Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hradby
Hainburg an der Donau je starobylé dolnorakouské město, ležící nedaleko soutoku Dunaje s Moravou, s velkým množstvím středověkých památek. K těm nejzajímavějším určitě patří dochované středověké opevnění, které se řadí mezi nejstarší, největší a nejlépe dochované městské hradby v Evropě. Hradební opevnění pochází ze 13. století, je 2,5 kilometru dlouhé (některé prameny ovšem hovoří o třech kilometrech) a jeho součástí jsou i tři městské brány a patnáct věží.
Město má k opevnění blízko po celou dobu své historie. Vhodná poloha města způsobila, že již ve 2. století před naším letopočtem zde stávalo keltské hradiště. Nedaleko Hainburgu se nacházelo později i starořímské opevněné město Carnuntum. Opevněné město Hainburg je zmiňováno i ve slavném německém středověkém eposu Píseň o Nibelunzích. Také hrad na kopci Schlossberg nad městem, Přemyslem Otakarem II. navždy spojený s českou historií, vznikl v polovině 11. století přestavbou starších hradeb. A vlastně samotné město se v překladu jmenuje Lesní Hrad na Dunaji.
Zajímavostí zůstává, že dochované opevnění je v 17. století již částečně zpustlé a víceméně nehlídané. Díky tomu celkem bez problémů obsadí Turci, kteří místní obyvatele (asi osm tisíc) zmasakrují. Zachrání se jen několik jedinců, mezi nimi i dědeček slavných hudebních skladatelů Josefa a Michaela Haydnových.
Jak již bylo uvedeno, součástí městských hradeb jsou i tři brány. První z nich je jihozápadní Wienertor (Vídeňská brána), postavená ve dvou etapách. Její základna pochází z I. poloviny 13. století (zřejmě z roku 1235), horní část z let 1267 – 1268. Ve věži se dnes nachází městské muzeum. Druhou, a současně nejstarší, bránou je východní Ungartor (Maďarská brána). Je románská, čtyřpodlažní s obrannými výstupky a pochází z roku 1230. Poslední je severozápadní Fischertor (Rybářská brána). Je rovněž čtyřpodlažní, ale i nejmenší a nejmladší. Slouží pouze pro pěší a pochází z roku 1280. Nachází se v blízkosti řeky Dunaj a na přelomu 15. a 16. století prošla rekonstrukcí.
K nejzajímavějším částem opevnění můžeme dále počítat hradní pevnost Schlossberg, jejíž součástí sou i městské hradby. K hradu dále patří vstupní brána, nádvoří, kaple, palác a obytné věže. Ve městě se nachází i osmiboká Vodárenská věž (Götzenturm) ze 14. století, která tvoří severovýchodní nároží městské hradby. Poslední významnou součástí Městského opevnění je tzv. Halterturm, hranolová věž ze 13. století, zakončená cimbuřím. Je to současně i nejvýše položená hradební věž v Hainburgu.
Dnes plní Městské opevnění částečně opět svou historickou úlohu. Současné město totiž s hradbami „žije“ v jisté symbióze. Mnoho domů je přistavěno k opevnění tak, že vlastně tvoří jednu z jejich stěn. Obdobně je tomu například u garáží, mnohde tvoří mohutné opevnění plot zahradám.