Loading...
Hlavní rynek města s bezmála deseti tisíci obyvateli, které leží v oblasti Českomoravské vrchoviny na rozhraní Žďárských vrchů a Želetných hor, nese jméno po králi Jiřím z Poděbrad. Městečkem bylo už za Václava IV. Roku 1598 byla v horní části svažitého lichoběžníkovitého rynku (75 x 50m) vystavěno původní sídlo konšelů, jež prošlo před koncem osmnáctého století barokní přestavbou. Městem se Hlinsko stalo v roce 1834 a o 16 let později byla radnice přestavěna do podoby, kterou vidíme i dnes... a která z ní jednoznačně činí největší dominantu náměstí. Vedle radnice stojí budova úřadu práce a stavení, v němž sídlí Základní umělecká škola. Pod sídlem radních člení jednotvárnou vydlážděnou plochu rynku novodobá stupňovitá fontána. Jinak jsou pro místní i návštěvníky, kteří sem zavítají od blízkých břehů Chrudimky, umístěny na horní i dolní ploše náměstí odpočinkové lavičky.
V jeho spodní severní části narazíme na další pozoruhodný objekt. Je jím Ježdíkův dům, který zde byl podle plánů architekta Ladislava Skřivánka vystavěn v neorenesančním stylu roku 1904. Na jeho fasádě se nachází množství sgrafit zobrazujících výjevy z historie Českého království i dějin města. Jejich autorem byl malíř Ladislav Novák a předlohou mu byly kresby Mikoláše Alše. Na západní trakt Ježdíkova domu navazuje objekt bývalé tvrze – nejstarší dochované stavby v Hlinsku, která je v análech zmiňována již roku 1413.
Pod ní se v ulici U tvrze nachází stejnojmenný penzion. Disponuje i vyhlášenou restaurací s venkovní - v chráněném dvoře umístěnou zahrádkou, v níž je velmi příjemné posezení.