Loading...

Hložec - památky a jiné zajímavosti

Turistické cíle Příroda Pohoří

Nejvýznamnější památkou v katastru Hložce je veřejnosti přístupná zřícenina kdysi mohutného hradu Brumova, strážce Vlárského průsmyku a správního centra celé oblasti jižního Valašska. Hrad je pro veřejnost otevřen v sezóně a je přístupný z centra Brumova - Bylnice po zelené značce. Na vrchol hradního ostrohu je to z města slabých 500 m. Zřícenina hradu prošla v 70.letech minulého století pod vedením arch.Kohoutka opravdu důkladným průzkumem. Zachovalé zbytky hradu se sklepeními, sýpkami a přízemím jižního paláce byly doslova vykopány ze země a archeologické nálezy v nich umístěné nyní tvoří hlavní část expozice. Kromě toho zde návštěvníci uvidí hradní studnu a okolo obou hradních nádvoří zbytky hradeb a jiných hradních objektů. K pokochání se krásným výhledem na panoráma města, obklopeného vysokými vrchy Bílých Karpat, slouží dvě vyhlídky - obě jsou umístěny v zachovalých hradních věžích. Ta čtyřhranná je téměř původní, půlkruhová bašta byla v 70.letech minulého století při prvních velkých opravách zříceniny uměle dostavěna...

Foto: Franta

Dalšími památkami města je kostel sv.Václava s gotickým jádrem a vzácnými renesančními náhrobky pánů z Lomnice v bylnické kapli, historické náměstí se vzácnými pískovcovými sochami, radnicí a kašnou z r.1868 a mohutný komplex druhého nejstaršího pivovaru na Moravě. Byl založen r.1576 a svoji dlouholetou historii ukončil sotva víc jak před desetiletím, kdy byl novým majitelem vytunelován. Od té doby areál chátrá, potřebuje důkladnou opravu a nové využití, protože pivo se tu už asi nikdy vařit nebude. Doufám jen, že se za takových 20 let nebudou v turistických průvodcích psát informace o atraktivní zřícenině pivovaru, ležícího hned pod ruinami brumovského hradu... Asi 2 km od města, při žluté tur.značce už v oblasti Hložce, stojí 0.5 km pod vrcholkem kopce Březová (523 m) prostá kaple, vystavěná zde na památku věrozvěstů sv.Cyrila a Metoděje a nesoucí jejich jméno. Místo poskytuje nádhernou vyhlídku na hlavní hřeben Bílých Karpat a širého okolí, některé vrcholky odsud viditelné se nacházejí už na slovenské straně. Jednou za rok se tu koná velká pouť.

Foto: Franta

Pokud budeme pokračovat ve výčtu památek ve Hložci ve směru chodu hodinových ručiček, následující zmínka bude o velké obci Štítná nad Vláří. Nejstarší památkou je tu farní kostel sv.Josefa. Své dětství tu prožila spisovatelka Amálie Kutinová a zážitky z této valašské obce ztvárnila ve svých kouzelných knihách o Gabře a Málince. Jinak je Štítná známá svými teplotními rekordy, kdy tu v zimním obdobím dochází téměř k arktickým mrazům a ne nadarmo je tato oblast přezdívána "moravským Klondajkem!" V sousedním Popově najdeme hezkou kapli sv. Petra a Pavla, v Bohuslavicích nad Vláří stojí Kaple Panny Marie.V minulém století zde probíhal geologický výzkum: vrtalo se do značné hloubky, předpokládaný výskyt ropy se potvrdil, těžit se tu ale nikdy nezačalo. Ve Vrběticích, spojených se sousedními Vlachovicemi v jednu velikou obec, sice žádnou význačnější památku nenajdeme, ale tato menší obec je zajímavá tím, že v minulosti patřila k Hošťálkovskému panství a v něm vládly na tu dobu tak mírné poměry, že zdejší poddaní nikdy nerobotovali! V sousedních Vlachovicích zato najdeme kostel sv.Michala Archanděla, který patří k nejstarším na Moravě. Velikou turistickou zajímavostí je zachovalý příkop, val a zeminou zarostlé jádro bývalé vodní tvrze, dodnes místními přezdívané "Kaštýl."

