Loading...
Zajímavosti k zájezdu:
Györ je nádherné a barevné město na půli cesty mezi Budapešťí a Vídní a předvádí obrovské množství architektonických, kulturních a přírodních pokladů.
Strategické je umístění města uprostřed sítě silnic, která spojuje Györ se Slovenskem od severu, Rakouskem od západu, jezero Balaton navazuje z jihu a Budapešt od východu.
Město je druhé nejbohatší v oblasti historických budov (mimo Budapešť) a získalo evropskou cenu v ochraně historických budov a potvrzení o rekonstrukci barokního centra města. Kostely, paláce, muzea, charakteristické rohové balkony a úzké uličky, všechny tyto připomínky historické minulosti zvou k procházce v centru města. Sakrální památky ve městě a jeho a okolí jsou památníky svědčí o 1000 roků starém maďarském křesťanství. Sv. István (Stephan) založil biskupství Győr spolu s první diecézí již před tisíci lety. Bazilika a biskupský zámek jsou symboly křesťanství západního Maďarska. Győr je město festivalů, přátel umění a těch, kteří touží po velmi kvalitní relaxaci a mohou zde najít atraktivní programy po celý rok. Tato živoucí osada s dynamickým hospodářským a obchodním rozvoj nabízí skvělé možnosti i pro setkání zástupců podnikatelského života. Příroda objímá Győr podél řek. Léčivé vody, krásná krajina a kulturně-historické skvosty zdejšího prostředí: podzemní voda Szigetköz a Pannonhalma Hills lákají lidi, kteří chtějí odpočinout a relaxovat.
Strojírny Raba, kde se vyrábějí nákladní auta a železniční vagony, patří k nejúspěšnějším průmyslovým podnikům v celém Maďarsku. Město je průmyslové, ovšem v centru se nachází tolik zajímavostí, že návštěvník může rychle zapomenout na paneláková sídliště a nevzhledné továrny, jež tvoří zbytek města. Téměř veškeré turistické pamětihodnosti Rábu se rozprostírají uvnitř Belvárosu. Jádro je památkově chráněno a automobilová Doprava značně omezena a tak je velmi příjemné se centrem jen tak procházet. Rab nemá o slušné restaurace a bary nouzi. Promenáda je vždy plná zahrádek popíjejících kávu na některé z venkovních zahrádek.
POBYTY TERMÁLNÍ LÁZNĚ MAĎARSKO
Koupele
Lázně jsou umístěy na soutoku řek: Mosoni, Dunaje a Ráby, a zde si můžete vychutnat nádherný výhled na historické centrum města. Předchůdcem nynějších Termálních lázní byly sezónně otevřené koupele, které byly postaveny podle plánů Alfréda Hajóse v roce 1931 a jsou provozovány na území téměř 5 ha i dnes.
Vody z Györu již byly uvedeny ve středověkých kronikách pro jejich léčebný účinek na řadu onemocnění. Voda o teplotě 67 °C vyvěrající ze třech tepelných vrtů z hloubky 2000 metrů byla kvalifikována jako léčivá voda v roce 1978.
Rekonstruované lázně k uspokojení náročných požadavků dnešní doby, byly otevřeny pro veřejnost dne 03.10.2003.
Koupel e jsou vhodné pro všechny generace.
Léčebná voda
Termální voda obsahujice alkalické hydrogenuhličitany a chloridy a je vzhledem ke svému obsahu iodidionu klasifikována jako iodidionová léčivá voda. Významný je také obsah metasilicicové kyseliny.
Győr léčivé vody jsou velmi doporučovány pro osoby trpící nemocemí kostí a kloubů a chronických zánětlivých chorob kloubů a svalových chorob. Dále jsou doporučovány pacientkám s chronickým zánětlivým gynekologickým onemocněním, těm, kteří bojují s chronickou bronchitidou nebo plicním emfyzémem. Účinné jsou také v případě onemocnění trávicí soustavy nebo při snížené funkci štítné žlázy.
Atrakce v lázních
Pět bazénů a dvě vodní skluzavky, jedna vedoucí z výšky 64 metrů a druhá z 38 metrů. Děti si mohou hrát v samostatném bazénu. Lázně jsou bohatě vybaveny vodními zábavními prvky: horizontální gejzír, masážní trysky (v různých výškách), divoká řeka, kaskády s jeskyní a jacuzzi čekají na návštěvníky.
Termální lázně
Obsahuje dva bazény naplněné léčivou vodou (32 C ° a 38C °), termální bazén (28 C °) s masážními tryskami poskytujícím masáž zad a pasu.
Cvičení ve vodě pod vedením fyzioterapeutů pomoci relaxace probíhá zdarma každou celou hodinu a je to výborný program pro všechny generace.
Saunařská zahrada
Těm náročnějším poskytuje skvělý zážitek 5 finských saun. 2 parní kabiny a infra kabina pro čtyři osoby. Služby zahrnují vířivku pro 16 osob, vnitřní a venkovní bazény.
