Hodonín, Nesyt – Památník prvního ropného vrtu
Turistické cíle • Technická památka
Pomník, který by se měl řadit do kategorie technických památek najdeme při polní cestě z Hodonína do lokality Nesyt. Jedná se o místo, kde se rozkládal poměrně velký rybník stejného jména (neplést si s rybníkem u Lednice, ten je tam pořád).
O přítomnosti nějakých ropných nebo plynových ložisek na rozhraní Moravy a Slovenska se tušilo již dříve, první využití je známo ze Slovenských Gbel v roce 1914.
Geologické průzkumy tu probíhaly již od počátku 20. století (pokusný vrt u Bohuslavic 1900), první komerčně využívaný vrt byl ale otevřen v roce 1919 právě v místech, kde dnes vidíme svérázný pomník. Jde vlastně o znázornění původní trojnožky, která těžbu realizovala. Vlastně to bylo zařízení celkem primitivní, ale původně se těžilo s relativně malých hloubek kolem 200 m.
Asi nejintenzivnější těžba se rozvíjela v období válečných událostí 2. světové války, kdy 3. říše postupně ztrácela přístup k pohonným hmotám a tak se hodilo i relativně malé jihomoravské ložisko. V lokalitě Nesyt a okolí se těžilo až do 60. let minulého století, po vytěžení se naftaři přesunuly do jiných míst. Z hlediska celkové spotřeby ropy v ČR jen o jen několikaprocentní podíl (z desetiletí kolem 150 000 t ročně, celková spotřeba ropy se uvádí jako 7–8 mil. t).
Těžba v ČR postupně klesá.
Ačkoliv tedy naší ropy je celkem málo, jedná se o celkem kvalitní surovinu, která se nemusí uplatňovat zrovna ve zpracování na pohonné hmoty nebo topné produkty. Hodí se pro zpracování i v medicínském průmyslu, či na složitější chemickou výrobu.