Lanškroun – kostel sv. Máří Magdalény
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel sv. Máří Magdalény v Lanškrouně je poměrně vzácnou – stylově čistou – empírovou stavbou. Byl postaven v roce 1827 na místě augustiniánského kláštera, založeného již v roce 1371 biskupem z Litomyšle.
Ještě v roce 1822 zde stála klášterní špitální budova a v roce 1824 se na tomto místě nacházel starý roubený kostelík s kamennou podezdívkou a samostatně stojící dřevěnou zvonicí. Tento hřbitovní kostel, zasvěcený sv. Mikuláši a sv. Kateřině, byl zbourán počátkem roku 1825. Pod ním byly nalezeny základy a sklepy původního gotického kláštera. Původní účel tohoto místa připomíná deska na kostelní zdi, která oznamuje, že zde byl roku 1387 pohřben pozdější arcibiskup a zakladatel zdejšího kláštera Petr Jelito.
Nynější velký empírový kostel, dodnes občas nazývaný špitální, byl pak v letech 1825 – 1827 postaven díky nadaci Josefa Langera. Kostel je sálovou stavbou s půlkruhovou apsidou, kterou zdobí velká nástěnná malba. Loď je rozdělena na tři pole trojicí pilastrů a pásů. Na kruchtě, nesené třemi oblouky na toskánských sloupech, jsou umístěny varhany z I. poloviny 19. století.
V kostele se nacházejí tři oltáře z roku 1825, jejichž autorem je zřejmě rakouský malíř Johann Baptist Lampi mladší, který působil i ve Vídni nebo v Petrohradu. Hlavní oltář je zasvěcen sv. Máří Magdaléně, vedlejší pak sv. Anně a sv. Josefovi.
Cenné náhrobky ze hřbitova u kostela byly přeneseny ke kostelu sv. Anny na opačném konci města. U kostela se nachází kříž z I. poloviny 19. století a náhrobek pruských husarů.
Kostel sv. Máří Magdalény byl rekonstruován v roce 1912.