Maďarská kuchyně
Zčásti se podobá kuchyním sousedních států - rakouské, slovenské a české. Jeden typický rys však má, a to hojné používání papriky. Místní pálivá paprika se přidává do mnoha vydatných polévek a omáček a dochucuje maso a ryby. Maso, zvláště vepřové a hovězí tvoří základ pro většinu hlavních chodů, jež pse podávají s brambory či knedlíky. Papriky až do poloviny 19. století sloužily jen jako lék na horečku, ale dnes náležejí k nejčastějším zeleninovým přílohám, stejně jako cibule a rajčata. Ti, kteří ochutnali pravý maďarský kotlíkový guláš, napříkad na některém z letních festivalů v Okolí Balatonu, vědí, že stačí jen pár lžic a máte pocit že vám shoří ústa. Některé speciality mohou být velmi Ostré a pro našince téměř nepoživatelné. Doporučujeme, než - li se rozhodnete si gulášek objednat, vyžádejte si malou ochutnávku na lžičku a ujistěte se, že pokrm na Vás není přiliš Ostrý.
Lázeňské kultury v Maďarsku
Maďarsko je zemí termálních vod. Vášeň pro lázeňské kultury a maďarské dějiny byly spojeny od samého začátku. Bylo prokázáno, že maďarské lázeňství je multikulturní. Základem tohoto tvrzení je také architektura: maďarská lázně spojují Římské, Řecké, turecké a severní architektonické prvky. Vzhledem k výhodné geografické poloze termální vody, ji lze nalézt ve velkém množství a dobré kvalitě na více než 80% území. Římané zřídili první lázně v Maďarsku. Pozůstatky jejich komplexů jsou k vidění v Óbuda. Během turecké invaze byla oživena lázeňská tradice. Byly použity termální prameny Budy na výstavbu několika lázeňských domů, z nichž některé jsou dodnes funkční (Király Vany, Rudas lázně). V 19. století nastal pokrok v oblasti hlubokého vrtání a lékařské vědy poskytly odrazový můstek pro další skok v kultuře koupání. Grandiozní lázně jako lázně Gellért, Lukács, Margaret Island a Széchenyiho léčivé koupele jsou zrcadlem nové popularity lázní. V Maďarsku lze nalézt na 1.500 termálních pramenů. Přibližně polovina z nich je využívána ke koupání. V Budapešti má lázeňská kultura více než 2000 letou historii. Mezi hlavními městy světa, Budapešť má nejbohatší zdroje termální vody. Množství tepelné vody používané v Budapešti, je dva miliony van za den. Trendy dnešní doby ukazuje na snahu provozovatelů modernizovat zařízení a rozšiřovat nabízené služby. Velké množství služeb je nabízeno k léčebným účelům. vždy hrála významnou roli v Maďarsku.
Jezero Hévíz
Termální jezero Hévíz je největší biologicky aktivní přírodní termální jezero na světě. Jsou to nejstarší a nejznámější maďarské lázně a dle nálezů z doby římské, má historii 2000 let. Jezero o rozloze 4.4 ha je napájeno pramenem v hloubce 38 m, obsahujícím síru, radium a minerály. Vzhledem k vysoké síle pramenu na jaře, voda v jezeře je zcela vyměněna do 48 hodin. Voda z jezera Hévíz je bohatá na rozpuštěné látky a plyny a kombinuje příznivé účinky přirozeně sycenou léčivých vod a těch, které obsahují síru, vápník, hořčík, hydrogen-uhličitan, stejně jako ti s mírně radioaktivním obsah. Léčivé je také bahno Hévíz, které je jedinečné svého druhu. Léčivé vody a bahna pocházející z několika tisíc let starého panonského moře a jsou vhodné pro léčení všech druhů nemocí pohybového a revmatického. Teplota vody je 23-25 C v zimě a 33-36 C v létě.
Pozoruhodnosti v okolí:
Termální pramen - pravé Termální lázně jsou zakládány tam, kde tryskají ze země termální prameny. Termální pramen či horký pramen je speciální druh pramenu, ze kterého vystupuje ohřátá voda často obohacená o minerální složky. Voda proniká puklinami do zemské kůry do značných hloubek, kde se vlivem tektonických poruch dostává do blízkosti magmatu, o který se ohřívá a vystupuje nahoru. Její teplota nedosahuje ale takové velikosti, aby umožňovala přeměnu na páru, čímž nedochází ke vzniku gejzírů a ohřátá voda jen zvolna vytéká z podpovrchu. Ohřátá voda vytváří unikátní systémy, které se využívají pro vytápění, či pro rekreaci. Nejznámější lokality pocházejí z Islandu, kde se lidé často koupají v horkých jezerech i přes studené okolní klima a teplá voda je využívána i pro vytápění chodníků. Termální prameny se využívají také k léčbě různých onemocnění jako převážně nemocí kůže, na kterou blahodárně působí minerální složení vody a nizký stupěň radiace způsobený rádiem. Prameny byly k léčbě využívány často již od pradávna (Antické Řecko). Termální prameny nejsou vázány pouze na suchozemské prostředí, ale vyskytují se i podmoří, kde se nazývají černí kuřáci. Vlivem poklesu teploty dochází ke srážení nasycené vody, minerální složky vytvářejí pevná tělesa, která tvoří různé komíny, terasy, či valy.Aby mohla být voda zvána termální vodou, musi být o teplotě nejméně 20°C (existují i jiné definice, např. v souvislosti se střední roční teplotou). Je-li termální voda současně minerální vodou, nazývá se termominerální. Příčinou zvýšené teploty je oběh vody ve větších hloubkách.