Loading...
Centrální náměstí v historickém Györu zdobí od roku 1686 krásný Mariánský sloup. Podobné sloupy se stavěly na památku nějaké významné události. U nás se jim často říká morové, ovšem tady nestojí jako vděk za pominutí nějaké choroby, ale události daleko dramatičtější. Šlo o osvobození Budína od Turecké okupace. Turci byli v Uhrách daleko větší zhoubou než různé choroby. Nakonec v té době ještě Osmané strašili ve střední Evropě, ještě v roce 1688 leželi u Vídně a vlastně až vojenská koalice v čele s polským králem obležení prolomila. Vlastně tím začal celkový úpadek Turecké říše, který vyvrcholil začátkem 20. století.
Sloup na Szechényho náměstí zafinancoval místní biskup Lipót Kolnich (Leopold). Samotný biskup v mládí působil ve vojsku, které bojovalo proti Turkům, z Györu byl k Budínu (část dnešní Budapešti) vypraven poměrně silný oddíl hajduků (600 mužů).
Autor sousoší není znám, podle vzhledu šlo ale určitě o špičkového sochaře či kameníka. Doba vzniku spadá do raně barokní doby, sloup je tak ještě ovlivněn ustupující renesancí. V původní podobě skulptura obsahovala kolem podstavců 8 soch. Čtyři sochy stály na balustrádě kolem sloupu. Šlo o sv. Šebestiána, s. Rocha, sv. Františka Xaverského a Pannu Marii Immaculatu (Vítězná). Ty byly odstraněny koncem 19. století, dvě z nich by měly být v rakouském Müllendorfu (maď. Szárazvám) mezi Wiener Neustadtem a Šoproní.
Dvojstupňový podstavec je bohatě zdobený. Ve spodní části jsou oslavné latinské nápisy, biskupský znak Leopolda Kolnicha a reliéf sv. Rozálie z Palerma. V druhé části podstavce jsou reliéfy dalších sv. Floriána, sv. Martina, sv. Huberta, Arpáda (první maďarský vévoda) a Krista. Ornamentální a figurální ozdoby jsou na čtyřhraném základu samotného sloupu. Kolem jsou čtyři sochy: sv. Jan Křtitel, sv. István (Štěpán, patron Maďarska), sv. Antonín Padovský a sv. Leopold (patron Rakouska). Samotný válcový sloup se zužuje do výšky 6 m. Hlavice sloupu je zdobena tvářemi andílků. Panna Marie má v náručí Ježíška, který drží královskou hůl. Obě postavy jsou ozdobeny barokními korunami (původně byly svatozáře). Královna nebes stojí na půlměsíci a drtí nohama plaza (draka). Vrcholová skulptura je vysoká přes 2 m. Dílo prošlo nedávno celkovou rekonstrukcí (2010) takže krásně vyniká různá barevnost použitých krystalických vápenců (mramorů).