Györ, průmyslové město s historickým jádrem
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Györ je velké průmyslové město zhruba 83 km od Bratislavy. Mnozí tam proto jezdí na nákupy, některé cestovky pořádají zájezdy do místních lázní. Město jako takové je však zajímavé historií i přítomností. Místo bylo osídleno již od pravěku. Byli tam Římané, potom Keltové, kteří městu říkali Arrabona (z toho česky Ráb). Potom Slované, kteří spolu s Langobardy a Franky byli součástí Velkomoravské říše. Potom zde již Maďaři obnovili pevnost, kterou několikrát ničily vpády Mongolů a v roce 1271i česká vojska. Aby město nepadlo do rukou Turkům, nechal ho vojenský velitel v šestnáctém století sám vypálit. Teprve po vyhnání Turků bylo město znovu vybudováno. Ze starého města zůstalo rozložení ulic, nové stavby byly realizovány s pomocí italských architektů v renezančním a barokním stylu. Rozvoji města přispěla výhodná poloha mezi Vídní a Budapeští (Budínem). Na stavbě kostelů se podílely různé náboženské řády. Ve městě se úspěšně rozvíjel průmysl. Těsně před koncem 2. světové války byl Györ těžce zničen spojeneckým bombardováním. Z 6000budov zůstalo jen 200, naštěstí se z větší části vyhnuly historickému středu města. Ve městě se musely znova postavit nová sídliště a od základů vybudovat nové továrny. Významný byl podnik Rába, kde se vyráběly železniční vagony, autobusy Ikarus, nebo nákladní automobily Rába. Vyrábělo se zde i mnoho licenčních komponent pro různé automobilky. V době největšího rozkvětu zaměstnávala továrna 20000 pracovníků. Od roku 1994 je v Györu pobočka Audi, která zde vyrábí několik typů vozů. V roce 2007 zde vyrobili 1913053 motorů pro Audi.
Běžného turistu jistě nezajímá průmyslová výroba, ale památky. Historický střed města, který byl zachován, je dnes velmi dobře zrestaurován. Příjemná je procházka pěkně upravenou pěší zónou s obchody, občerstvením i mnoha lavičkami. V informačním středisku mají i několik brožurek s popisem v češtině. V klidu se dá procházet upravenými ulicemi se starší zástavbou. Vždy se dojde k nějakému náměstíčku, kostelu, nebo parku u řeky. Město leží na soutoku řek Ráby, Rábce a Mošoňského Dunaje. Přes tyto řeky vede několik mostů. Jsem přesvědčen, že každému městu prospěje řeka a s tím spojené mosty. To platí také zde. Koryto řeky, co jsem viděl, bylo nově vybudované. Na upravených březích jsou vysazené mladé stromky. Až trochu vyrostou, vznikne jistě nádherná promenáda.
Z památek mě zaujalo velké množství kostelů. Na hlavní ulici pěší zóny jsou na křížení s vedlejšími ulicemi různé plastiky. Trochu rozpačitý jsem byl u sochy muže s pádlem. Významné je náměstí Szechényi, kterému dominuje kostel sv. Ignáce v ranně barokním stylu a jezuitský klášter. Mariánský sloup na náměstí byl postaven roku 1686 na památku osvobození Budína od Turků. Panna Maria má na hlavě uherskou korunu. Barokní sochy na podstavci zobrazují Svatého Štěpána, sv. Antonína z Padovy, Jana Křtitele a patrona Rakouska sv. Leopolda. Na náměstí tryskají ze země fontánky, mezi kterými si děti mohou hrát. V létě to je příjemné osvěžení, stejné jsem viděl také v Egeru. Město má svou zoologickou zahradu s 500 druhy exotických zvířat. Nejnovější vzdělávací a turistickou atrakcí je údajně tematický vědecký dům s interaktivní zábavou pro celou rodinu. Bydleli jsme v příjemném hotýlku Wesselényi nedaleko centra, který občas inzeruje i na Slevomatu.