velmi bohatá a doloženy jsou doloženy prehistorické stopy osídlení tohoto místa u brodu přes řeku Labe. Tím se řadí Roudnice nad Labem mezi nejstarší česká města. První písemné zprávy o Roudnici nad Labem pocházejí ale z celkem pozdní doby, až z let 1167 a 1176, přičemž městská práva získala Roudnice nad Labem již ve 12. století.
…
0.5km
více »
Roudnice nad Labem - Informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na akce. Nabízí Velké množství bezplatných i placených propagačních materiál…
0.5km
více »
Roudnice nad Labem město
Město
Roudnice nad Labem je město ležící na levém břehu řeky Labe v okrese Litoměřice. V Roudnici nad Labem žije okolo 13 500 obyvatel. Město se rozkládá na ploše 16,67 km² a patří k němu ještě vesnice Podlusky. Město l…
0.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Lobkowiczký zámek a románský hrad
Zámek
Pražští biskupové nechali koncem 12. století vystavět na skalnatém výběžku nad řekou Labe románský hrad. V období gotiky byl rozšiřován. V 16. století došlo k přístavbě renesančního křídla a později i k rozšíření …
0.5km
více »
Věž Hláska
Rozhledna
Věž Hláska je jediným dochovaným pozůstatkem opevnění nejstarší části města Roudnice nad Labem. Ačkoliv jako pozorovací a ohlašovací věž přečkala středověké válečné konflikty, byla vážně poškozena při požáru města…
0.5km
více »
Roudnice nad Labem
Tipy na výlet
Roudnice nad Labem je malebné město ležící u řeky Labe. Do RCE se dostanete autem, vlakem i autobusem. Spoje jsou dobré odkudkoliv.
Nejstarší písemné zmínky pocházejí z druhé poloviny 12. století. Počátky města j…
0.5km
více »
Téměř kolmo na Říp, z Řípu kolmo na Prahu
Tipy na výlet
Suprový výlet na sobotní slunečné odpoledne v okolí Prahy mohu doporučit návštěvu Řípu. Protože vzdálenost je cca 50km od Prahy, doporučuji jednu cestu vzít vlakem a druhou na kole. Přec jenom je to sice po rovině…
0.5km
více »
Hláska
Rozhledna
Z původního opevnění, založeného biskupem Arnoštem z Pardubic, staré Roudnice zůstala do dnešních dnů zachována věž Hláska. Snadno ji najdete je totiž dobře vidět už z náměstí.Nejlépe se k ní dostanete z Husova ná…
0.5km
více »
Železniční stanice v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Rozvoj železnice přinesl v 19. století velký boom mnoha českým i moravským městům. Sice se objevila řada z nich, jež se zdráhala tuto novinku k sobě přivést, ale později litovala a mnohokrát tak zůstala na perifer…
0.5km
více »
Jedeme do severních Čech – 23. den – rozhledna Hořidla, rozhledna Na Horách, Židovice - minipivovar Pánů z Růže, Roudnice nad Labem – procházka městem a Kratochvílova rozhledna
Cestopisy
Úterý 4. 8. 2020
I když se to večer protrhávalo, v noci pršelo a prší i ráno. Když v devět téměř přestalo, vstáváme a rychle…
0.5km
více »
Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem
Zámek
Koncem 12. století byl vystavěn na skalnatém ostrohu nad řekou Labe románský hrad, který byl v 17. století Václavem Eusebiusem z Lobkowicz přestavěn na raně barokní zámek. Na vybudování se podíleli významní italšt…
0.5km
více »
Kratochvílova rozhledna
Tipy na výlet
Rozhledna se nachází v blízkosti centra Roudnice nad Labem v Žižkových sadech. Nachází se v nadmořské výšce 230 m. n. m. Při cestě z Karlova náměstí doporučujeme jít Nerudovou ulicí nahoru, až dorazíme na křižovat…
0.5km
více »
Věž Hláska v Roudnici nad Labem
Rozhledna
Věž Hláska se nachází v těsné blízkosti centra Roudnice nad Labem. Je pozůstatkem městských hradeb, které zde byly vybudovány v 15. století.
Její význam se po staletí měnil. Nejprve sloužila jako obranný prvek, …
0.5km
více »
Roudnice nad Labem
Zámek
Monumentální raně barokní zámek je dominantou města Roudnice nad Labem, nacházejícího se na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Vlastní zámecká budova, tvořená třemi dvoupatrovými křídly kolem …
0.6km
více »
Památky Roudnice nad Labem
Tipy na výlet
Vlakem, nebo autem se dá pohodlně dostat do Roudnice nad Labem. Města, které bylo založeno na levém břehu Labe, na staré obchodní Lužické stezce v druhé polovině 12. století. V 14. století dostává obchodní osada s…
0.6km
více »
Roudnice nad Labem - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkačtečka in-karetvýde…
0.6km
více »
Roudnice nad Labem
Město
Roudnice nad Labem leží ve Středních Čechách, severním směrem od Prahy. Město se rozkládá ne levém břehu řeky Labe a v oblasti Dolnooharské tabule. V okolí města jsou založeny ovocné sady a chmelnice. Na druhém bř…
0.8km
více »
Roudnice nad Labem a funkcionalistická Kratochvílova rozhledna
Rozhledna
Rozhledna nechali postavit v roce 1935 u příležitosti 60. výročí založení „Roudnické záložny podřipské“. Jméno dostala podle zakladatele "Roudnické záložny podřipské“, Václava Kratochvíla předního českého obrozence, významného představitele podřipska a průkopníka moderního hospodářství druhé poloviny 19. století. V dolní části rozhledny je umístěna velká reliéfní deska s jeho…
0.9km
více »
Roudnice nad Labem - Kratochvílova rozhledna
Rozhledna
Tato rozhledna se nachází poblíž centra Roudnice nad Labem na návrší v Žižkových sadech a patří mezi jednu z nejníže položených rozhleden u nás (220 m n. m.).S nápadem postavit v parku rozhlednu přišla v roce 1934…
0.9km
více »