Jen 2 km nad Křekovem najdeme na hlavním hřebenu Hložce tak trošku tajemnou stavbu Hložecké Kaple Panny Marie. Byla postavena na věčnou připomínku tatarského vpádu r.1663 a na období kuruckých válek a nájezdů povstalců v letech 1704 -11. Její nynější podoba pochází z r.1953, kdy tu zedníci z vlachovické farnosti realizovali na místě původní barokní kaple zcela nový objekt podle návrhu Františka Rafaje. Na hlavním obraze, který namaloval Jaroslav Skryja, můžeme vidět "údajný" hložecký zázrak: zjevivší se Madona zabránila nemilosrdným nájezdníkům v pobití žen, dětí a starců z okolních vesnic, kteří se zde v hlubokém lese před nepřítelem ukrývali... (Přiznávám, že jsem ohledně tohoto "zázraku" tak trochu zmatený. V pramenech jsem o něm žádnou zmínku nenašel, zato si ale dobře pamatuju na to, jak jsem jako ještě dítko školou povinné pročítal knihu "Strážcové hor" od Čeňka Kramoliše. Autor v ní popisuje osudy brumovského hradu a boje Valachů proti vetřelcům z Uher a tam je příběh o Hložecké kapli popsán zcela jinak: vinou brumovského pána, který dal přednost výpravě za nepřítelem s uloupenou kořistí a zanedbal ochranu obyvatel panství, se nešťastní vesničané ukryli v lesích na hřebeni Hložce. Byli zde ale nájezdníky vystopováni a došlo tu ke strašlivému masakru. Brumovský pán měl kvůli tomu velké vyčítky svědomí a nechal zde vystavět pamětní sloup, později zde vznikla první kaple. Takže jak to doopravdy bylo, to opravdu nevím... ale v srpnu se zde každoročně koná tradiční pouť.

Pod hlavním vrcholem Hložce, Jeleňovskou, nenajdeme jenom známý stejnojmenný rekreační hotel, ale na dohled od něj se v údolí Klobučky rozkládá město Valašské Klobouky. Původní název byl jen Klobouky a název dostalo podle jedné, panstvem při honech oblíbené studánky, kterou si kvůli jejímu snadnému nalezení panstvo označilo typickým valašským "klobúkem," naraženým na holi. Dnešní město se může pochlubit historickým náměstím s cenným Mariánským sloupem a prastarou pozdně barokní radnicí s renesančním jádrem, ve které dnes sídlí Městské muzeum. Dalším cenným historickým objektem je tzv.Červený dům. Patřil jednomu z nejbohatších měšťanů a dnes v něm sídlí pobočka Muzea s expozicí soukenické domácnosti, plátenictví a barvířství. Červená fasáda domu a korýtko trčící ze zdi zapříčinilo hloupějšími obyvateli velmi rozšířovanou fámu o tom, že v domě sídlil Kat a korýtko slouží k odtoku krve popravovaných provinilců. Domu se také dlouho přezdívalo "Katovna", což je samozřejmě nesmysl! Z dalších klobouckých památek se zachoval renesanční pranýř. Kostel Povýšení sv.Kříže má původní gotické jádro, renesanční věž a barokní interiéry. Poslední významnou památkou je Roubený dům nr.7, který je jediným zachovalým dokladem o tom, jak vypadaly původní měšťanské domy před jedním z největších požárů na Moravě, kdy zde v roce 1896 plameny zachvátily a zničily polovinu Valašských Klobouk.

