Přerov – OMNES OMNIA OMNIO
Že byl Přerov jedním z center působení Jednoty Bratrské je celkem známé. Známý je samozřejmě pobyt J. A. Komenského, mimo jiné ale i rodiště Jana Blahoslava, jednoho z biskupů Jednoty. Paradoxně většinu svého aktivního života strávil mimo Přerova, ale i tak bylo město významným centrem protestantů.
Jednota Bratrská vznikla v Kunvaldě (východní Čechy) v roce 1457, do Přerova přišli její zástupci již někdy koncem 15. století, a našli zde i podporu díky zdejší vrchnosti, což byli Pernštejnové a po nich Žerotínové. Protože členů jednoty přibývalo, v roce 1554 si postavili nový sbor na severním okraji tehdejšího města poblíž Bečvy. Jednota Bratrská byla samozřejmě po událostech roku 1618–1620 a přijetím Obnoveného zřízení zemského samozřejmě zakázaná a kostel i přilehlé budovy přešel v roce 1628 pod katolickou správu. Vydrželo to do roku 1664, kdy hořelo a zanikly okolní budovy, další požár roku 1749 zničil i zbývající kostel a ten už nebyl obnoven, materiál byl rozebrán k jiným účelům.
Místo po kostelu pak sloužilo k různým účelům takže se na něj takřka zapomnělo.
S rozvojem automobilismu v posledním období i v Přerově chybí parkovací místa, takže se uvažovalo i zde vybudovat nějaké stání. Při odkryvu prvních vrstev se však objevily zbytky základů bratrských staveb. Místo tak bylo místo parkoviště přeměněno na památník Jednoty Bratrské.
Jádro tvoří venkovní expozice s panelovými texty, obrazy a vzorky nálezů (dlaždice, stavební materiál), k tomu i model původních staveb. Na půdorysu bývalé školy jsou vybudované betonové stěny zhruba v místech původní učebny. Dřevěná stupňovaná podlaha má naznačovat míst posluchačů a zvýšené katedry.
V prostoru vně bývalé budovy je ukázka částečně zachované štětované uličky s průchodem od středu města k řece.
Na travnaté ploše na západní straně bývalé školy je dlaždicemi vyznačen půdorys bývalého kostela, pomyslnou věž nahrazuje betonový Sloup víry s nápisem "Zvítězil Beránek náš, následujme jej" (česky a latinsky).
Na východní straně památníku je pak malé posezení s tajenkou (ve žlutě vybarvených dlaždicích).
Realizace památníku se uskutečnila v roce 2016, investorem bylo město Přerov, na průzkumu místa se podíleli místní archeologové, Bc. Jan Mikulík, Mgr. Zdeněk Schenk, projekt je dílem Ing. Arch. Zbyňka Musila, Ing. Arch. Davida Zajíčka, realizovala firma PSS Přerovská stavební a. s.
Ještě vysvětlivka:
OMNES OMNIA OMNIO · VŠECHNO VŠEM VŠESTRANNĚ (J.A. Komenský)