Loading...
Halicz - třetí nejvyšší vrchol (1333 m n. m.) polských Bieszczad a nejvyšší vrchol v Polonině Bukowska. Nachází se v jihovýchodní části Národního parku Bieszczady, v bočním hřebeni, vybíhajícím z hlavního hřebene Karpat v sedle Przelecz Bukowska, tahnoucimu se severu a poté k západu k vrcholu Krzemień (1335 m). Tento v horních partiích odlesněný hřeben je spolu s navazujícím hraničním hřebenem na jihovýchodě také nazýván Poloninou Bukowska. Halicz se v něm na jihu odděluje bezejmenné sedlo (1238 m) od sousedního vrcholu Rozsypaniec (1280 m). Na sevozápadě je pak sousedním vrcholem homolovitá Kopa Bukowska (1320 m). K vychodu vybíhá k východu rovněž odlesněná rozsocha Kijowiec, ve které se za sedlem Przelecz Siodlo (1212 m), tyčí vrchol Wolowe (Wolowy Garb - 1248 m).
Díky dávnému odlesnění vrcholu i vedlejších hřebenů (kvůli pastvě dobytka) nabízí vrchol panoramatické rozhledy na polské a ukrajinské části pohoří Bieszczady. Proto se těší veliké oblibě. Nejlépe je odtud vidět na horní části údolí řeky San táhnoucí se směrem k Užockému průsmyku. Směrem na jihovýchod pak hřeben Poloniny Bukowska s vrcholy Rozsypaniec, a Kińczyk Bukowski. Nejvyšší vrchy Východních Bieszczad s Pikujem. Též Poloninu Runa na Zakarpatské Ukrajině. Za dobré viditelnosti můžete vidět i vrcholky ukrajinských Gorgan. Pohledu k západu, za údolím potoka Wolosatka, dominuje Tarnica a za ní vrcholy Male a Wielke Rawki .
Na samotném vrcholu je ohrazené rozšířené prostranství s několika dřevěnými lavičkani.
Podle legendy se zde ve středověku sbíhaly hranice Polska, Uher a Červené Rusi. Hora je jako celé pohoří budována horninami karpatského flyše. Roste zde zajímavá flóra. Mimo jiné se zde vyskytují vzácné rostliny v Polsku – arnika horská, atd.
Cesta k vrcholu:
Vrchol leží na červeně značené trase (Hlavni beskydská trasa) v úseku Wołosate - Przelecz Bukowska - Rozsypaniec - Halicz - Przelęcz Goprowską