Mezi městy Brumovem - Bylnicí a Valašskými Klobouky byl v 70.letech u hlavního silničního tahu ze Slovenska na Vsetín vystavěn roubený motorest, napodobující lidový valašský sloh. Poblíž této Koliby došlo r.1976 k události, která otřásla celou československou veřejností. Jeden všímavý občan si při projíždění okolo skládky u cesty v zatáčkách před V.Klobouky všiml odstaveného nákladního vozu a muže s lopatou. Zvědavec se tu vrátil a ke své hrůze zde objevil zahrabané nahé mrtvoly dívčích těl! Brutálně zavražděné a znásilněné dívky pocházely z Trenčína a doplatily na to, že jim na chystaný Výlet do Tater ujel rychlík. Jako náhradní variantu nešťastnice zvolily autostop a ve 2 hodiny v sobotu ráno si pak stoply svého vraha!!! Komunistická kriminálka se tehdy velmi vyznamenala, protože vrah - Milan Somora (taktéž ze Slovenska), byl dopaden už následující pondělek! Tyto oběti nebyly jeho jediné, strašné na tomto sexuálním vrahovi bylo to, že měl rodinu a byl 11 let ženatý! Proces se Somorou nebyl zbytečně protahován a zanedlouho byl vrah po zásluze popraven... Podle této události byl natočen vcelku pravdivě film Smrt stopařek. Jen ta role hlavního vyšetřovatele, do které byl obsazen herec Buchvaldek, známý z propagandického komunistického seriáli Muž na radnici, nebyla asi tou nejšťastnější volbou.

Při svých toulkách Hložcem jsem kdysi ve svahu u cesty nad Vlčím dolem - ten ústí právě u již zmiňované Koliby - objevil tak trochu absurdní památník: sloup s andělíčkem na podstavci, na kterém byla vytesána umrlčí a jakoby pirátská lebka, po stranách sloupu pak stojí dva další balvany s lebkami a umrlčími hnáty. Nevěděl jsem tehdy, co si mám o tomto nálezu myslet a nikdo ze známých o tom nic nevěděl... Až nedávno jsem v pramenech objevil podrobnosti a vysvětlení tohoto místa. Pomník se jmenuje "Andělíček" a někdy před koncem 19.století ho vytesal kloboucký rodák František Talafa a to na paměť loupežných vpádů z Uher. Původní pomník byl rozbit a zachovaly se z něj pravě jen ty boční části, obklopující hlavní sloup, který je novějšího data.

Náš kruh okolo Hložce a jeho památek se pomalu uzavírá a ocitáme se u té poslední: Jen na dohled od poslední části města Brumov - Bylnice, zvané "Traktorka"a od ní přístupný polní cestou, se na lučinatém hřebeni nachází jediný židovský hřbitov na území bývalého okresu Gottwaldov. Dokládá existenci poměrně velké židovské obce a je místem posledního odpočinku židů z celé oblasti jižního Valašska. Najdeme tu asi na 40 náhrobních kamenů, které jsou tu rozsety v nepravidelných řadách. Kamenné náhrobky pocházejí z 18. až 20. století a jejich materiálem nebyl jen pískovec, ale také mramor a žula. Na nejstarším náhrobku si můžeme přečíst letopočet 1785, poslední pohřeb se tu udál roku 1939. Před 2.světovou válkou byl hřbitov chráněn kamennou bránou a zídkou. V průběhu okupace si ale na těchto místech zřídila německá pohraniční a celní stráž svoji střelnici a od té doby hřbitov chátral. Roku 1985 došlo k jeho obnovení a rekonstrukci a zároveň zde přibyla pamětní deska obětem nacismu.

Poslední aktualizace: 14.9.2014
Nadmořská výška:
553 metrů nad mořem
Hložec - památky a jiné zajímavosti na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hložec - památky a jiné zajímavosti

