Bad Deutsch-Altenburg – bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt)
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Městečko s téměř patnácti sty obyvateli, jehož jméno můžeme přeložit jako Lázně Německý Starý hrad, leží na pravém břehu řeky Dunaj. Jedná se o zajímavou archeologickou lokalitu, jejíž největší atrakcí je nejsilnější zdroj vody s oxidy jódu ve střední Evropě. Zdejší voda se používá k léčbě nervových poruch a revmatických onemocnění. Na hranici obce se nachází také část někdejšího římského vojenského tábora u města Carnuntum a „medvědí“ jeskyně.
V Městečku a jeho nejbližším okolí může turista navštívit i další historické památky, například raně barokní vodní zámek Ludwigstorff z I. poloviny 17. století nebo – podle mého názoru pozoruhodnou – románsko-gotickou baziliku Nanebevzetí Panny Marie, postavenou v období 11. až 14. století, s pozdně románskou kostnicí z poloviny 13. století.
Stavba chrámu, určeného jako dar syna (Jindřicha IV.) matce (Agnes z Poitou, vdově po císaři Svaté říše římské Jindřichu III.) byla zahájena roku 1050. Okolo roku 1213 byl kostel částečně přestavěn a rozšířen, a to díky majitelům Altenburgu, německému rodu Doerrů. Ti chtěli nově postavenou jižní kapli použít jako rodinnou hrobku.
Bazilika je považována za jednolodní arkádovou stavbu (já ale průzorem viděl trojlodí, tak nevím …). Z románského období zůstala zachována oblouková klenutá okna, dva portály, obloučkové vlysy a vnitřní pilíře obdélníkového půdorysu. Stylově je tento hřbitovní kostel spojován s obdobnými sakrálními stavbami na území Bavorska a Maďarska.
Západní věž byla původně samostatnou stavbou. Do současné osmiboké podoby s osmi štíty byla k budově přistavěna v polovině 14. století. Obdobnou koncepci můžeme vidět také například v Pulkau nebo Zellerndorfu. Pravděpodobně vzápětí poté, co byla dokončena výstavba chrámové věže, započala přestavba chóru s apsidou a rytmickým rozčleněním vitrážových oken i kaple sv. Jana Křtitele. Tyto práce jsou – dle provedení jednotlivých konstrukčních prvků – již spojovány s pravděpodobnou zdejší činností vídeňské stavební huti. Exteriér pozdně gotického chrámového chóru je dodnes oprávněně považován za jeden z nejkrásnějších v celém Rakousku. Bazilika byla kompletně dokončena okolo roku 1400.
Pozoruhodný je také karner, tedy pozdně románská kostnice, stojící vedle kostela. Kostnice je zasvěcena sv. Linhartovi (sv. Leonhard), patronu všech sedláků. Rotundový objekt byl postaven v polovině 13. století a restaurován v roce 1823. Kostnice přešla roku 1928 do majetku zdejší farnosti a od roku 1995 ji vlastní obec, která ji používá jako márnici. Nejhodnotnější částí karneru je nápadný románský multistupňový ústupkový portál se štíhlými, někdy točitými sloupky, a zbytky fresek na triumfálním oblouku stěny uvnitř stavby. Portál i fresky jsou zcela původní, tzn., že pocházejí ze 13. století.