Hložec - historie oblasti
Hložec - historie oblasti
Pohoří
  Říká se, že prý "trocha historie" nikoho nezabije a tak si dovoluj…
1.2km
více »
Jak vybrat přenosné ohniště na dvůr či na zahradu?
Jak vybrat přenosné ohniště na dvůr či na zahradu?
Rady a tipy
Přenosné ohniště je skvělým doplňkem pro jakýkoli venkovní prosto…
1.2km
více »
Hložec - odpočinkový altán
Hložec - odpočinkový altán
Odpočinkové místo
 Hložec je půvabným odloučeným bělokarpatským horstvem, z jehož hřebenů se otevírají pohledy nejen na to vyšší mateřské horstvo, ale i na…
1.3km
více »
Hložecká kaple
Hložecká kaple
Kaple
 Hložec je "samostatná jednotka" Bílých Karpat, která je od hlavního masívu hor oddělena hlubokým údolím říčky Brumovky a rozkládá se…
1.5km
více »
Brumov  - vrch Březová a kaple sv.Cyrila a Metoděje
Brumov - vrch Březová a kaple sv.Cyrila a Metoděje
Vrchol
   Ačkoliv není vrcholek Březová ničím jiným zvlášť pozoruhodný, jedna priorita se mu upřít nedá: v blízkosti…
1.8km
více »
Hložec - příroda
Hložec - příroda
Pohoří
   Pod názvem Hložec nehledejme nové neznámé pohoří: toto jméno nese hor…
2km
více »
Štítná nad Vláří - Popov - Sakrálne pamiatky
Štítná nad Vláří - Popov - Sakrálne pamiatky
Drobné památky
Štítná nad Vláří - Popov je obcou mikroregiónu Južné Va…
2.2km
více »
Kolem brumovských rybníků pod hradem Brumov
Kolem brumovských rybníků pod hradem Brumov
Rybník
Při naší Jarní návštěvě Brumova jsme navštívili malebné údolí s…
2.7km
více »
O brumovských rybnících
O brumovských rybnících
Cestopisy
Zrovínka jsem chtěl své věčně nenažrané NC-éčko nakrmit dalším kusem obrobku, když se za oknem dílny začalo něco pohybovat. Upřel jsem tím…
2.8km
více »
Brumovské rybníky
Brumovské rybníky
Rybník
Brumovské rybníky, nacházející se v kotlince Hložeckého potoka pod zříc…
2.8km
více »
Za krásami a památkami jižního Valašska
Za krásami a památkami jižního Valašska
Cestopisy
  Překrásné a abnormálně teplé počasí v sobotu láká k cestě kamkoliv, ale…
2.9km
více »
Brumov – židovský hřbitov
Brumov – židovský hřbitov
Hřbitov
Méně známou, hůře dostupnou, ale o to zajímavější brumovskou památkou je…
3km
více »
Brumov - Bylnice - Krížová cesta
Brumov - Bylnice - Krížová cesta
Boží muka
Brumov - Bylnice je mesto 7 kilometrov južne od Valašských Klobouků na sútoku Vláry, Návojského a Kolbouckého potoka. Mesto vzniklo…
3km
více »
Návštěva brumovského hradu
Návštěva brumovského hradu
Cestopisy
  Nejenom lidé mají své osudy. Mají je i stavení, zrobená lidskou rukou…
3km
více »
Vyhlídka na Brumovský hrad, město a příhraniční Bílé Karpaty
Vyhlídka na Brumovský hrad, město a příhraniční Bílé Karpaty
Ulice
   Při návštěvě rodného Brumova bývám vždy znovu a znovu překvapen…
3km
více »
Na expozici hradu Brumova v jeho sklepení
Na expozici hradu Brumova v jeho sklepení
Tipy na výlet
Jeden z nejstarších hradů u nás jsme navštívili ve valašském Brumově.…
3.1km
více »
Výhledové místo a kaplička na vrchu Březová v Brumově
Výhledové místo a kaplička na vrchu Březová v Brumově
Kopec
Pokud se touláte městem Brmov - Bylnice, oblíbeným místem místních,…
3.1km
více »
Brumov - strážný hrad Valašského království
Brumov - strážný hrad Valašského království
Tipy na výlet
   Za devatero volebními obvody a 9x devatero Supermarkety - na samém…
3.1km
více »
O starém brumovském koupališti
O starém brumovském koupališti
Cestopisy
  Možná o tom většina z vás neví, ale každý máme v mozku zabudován Stroj času. Není to žádné monstrum, je to vlastně jen takový mini…
3.1km
více »
Okénko z dějin hradu Brumova
Okénko z dějin hradu Brumova
Zřícenina
    V análech brumovského hradu nalezneme zmínku o tom, že ho r.1424…
3.1km
více »
zavřít reklamu